Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Rynek Krosno.

Rynek w Krośnie to rozległy prostokątny plac o wymiarach 115 x 72 m. Wokół niego wznoszą się zabytkowe kamieniczki pochodzące z różnych okresów, wielokrotnie przebudowywane i modernizowane, w niektórych zrewaloryzowano piwnice przedprożne.

Rynek w Krośnie to rozległy prostokątny plac o wymiarach 115 x 72 m. Wokół niego wznoszą się zabytkowe kamieniczki pochodzące z różnych okresów, wielokrotnie przebudowywane i modernizowane. Część z kamieniczek posiada arkadowe podcienia co nadaje miastu niepowtarzalny klimat. Podcienia kamieniczek i Rynek służyły niegdyś jako miejsca handlowe. W latach 1999-2000 na krośnieńskim rynku prowadzono badania archeologiczne, które ujawniły elementy dawnej infrastruktury miejskiej jak wodociągi, kramy kupieckie, studnie, kanały ściekowe, oraz pozostałości dwóch okazałych budowli: domu wójtowskiego i renesansowego ratusza. Zarys obydwu budynków zaznaczono w płycie rynku czerwoną cegłą. Najciekawsze kamieniczki znajdują się w południowo-wschodniej części rynku. Tu zachował się pierwotny układ działek, na których budowano kamienice. Działki te i kamieniczki są większe niż pozostałe w innych częściach rynku, ponieważ należały do bogatszych właścicieli. Po zachodniej stronie Rynku znajduje się fontanna, kształtem przypominająca kwiat. Strumienie fontanny posiadają efektowne podświetlenie, zmieniające się w czasie. Fontanna nazywana jest papieską, ze względu na to iż została uruchomiona 19 kwietnia 2005 r., w dniu wyboru kardynała Josepha Ratzingera na papieża. Pod zabytkowym zadaszeniem dawnej studni miejskiej umieszczono trójwymiarową makietę historycznego Krosna, wykonaną z brązu.

Godziny otwarcia:

24h

Adres:

Rynek, 38-400 Krosno

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info