Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Rynek w Nowym Sączu

Serce miasta to sporych rozmiarów plac z centralnie osadzonym eleganckim ratuszem z końca XIX w. Rynek jest dziś salonem miasta - przy fontannie bawią się dzieci i spotyka młodzież, przed ratuszem trwają kiermasze rękodzieła ludowego, a na zacisznym skwerze w zachodniej części rynku posadowiła się "kapsuła czasu"....

Okazały nowosądecki rynek o wymiarach 150x120 m, stanowiący dwunastą część miasta lokacyjnego w 1292 r., wraz z wybiegającymi z niego pod kątem prostym 10 uliczkami i z ich przecięciami tworzą zabytkowy, średniowieczny szachownicowy układ miasta. Wybiegające z naroży rynku 8 ulic są przedłużeniem pierzei rynkowych. Na początku XVII w. stało przy rynku 40 domów mieszczańskich.

Do najstarszych przyrynkowych kamienic należy dwuskrzydłowy dom z oficyną pod nr. 2. Posiada długą przejezdną sień, a w niej XVII-wieczne wejście do gotyckich piwnic. Na piętrze znajduje się Galeria Marii Ritter - Oddział Muzeum w Nowym Sączu. 

W 1966 r. położona została nowa płyta rynku. Targowy plac - przez wieki ożywający w dni jarmarków, kiedyś wyłożony dunajcowymi otoczakami, zamieniony został w salon miasta. 

O pierwszym ratuszu w Nowym Sączu zachowały się skąpe wiadomości. XV-wieczny, usytuowany był nieopodal kościoła św. Małgorzaty. Był budowlą o wysokim parterze - "szeroką i obszerną". Zwany był już wówczas "starym ratuszem". Nowy Ratusz - siedziba władz miasta po dziś dzień - zbudowany został w stylu eklektycznym naśladującym wielkie style epok minionych. W wystroju ratusza przeważa neorenesans i neobarok. Plany tego okazałego, jednopiętrowego z wieżą zegarową gmachu wykonał architekt miejski Jan Peroś. Przedsiębiorstwo budowy prowadził krakowski architekt Karol Knaus. Na wzniesienie ratusza wyasygnowano 123.602,73 złotych reńskich waluty austriackiej. Ratusz nie zmienił swego architektonicznego wyglądu od czasu budowy, której zakończenie wypadło na jesień 1897 r.

Godziny otwarcia:

24h

Adres:

Rynek Nowy Sącz, 33-300 Nowy Sącz

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info