Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości W Polańczyku.

Dawna cerkiew grekokatolicka św Paraskiewy, dziś kościół rzymskokatolicki Sanktuarium Pięknej Miłości. Wezwanie pochodzi od pięknej ikony Bogarodzicy zwanej Matką Bożą Łopieńską, którą przeniesiono tu w 1949r z opuszczonej cerkwii w wysiedlonej w czasie akcji "Wisła" wsi Łopienka, gdzie przez ponad 200 lat ikona była sercem grekokatolickiego sanktuarium pielgrzymkowego.

Cerkiew parafialna pod wezwaniem św. Męczennicy Paraskiewii. Poprzednia drewniana, według tradycji wzniesiona pod koniec XVIII w. Z fundacji cesarzowej Marii Teresy. Kolejna murowana, zbudowana w 1909 roku.

Od 1948 roku użytkowana jako parafialny kościół rzymskokatolicki. Pierwszy łaciński proboszcz, ks. Franciszek Stopa, przeniósł tu z cerkwi w Łopience główny ołtarz wraz z cudowną ikoną Matki Boskiej Łopieńskiej, ratując go od zagłady. Znajduje się tu także dzwonnica murowana, parawanowa, trójarkadowa, zbudowana w 1863 r.

Znajdujące się w Polańczyku Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości (funkcjonujące dziś także pod nazwą Parafii Najświętszej Maryi Panny w Polańczyku) to kościół katolicki wyznania rzymskokatolickiego, który w tej formie funkcjonuje od roku 1948. Wcześniej, ta budowla sakralna pełniła rolę cerkwi parafialnej świętej męczennicy Paraskewii. Jako cerkiew grekokatolicka świątynia funkcjonowała do roku 1907.

Budowla sakralna jest wyjątkowa ze względu na to, że w jej murach znajduje się cudowna ikona Matki Boskiej Łopieńskiej, którą przeniesiono w to miejsce w roku 1949 z popadającej w ruinę cerkwi w Łopience.

Niestety, w dzisiejszej cerkwi nie zachowało się jej pierwotne wyposażenie. W roku 1984 roku podczas remontu zamalowana została oryginalna polichromia figuralna. Nawiązaniem do przeszłości pozostaje więc jedynie wspomniana już ikona Matki Boskiej, której kult, jeszcze w Łopience, sięgał od Śląska przez Kraków, Rzeszów aż po Sninę.

Godziny otwarcia:

Msze święte 9.30 , 11.00 , 14.00

Adres:

Księdza Franciszka Stopy 3, 38-610 Polańczyk

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info