Karpacka Troja to oryginalne połączenie tradycyjnej formy skansenu oraz nowoczesnej placówki muzealnej. Projekt zakładał utworzenie skansenu archeologicznego na obszarze ponad 8 ha. Cały kompleks składa się z zabytkowego grodziska, nowoczesnego pawilonu wystawowego, parku archeologicznego, sektora hodowlanego, poletek eksperymentalnych i platformy widokowej.
W pawilonie zwiedzimy wspaniale zaaranżowaną ekspozycję i obejrzymy wielokrotnie nagradzany, widowiskowy film o Karpackiej Troi. W parku archeologicznym zrekonstruowano osadę kultury Otomani-Füzesabony sprzed 3,5 tysiąca lat oraz wioskę słowiańską z IX wieku i kuźnię – w sumie zwiedzamy aż 18 chat. Na terenie parku znajduje się również infrastruktura edukacyjna, plac festiwalowy oraz sektor hodowlany ze zwierzętami ras hodowanych w Trzcinicy przed wiekami. Na grodzisku zrekonstruowanych zostało ponad 200 m wałów obronnych, 2 bramy prowadzące do grodu (z epoki brązu i wczesnego średniowiecza) oraz 6 chat. Wszystkie rekonstrukcje wykonano w oparciu o wyniki badań naukowych oraz dostępną w tym zakresie wiedzę. Zwiedzanie Skansenu zamyka wzniesiona w 2014 roku platforma widokowa.
Restauracja w skansenie jest czynna sezonowo, od wtorku do niedzieli, w godzinach pracy Skansenu.
W skansenie organizowane są warsztaty, lekcje muzealne a także dla najmłodszych znajduje się Salka małego odkrywcy.
Wśród oferty warsztatów możemy znaleźć:
Garncarstwo, Łucznictwo, Koło Dziejów, Młody archeolog, Gry i zabawy Słowian, Kuchnia pradziejowa, Rolnictwo i rośliny uprawne w pradziejach oraz w okresie wczesnego średniowiecza, Rozpoznawanie gatunków drzew i roślin na terenie grodziska. Zabawkarstwo, Pisanki, Słowiańskim ornamentem zdobione ...
listopad-luty 9.00-14.00 (zwiedzanie do 15.30)
marzec, październik 9.00-15.00 (zwiedzanie do 17.00)
kwiecień, wrzesień 9.00-16.00 (zwiedzanie do 18.00)
maj-sierpień 9.00-17.00 (zwiedzanie do 19.00)