Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Skansen przemysłu naftowego Magdalena

Skansen Przemysłu Naftowego „Magdalena” w Gorlicach to skansen gromadzący pamiątki związane z wydobyciem ropy naftowej w Gorlickim Zagłębiu Przemysłu Naftowego i przemysłem naftowym

Skansen został otwarty 31 maja 2012, na terenie dawnej kopalni ropy "Magdalena", jednego z licznych tego rodzaju obiektów, które znajdowały się w tym rejonie (m.in. kopalnie „Jantas”, „Zawisza”, „Zawodzie”). W rejonie Magdalena – Ropica Polska od 1931 do 2000 wywiercono około 110 otworów, a ze złoża wydobyto około 310.000 ton ropy naftowej. Począwszy od 1956 do "Magdaleny" przyłączano kolejne szyby, m.in. kopalnie w Szymbarku, w tym „Bystrzycę”, „Śląsk” i „Lasek”.

W skansenie oglądać można narzędzia, urządzenia, dokumenty i zdjęcia związane z historią wydobycia ropy naftowej w Polsce, zwłaszcza w Gorlickim Zagłębiu Przemysłu Naftowego. Dominantę kompleksu tworzy wieża wiertnicza ze zrekonstruowanej kopanki „Ćwiartka” sprzed 1880, z której widoczna jest panorama Beskidu Niskiego. W ramach ekspozycji zbudowano rekonstrukcję samowypływu oleju skalnego, który był gromadzony w tzw. bęsiorach lub łapaczkach oraz zbierany przez tzw. łebaków. Inne cenne eksponaty to kuźnia wierteł, ręczne urządzenie typu „ranik” służące do eksploatacji ropy naftowej poprzez tzw. łyżkowanie, kierat pompowy typu „Glinik”, kocioł i pompa parowa, pompy tłokowe Vorthington i Trauzl do manipulacji i przetłaczania ropy, indywidualny żuraw pompowy, winda obróbcza JL–1 "Rudno" z trójnogiem do obróbki odwiertów oraz rampy narzędziowe z zestawem narzędzi wiertniczych, instrumentacyjnych, czy obróbczych. Wartościowy jest zbiór flakonów z rodzajami ropy naftowej z różnych odwiertów na terenie Podkarpacia, różniących się barwą, przejrzystością i gęstością.

Właścicielem obiektu jest Kazimierz Dudek

Godziny otwarcia:

maj – wrzesień: poniedziałek – piątek 9:00 – 14:00 i 16:00 – 19:00, sobota 9:00 – 14:00,
niedziela – po uzgodnieniu telefonicznym

październik – kwiecień: skansen można zwiedzać po uzgodnieniu telefonicznym, tel. + 48 600491470

Adres:

ul. Lipowa 38, 38-300 Gorlice

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info