Etno-wehikuł – śladami dawnej Bojkowszczyzny.
Bojkowie – Dawni Bieszczadzcy Górale odnosi się do nieistniejącej już i zapomnianej grupy etnograficznej, która zamieszkiwała w przeszłości Bieszczady i dolinę górnego Sanu. Poznanie przeszłości Bieszczadów poprzez obcowanie z pamiątkami po kulturze Bojków, wtopionymi we współczesny krajobraz gór, refleksja o ich dawnych gospodarzach i przemijaniu. Tematem trasy jest poznanie miejsc zamieszkiwania Bojków, ich religii oraz czym się zajmowali. Podróżujący szlakiem będą odkrywać kulturę poprzez wzrok, ponieważ najbardziej charakterystycznymi desygnatami wizualnymi Bojkowszczyzny są drewniane cerkwie, cmentarze, chyże, sprzęty użytku codziennego, ikony, haft karpacki, karpacka biżuteria, a także elementy kultury pasterskiej. Nieodłącznym elementem Bojków są połoniny bieszczadzkie.
Przylot samolotem na lotnisko w Balicach lub Jasionce, przejazd autokarem do Sanoka.
Zakwaterowanie w Hotelu Bona*** opcjonalnie Centrum Promocji Zdrowia Sanvit, Hotelu Jagiellońskim lub Pod Trzema Różami, kolacja, czas wolny, nocleg.
Kolacja w karczmie Jadło Karpackie - miejsca, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością, urządzonego w stylu regionalnym i oferującego dania bojkowskie: fuczki, chłodnik z czosnku niedźwiedziego
Śniadanie w hotelu.
Przejście do MBL w Sanoku – najważniejszego miejsca na mapie etnograficznej Podkarpacia, skansenu prezentującego kulturę Bojków, Dolinian, Łemków i Pogórzan: zwiedzanie z przewodnikiem MBL sektora Bojków i Rynku Galicyjskiego, czas wolny ok. 2,5 godz.
Obiad w Karczmie Jadło Karpackie w Sanoku.
Przejazd do Soliny. Rejs statkiem wycieczkowym po Jeziorze Solińskim – bieszczadzkim morzu, miejscu rekreacji i wypoczynku z widokiem na góry.
Warsztaty pszczelarskie w Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków, prowadzone przez Władysława Bronowskiego – pasjonata z pasieki w Berezce.
Powrót do hotelu.
Śniadanie w hotelu.
Przejazd do Myczkowa. Zwiedzenie Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków – najważniejszego miejsca na mapie Bojkowszczyzny, prowadzonego przez pasjonata, z pochodzenia Bojka, gawęda Stanisława Drozda, fakultatywnie warsztaty pieczenia chleba, ok. 3 godz., zakup pamiątek i kawa po bojkowsku w Galerii Bojkowskiej.
Przejazd do Polańczyka, zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości z cudowną ikoną i źródełkiem, spacer po uzdrowisku.
Obiad w Oberży Zakapior, nawiązującej tradycją do zakapiorów bieszczadzkich, z daniami kuchni Bojkowskiej i łemkowskiej oraz muzyką lokalnych artystów na żywo.
Przejazd do Lutowisk, przystanek - panorama Bieszczad, Szlak Trzech Kultur (pamiątki po Bojkach).
Zwiedzanie cerkwi bojkowskiej w Smolniku (zabytek UNESCO), jedynej zachowanej tego typu w Bieszczadach – trójdzielna, z łamanym dachem, cebulastymi kopułami i okapem, ok. 1 godz.
Zakup serów kozich z Gospodarstwa Bieszczadzka Koza. Są to tradycyjne sery Bojkowskie z czosnkiem niedźwiedzim i czarnuszką.
Zakwaterowanie w Hotelu Stanica Chreptiów w Lutowiskach, kolacja, nocleg.
Śniadanie w hotelu.
Przejazd Pętlą Bieszczadzką przez Ustrzyki Górne, Brzegi Dolne, Wetlinę, Dołżycę do Łopienki. Spacer po dawnej wsi Bojków do cerkwi grekokatolickiej, zwiedzanie w uzgodnieniu z Towarzystwem Karpackim. Po drodze znajdują się piece do wypalania węgła drzewnego. Spacer i zwiedzanie ok. 1 godz.
Obiad w restauracji Siekierezada, zwanej biesowską knajpą. Nawiązuje ona do kultowej powieści Edwarda Stachury pod tym samym tytułem. Ma swój specyficzny klimat i wystrój, łączący cechy twardych bieszczadzkich drwali jak i wrażliwych artystów, z oryginalną bieszczadzką kuchnią (zupa czosnkowa, placki po bieszczadzku, pierogi bojkowskie).
Czas wolny, możliwość zakupu rękodzieła w Galerii Czarny Kot.
Przejazd przez Bystre i Baligród do Leska.
Spacer po Lesku: dawna Synagoga, Galeria Bieszczadzka, kirkut - cmentarz żydowski).
Powrót do Sanoka i kontynuacja trasy w pakiecie Dolinianie lub transfer na lotnisko w Rzeszowie, wg uzgodnień z touroperatorem.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030
Strona powstała w ramach projektu „EtnoCarpathia” współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.