person/29/Stefan_Kocak.jpeg

Štefan Kocák

Štefan Kocák


Lokalizacja Čaklov

Štefan Kocák urodził się 26 marca 1948 r. w Vítkovie (powiat Tachov). Jest narodowości słowackiej. Młodość przeżył w Jastrabi nad Topľou. Ukończył SPŠS w Sninie. Odkąd W 1972 roku pracował w Centrum Edukacyjnym Horrozemplín we Vranov nad Topľou jako specjalista tańca. W latach 1973-1977 odbył szkolenie na odległość z choreografii i pedagogiki tańca w Koszycach i Bratysławie z egzaminem końcowym jako choreograf. Jest żonaty i ma dwoje dzieci. Mieszka w Čaklovie.
Od lat działa w ruchu folklorystycznym 1958. Tańczył w DFS w Komáranach, w FS w Humenném, Vihorlat, Strážčany, w Wojskowym Zespole Artystycznym Pieśni i Tańca Jánošík w Brnie i Bukovčanach we Vranovie nad Topľou, gdzie był również choreografem. Odkąd W 1971 był dyrektorem artystycznym i choreografem FS Vranovčan, który pod jego kierownictwem stał się czołowym amatorskim zespołem folklorystycznym i zdobył najwyższe nagrody na kilku słowackich konkursach. Od początku istnienia zespół odbył 82 zagraniczne tournée w 21 krajach Europy, Azji, Afryki i Ameryki, gdzie wykonał 534 występy.
Studiował ponad 100 choreografii. Tworzył kompozycje taneczne z zespołami w kraju (FS Vihorlat, Bukovčan, Chemlon, Šarišan, Dúbrava, Makovica, Čerhovčan, Partizán, PUĽS), za granicą (w Polsce Jarosław, Rzeszoviak i Pogužane; na Ukrainie Junosť, Państwowy Zespół przy Filharmonii w Teatrze im. Użhorod i zespół w Wielkiej Berezny), a także słowackie zespoły rodaków (w MR Veľká Bukovinka, w Tatabanyi i Budapeszcie, w Serbii z Vreten z Kysača iw Kanadzie z zespołem Vychodná Toronto).
Jest wieloletnim członkiem komitetu programowego Festiwalu Folkloru na Wychodnej, autorem programów festiwalu, a także jurorami i dyrektorem programów kilku wydarzeń kulturalnych na Słowacji. Jest członkiem kolegium redakcyjnego Oświecenia Narodowego.
Od 1968 roku zajmuje się badaniem tradycyjnej kultury ludowej, zwłaszcza we wschodniej Słowacji. Wiedzę wyniesioną z tych badań terenowych wykorzystuje publikując publikacje książkowe. W 2002 roku we współpracy z Regionalnym Stowarzyszeniem Nowego Tysiąclecia i zespołem folklorystycznym Vranovčan (Vranov nad Topľou) wydał zbiór pieśni ludowych z okolic Vranova nad Topľou (2002). Dwa lata później we współpracy z Urzędem Miejskim w Zámutovie ukazała się 578-stronicowa monografia Tradycyjna kultura ludowa wsi Zámutov (2004). W 2005 roku z Vranova nad Topľou i jego okolic ukazał się Słownik gwary słowackiej górnozemplińskiej, a także przysłowia, powiedzenia i zwyczaje kalendarzowe z regionu Zemplina. Z okazji 100. rocznicy urodzin nosiciela tradycji ludowych i wybitnego zemplińskiego tancerza Juraja Šaffa z Dlhý Klčov oraz 15-lecia Šaffovskiego cypla w 2006 roku wydał książkę Juraj Šaffa, nosiciel tradycji ludowych. Najnowszą publikacją pana Kocáka jest publikacja książkowa Folklore Ensemble Vranovčan.
Za wieloletnią pracę w kulturze i folklorze został nagrodzony za wkład w rozwój powiatu i miasta Vranov nad Topľou przez Dyrektora Generalnego NOC a za zespół Vranovčan (30-lecie) przez Ministra Kultury.

(źródło: jankohrasko.sk.sk).


Co zobaczyć?


Gdzie spać?


Co zjeść?


Produkty


Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info