Štefan Kocák urodził się 26 marca 1948 r. w Vítkovie (powiat Tachov). Jest narodowości słowackiej. Młodość przeżył w Jastrabi nad Topľou. Ukończył SPŠS w Sninie. Odkąd W 1972 roku pracował w Centrum Edukacyjnym Horrozemplín we Vranov nad Topľou jako specjalista tańca. W latach 1973-1977 odbył szkolenie na odległość z choreografii i pedagogiki tańca w Koszycach i Bratysławie z egzaminem końcowym jako choreograf. Jest żonaty i ma dwoje dzieci. Mieszka w Čaklovie.
Od lat działa w ruchu folklorystycznym 1958. Tańczył w DFS w Komáranach, w FS w Humenném, Vihorlat, Strážčany, w Wojskowym Zespole Artystycznym Pieśni i Tańca Jánošík w Brnie i Bukovčanach we Vranovie nad Topľou, gdzie był również choreografem. Odkąd W 1971 był dyrektorem artystycznym i choreografem FS Vranovčan, który pod jego kierownictwem stał się czołowym amatorskim zespołem folklorystycznym i zdobył najwyższe nagrody na kilku słowackich konkursach. Od początku istnienia zespół odbył 82 zagraniczne tournée w 21 krajach Europy, Azji, Afryki i Ameryki, gdzie wykonał 534 występy.
Studiował ponad 100 choreografii. Tworzył kompozycje taneczne z zespołami w kraju (FS Vihorlat, Bukovčan, Chemlon, Šarišan, Dúbrava, Makovica, Čerhovčan, Partizán, PUĽS), za granicą (w Polsce Jarosław, Rzeszoviak i Pogužane; na Ukrainie Junosť, Państwowy Zespół przy Filharmonii w Teatrze im. Użhorod i zespół w Wielkiej Berezny), a także słowackie zespoły rodaków (w MR Veľká Bukovinka, w Tatabanyi i Budapeszcie, w Serbii z Vreten z Kysača iw Kanadzie z zespołem Vychodná Toronto).
Jest wieloletnim członkiem komitetu programowego Festiwalu Folkloru na Wychodnej, autorem programów festiwalu, a także jurorami i dyrektorem programów kilku wydarzeń kulturalnych na Słowacji. Jest członkiem kolegium redakcyjnego Oświecenia Narodowego.
Od 1968 roku zajmuje się badaniem tradycyjnej kultury ludowej, zwłaszcza we wschodniej Słowacji. Wiedzę wyniesioną z tych badań terenowych wykorzystuje publikując publikacje książkowe. W 2002 roku we współpracy z Regionalnym Stowarzyszeniem Nowego Tysiąclecia i zespołem folklorystycznym Vranovčan (Vranov nad Topľou) wydał zbiór pieśni ludowych z okolic Vranova nad Topľou (2002). Dwa lata później we współpracy z Urzędem Miejskim w Zámutovie ukazała się 578-stronicowa monografia Tradycyjna kultura ludowa wsi Zámutov (2004). W 2005 roku z Vranova nad Topľou i jego okolic ukazał się Słownik gwary słowackiej górnozemplińskiej, a także przysłowia, powiedzenia i zwyczaje kalendarzowe z regionu Zemplina. Z okazji 100. rocznicy urodzin nosiciela tradycji ludowych i wybitnego zemplińskiego tancerza Juraja Šaffa z Dlhý Klčov oraz 15-lecia Šaffovskiego cypla w 2006 roku wydał książkę Juraj Šaffa, nosiciel tradycji ludowych. Najnowszą publikacją pana Kocáka jest publikacja książkowa Folklore Ensemble Vranovčan.
Za wieloletnią pracę w kulturze i folklorze został nagrodzony za wkład w rozwój powiatu i miasta Vranov nad Topľou przez Dyrektora Generalnego NOC a za zespół Vranovčan (30-lecie) przez Ministra Kultury.
(źródło: jankohrasko.sk.sk).