video_embed/person/150.jpg

Angela Gaber Trio

Angela Gaber Trio


Zobacz strone autora

Gdy scena folkowa usłyszała ich po raz pierwszy od razu zdobyli sobie serca wielu słuchaczy. Ich atuty to wrażliwość, otwartość, sposób na łączenie różnych nurtów, profesjonalizm, autentyczność i umiejętności muzyczne.
Spotykali się w Galerii "Bazar Sztuki", którą kiedyś w Sanoku prowadziła Angela Gaber. Od słowa do słowa w 2011 roku postanowili coś wspólnie pograć. Tak powstało Angela Gaber Trio w składzie: Angela (śpiew, bęben obręczowy), Łukasz Sabat (duduk, saksofon, elektronika, przeszkadzajki, wokalizy) i Aleksander Chikmakow (gitary, śpiew). Bardzo szybko pojawiły się pierwsze sukcesy na festiwalach "Grechuta Festival" w 2011 r., Festiwalu Twórczości Anny Treter "Korowód" w 2012 r. czy wreszcie, już na najważniejszych konkursach sceny etno-folkowej - Festiwalu Muzyki Folkowej "Mikołajki Folkowe" w 2012 r. (III nagroda) oraz Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja" w 2013 r. (III nagroda).

Pod koniec 2013 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu pt. "Opowieści z Ziemi", która zyskała bardzo entuzjastyczne recenzje. Muzyka, która się na niej znalazła to połączenie tradycyjnych melodii, pieśni ludowych z Bieszczad, ale też z innych regionów Polski, a także Ukrainy czy Bałkanów, które muzycy zaaranżowali na swój sposób, łącząc brzmienia tradycyjnych instrumentów ze współczesnymi, okraszając je także elektroniką. Najczęściej klasyfikowano ich muzykę jako etno-jazz czy etno-fusion. Ale jest tu też nuta poezji, energia rocka, folkowa fantazja.

W muzyce tria słyszalne są bowiem inspiracje różnymi nurtami, wynikające z różnych doświadczeń muzycznych, jakie wnieśli do zespołu jego członkowie. Angela ma za sobą współpracę z zespołem pieśni karpackiej Widymo oraz grupami Tygiel Folk Banda, Matragona czy Caravana. Łukasza pasjonuje muzyka jako taka, bez podziałów, definicji, swoje inspiracje czerpał więc z muzyki eksperymentalnej, jazzu, rocka czy muzyki klasycznej. Aleksander podobnie, jako  kompozytor, aranżer, performer, sięgał do różnych nurtów.

To sprawia, że ich muzyka, osadzona w korzennych tradycjach słowiańskich, jednocześnie jest bardzo nowoczesna. Buduje niesamowity nastrój oderwania od teraźniejszości, snujących się dźwięków, jednocześnie wpinając w to energię, rytm pędzącego wokół świata. Wszystko to idealnie dobrane, połączone. Być może dzięki takiemu podejściu ich muzyka trafiła też do ilustracji przedstawień teatralnych.

Pierwsze doświadczenia z teatrem miała sama Angela, która na zaproszenie, mieszkającego dziś w Paryżu, a pochodzącego z Sanoka, reżysera teatralnego Macieja Patronika, zaśpiewała kilka pieśni w spektaklu "Ożenek" Gogola (2013). Kolejne spektakle, już z muzyką Tria, to "Ciemny las" i "Czekając na Turka" Andrzeja Stasiuka. Zapowiada się też, że ich muzyka pojawi się w filmie.

Choć, jak mawia liderka, nie prowadzą akcji promocyjnych, zakrojonych na szeroką skalę, a poddają się temu co przyniesie czas - ludzie ich znajdują. Na koncie mają coraz więcej koncertów. Do najciekawszych zaliczyli występ na International Folk Meeting Małopolska, łódzkim Festiwalu "Kolory Polski" czy niesamowicie klimatyczny, nocny koncert w Synagodze na Festiwalu Teatralnym "Wertep" na Podlasiu.


Co zobaczyć?


Produkty


Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info