video_embed/person/205.jpg

Kapela Stachy

Stachy


Kapela powstała w 1965 roku przy Krośnieńskich Hutach Szkła. Nazwa została nadana z uwagi na trzech wspaniałych muzyków występujących w kapeli: Stanisława Guzika (skrzypce prym), Stanisława Wyżykowskiego (cymbały) i Stanisława Mrozka (I klarnet). W repertuarze kapeli znajdowało się ponad 200 utworów i przyśpiewek Pogórza. Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku kapela „Stachy” uważana była za najpopularniejszą kapelę ludową w Polsce. W 1969 roku odbyła tournée po Polsce wraz z zespołami „Skaldowie” i „Trubadurzy”.


Lokalizacja Krosno

Kapela Stachy – zespół muzyki ludowej z Krosna.

Kapela została założona w 1965 roku przy Krośnieńskich Hutach Szła przez Stanisława Inglota.

Na przełomie lat 60. i 70. kapela cieszyła się dużą popularnością w całej Polsce, grając rzeszowskie polki, sztajerki, wolne. Zapraszano ją na Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (1967 i 1969). Dzięki popularności zdobytej wśród publiczności opolskiego festiwalu muzyki rozrywkowej kapela zaczęła dawać występy razem z zespołami big-bitowymi m.in. z zespołem Skaldowie. Występowała na koncertach w całej Polsce, Niemczech, Holandii, Czechosłowacji i Bułgarii.

Kapela współpracowała z TV Katowice występując w programach znanego etnografa prof. Adolfa Dygacza.

W latach 90. zespół często gościł w programach Telewizji Rzeszów, wraz z innymi kapelami działającymi w Krośnie takimi, jak Jacoki, Swaty, Kamraty, Pogórzanie.

W repertuarze Kapeli znajduje się ponad 200 utworów i przyśpiewek Pogórza Karpackiego. Kapela występuje w tradycyjnym dla kapel rzeszowskich składzie: skrzypce, skrzypce sekund, klarnet, cymbały, kontrabas. Cymbały są najstarszym instrumentem kapeli, liczącym ponad 270 lat i należą do kolejnych pokoleń muzyków z rodu Szajna. Skrzypkiem w kapeli jest Stanisław Wyżykowski (ur. 1927), grający również na lirze korbowej oraz zajmujący się lutnictwem. Wykonuje i naprawia skrzypce, kontrabasy, cymbały, oraz jako jeden z nielicznych w Polsce wytwarza liry korbowe.

Pierwszy skład kapeli:
Stanisław Wyżykowski - skrzypce
Stanisław Guzik - 2 skrzypce
Jan Szajna - cymbały
Józef Wojnar - altówka
Stanisław Mrozek - klarnet
Bronisław Kaszowski - kontrabas
Bronisława Masłyk - przyśpiewki.

 

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kapela_Stachy


Co zobaczyć?


Produkty


Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info