video_embed/person/195.jpg

Młoda Harta Kapela Ludowa

Młoda Harta Kapela Ludowa


Lokalizacja Harta

Młodzieżowa Kapela Ludowa „Młoda Harta” została zawiązana 19 grudnia 2004r. przy Zespole Szkół nr 2 w Harcie. Inicjatorem oraz kierownikiem muzycznym i menagerem w jednej osobie jest p. Andrzej Sowa – nauczyciel muzyki w tutejszej szkole. Głównym celem działalności artystycznej jest kontynuacja repertuaru „Kapeli Sowów” z Piątkowej, której większość członków już nie żyje i dlatego kapela przestała istnieć. Pozostał po nich wspaniały repertuar, z którego nowa kapela czerpie pomysły do swojej pracy. Ponadto „Młoda Harta” korzysta z przebogatego repertuaru folkloru muzycznego okolicznych wsi takich jak: Futoma, Ulanica, Bachórz, Szklary, Dylągówka, Hyżne – miejscowości Pogórza Dynowskiego.

Pierwszy skład osobowo – instrumentalny to: Jolanta Nowak, Robert Domin (I skrzypce), Patrycja Czerwińska (II skrzypce), Joanna Baran (skrzypce sekund), Magdalena Pantoł (I klarnet), Rafał Ryś (II klarnet), Andrzej Baran (cymbały), Jacek Szeremeta (kontrabas), Maciej Cieśla (śpiew). W takim składzie kapela wystąpiła 5 lutego 2005r. z pierwszym koncertem po 6 – ciu tygodniach pracy nad repertuarem. W kwietniu 2005r. kapela wystąpiła w „Podkarpackiej Tęczy” organizowanej w Zespole Szkół Zawodowych w Dynowie. Był to występ w zmienionym składzie – do kapeli dołączyli: Beata Paściak (śpiew), Elżbieta Kuc (śpiew), Szymon Kruczek (klarnet). Z przyczyn osobistych z kapeli odeszła klarnecistka M. Pantoł. W tym samym roku kapela nagrała w Radio Rzeszów pierwszą płytę, a na niej 20 utworów.

Następny etap to przygotowania do udziału w Festiwalu Kapel „Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych” w Kazimierzu Dolnym oraz w Ogólnopolskim Młodzieżowym Festiwalu Kapel Instrumentalistów i Śpiewaków w Bukowsku pod nazwą „Bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych”.

W maju 2005r.do kapeli dołączyła Monika Baran (skrzypce sekund), natomiast Joanna Baran przeszła na I skrzypce.

15 maja 2005r. „Młoda Harta” wzięła udział w Wojewódzkim Przeglądzie Kapel Ludowych w Błażowej, gdzie zdobyła III nagrodę. Ponadto kapela koncertowała 4 czerwca 2005r. z okazji Dni Brzozowa w Brzozowie; 10 lipca 2005r. w Dubiecku; 7 sierpnia 2005r. w Spotkaniach Rodzin Muzykujących w Babicach n/Sanem, a także innych koncertach.

 Kolejne lata działalności „Młodej Harty” , oprócz występów artystycznych, zapisały się następnymi nagraniami w radio czy telewizji. Były to: 2006r. – program dla TV Rzeszów; 2008r. – melodie i przyśpiewki obrzędu weselnego „Do Swaszki” – nagranie najpierw w Radio Rzeszów, a następnie ekipa telewizyjna TV Rzeszów pod redakcją p. Jerzego Dyni sfilmowała ten obrzęd jako widowisko folklorystyczne. W 2009r. kapela nagrała w Radio Rzeszów kolejne dwie płyty jako II i III część. W tym samym roku kapela brała udział w Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Zatoce i w dawnym Akermanie koło Odessy nad Morzem Czarnym. W 2005 i 2008 roku „Młoda Harta” koncertowała również na Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, który odbywa się co trzy lata w Rzeszowie.

Główne osiągnięcia kapeli w konkursach i Festiwalach Folklorystycznych:

Ogólnopolski Festiwal Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu    Dolnym, Konkurs „Duży – Mały” – nagrody:
            I – 2005r

            III – 2006r

            I – 2007r

            I – 2008r

            II – 2009r

Ogólnopolski Festiwal Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych w Bukowsku koło Sanoka pod nazwą: „Bukowskie Prezentacje Folkloru Młodych” – w kategorii kapel „Młoda Harta” pięciokrotnie zajmowała I miejsce w latach: 2005, 2006, 2007, 2008, 2009.
Ogólnopolski Festiwal Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych pod nazwą „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim.
Nagroda Główna – 2006r

III miejsce – 2007r

Nagroda Główna – 2009r

10.06.2012 r. - I miejsce w XIII Ogólnopolskich Konfrontacjach Kapel Ludowych i Zespołów Śpiewaczych w Dębicy.

 

Źródło: https://zsharta.superszkolna.pl/cms/5235/kapela_mloda_harta


Co zobaczyć?


Produkty


Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info