video_embed/person/144.jpg

Osławiany Zespołowi Pieśni i Tańca

Osławiany Zespołowi Pieśni i Tańca


Mokre, 38-542 Rzepedź


Lokalizacja Rzepedź

Zobacz strone autora

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "OSŁAWIANY" powstał w 1972 roku we wsi Mokre, na Podkarpaciu. Idea założenia zespołu była inicjatywą grupy miejscowej młodzieży pochodzenia ukraińskiego oraz kilku miejscowych społeczników. Na terenie zamieszkałym w większości przez mniejszość ukraińską zaistniała potrzeba stworzenia warunków do kultywowania i ochrony od zapomnienia kultury i tradycji swoich przodków. Zespół miał gromadzić miejscową młodzież, która na początku dla własnej rozrywki, a później w celu przygotowywania repertuaru scenicznego zaczęła spotykać się i odbywać regularne próby. Opieką instruktorską otoczył młodych artystów Eugeniusz Mohyła (dojeżdżający z Jasła), który był jednym z incjatorów założenia, i który zgodził się zostać kierownikiem nowopowstałego zespołu. Pełnił tą funkcję przez wiele lat, przygotowując młodzież do występów na scenie. W ciągu tego czasu zespół "Osławiany", który otrzymał swoją nazwę od przepływającej przez Mokre rzeki – Osławy, występował odnosząc pierwsze sukcesy i uznanie wśród publiczności.

Działając przy ówczesnym Ukraińskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym a dzisiaj Związku Ukraińców w Polsce zespół propaguje kulturę ukraińską w Polsce oraz za granicą. W swoich szeregach skupia ludzi (młodzież szkolną, studentów, osoby pracujące), którym nie są obojętne tradycje swych przodków i chętnie uczestniczą w kultywowaniu tych cennych wartości . Od niemal 40-tu lat swej nieprzerwanej działalności artystycznej zespół "Osławiany" dał wiele koncertów w Polsce, m.in. podczas:

Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie, Łemkowskiej Watry w Zdyni, Festiwalu "Europa bez granic", Festiwalu "Wspólnota w Kulturze", i za granicą, Tourne po Kanadzie i USA (1989), Ukraina, Słowacja, Niemcy, Turcja – Sivas Congress 2-4 september 2009, Rumunia – Cluj Napoca - 13th International Folklore Festival "Szent Istvan" (2011) podczas których reprezentował dorobek kultury ukraińskiej. Zespół "Osławiany" brał także udział w Festiwalu Telewizyjnym "Horycwit" (Ukraina), w programach telewizyjnych (m.in. "Kawa czy herbata", "Swojskie klimaty"), nagrał kasetę i 2 płyty CD. Za swój wkład w krzewienie kultury ukraińskiej zespół wielokrotnie otrzymywał podziękowania oraz wyrazy uznania Ministerstwa Kultury RP.

Od 1991 roku zespół jest współorganizatorem "Święta Kultury Nad Osławą" w Mokrem, które jest ważnym wydarzeniem artystycznym na tym terenie, dzięki któremu mamy możliwość pokazania szerszemu gronu wielokulturową specyfikę regionu i efekty dotychczasowej pracy "Osławian". Jest to także doskonała okazja do nawiązywania kontaktów z zapraszanymi przez nas zespołami z Polski, Ukrainy, Słowacji.

Obecnie funkcję kierownika zespołu pełni Marzena Onyszkanycz. Kierownikiem artystycznym jest Jarosław Maszluch. Zespół "Osławiany" ma w swoim repertuarze pieśni i tańce z pogranicza Łemkowsko-Bojkowskiego, a także z Zakarpacia, Huculszczyzny, Zachodniej i Centralnej Ukrainy. W swoim dorobku zespół "Osławiany" ma również program Bożonarodzeniowy, na który składają się ukraińskie kolędy i pastorałki (szczedriwky). W 2006 roku zespół zrealizował z pomocą Cieszyńskiego Studia Teatralnego spektakl "Dobosz" na podstawie wielkiego eposu huculskiego "Na wysokiej połoninie" Stanisława Vincenza.

Podczas tournee w Kanadzie i USA (1989 r.) zespół nagrał swoją pierwszą kasetę. W roku 1996 zespół OSŁAWIANY nagrał płytę CD i kasetę, które ukazały się w serii "Kapele i zespoły Polski Południowo - Wschodniej" - UKRAINIAN FOLK MUSIC. Nagranie zrealizowano dzięki Polonia RECORDS w grudniu 1996r. w studio Polskiego Radia Rzeszów. Kolejną płytę, zatytułowaną - OSŁAWIANY "Oj tam u Mokrim" nagrano w 2008 roku (zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji; Producent: Tadeusz Konador).


Co zobaczyć?


Gdzie spać?


Co zjeść?


Produkty


Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info