video_embed/person/187.jpg

Trzcinicoki Kapela ludowa

Trzcinicoki Kapela ludowa


Lokalizacja Trzcinica koło Jasła

Kapela powstała w 1995 r. Jej nazwa pochodzi od miejscowości Trzcinica, położonej w gminie Jasło, w obrębie grupy etnograficznej Pogórzan, w południowej części regionu rzeszowskiego. Początki działalności kapeli związane są z uroczystymi obchodami 600–lecia Trzcinicy.

Inicjatorem utworzenia Kapeli „Trzcinicoki” był  Stanisław Marszałek, jej dotychczasowy kierownik i solista. Pierwszy skład kapeli tworzyli mieszkańcy Trzcinicy: Stanisław Lewanda (skrzypce prym.), Jan Nowosielski (skrzypce sekund.), Wiesław Gąsior (basy), Roman Kapanowski, Czesław Szot (klarnet), Stanisław Turek (akordeon), Wacław Jarecki (trąbka) i Stanisław Miziołek (solista). Na przestrzeni kilkunastu lat działalności skład kapeli ulegał zmianom, grali w niej także Franciszek Żydek i Krzysztof Pruś.

Obecnie „Trzcinicoki” to kapela wielopokoleniowa, grająca w typowym dla Pogórza Jasielskiego dziewięcioosobowym składzie instrumentów (skrzypce, prym i sekund, kontrabas, trąbka, klarnet, cymbały i akordeon). Wykonują tradycyjny repertuar muzyczny regionu pogórzańskiego, obrzędowy i taneczny, pieśni i przyśpiewki pozyskane z przekazów ustnych od najstarszych mieszkańców Trzcinicy i okolic. Grają z temperamentem, żywiołowo, doskonale zaspokajają oczekiwania słuchaczy (przez wiele tygodni utrzymywali najwyższą pozycję w plebiscycie kapel ludowych Radia Rzeszów). Kapela jest dobrze znana w regionie, gra na weselach, podczas imprez folklorystycznych i uroczystości kulturalnych. Przygrywa również młodzieżowemu zespołowi tańca działającemu w Zespole Szkół w Trzcinicy. Aktualny skład Kapeli „Trzcinicoki” tworzą: Stanisław Marszałek (śpiew, kierownik muzyczny), Ewa Faryj (śpiew, skrzypce sekund), Eugeniusz Kopera (skrzypce prym), Andrzej Jędryczka (cymbały), Kazimierz Żychowski (cymbały), Damian Pis (basy), Jan Dybaś (klarnet), Roman Kapanowski (klarnet), Franciszek Jałowiec (trąbka), Stanisław Szański (akordeon).

Kapela „Trzcinicoki” uczestnicząc w wielu imprezach kulturalnych w środowisku lokalnym oraz w przeglądach i festiwalach ogólnopolskich popularyzuje folklor regionu pogórzańskiego w jego autentycznej postaci: w dawnej praktyce muzykowania, z tradycyjnym instrumentarium, dbałością o oryginalny miejscowy repertuar oraz z zachowaniem regionalnego stroju. Najważniejszymi osiągnięciami Kapeli „Trzcinicoki” oraz jej poszczególnych muzykantów-solistów są nagrody zdobyte w ogólnopolskich konkursach tradycyjnej muzyki ludowej: Baszta - nagroda główna na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, w 2007 r., pierwsze nagrody w Konkursie Muzyków Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych „Drużbacka” w Nowym Sączu, w 2003, 2006 i 2010 r., pierwsza nagroda w Ludowych Prezentacjach Artystycznych w Krośnie, w 2004 r., pierwsze miejsce w Przeglądzie Pieśni i Muzyki Ludowej w Korczynie, w 2007 r.

Repertuar kapeli został utrwalony w licznych nagraniach radiowych i telewizyjnych (w rozgłośniach regionalnych i ogólnopolskich) oraz w trzech wydawnictwach płytowych. Osiągnięcia artystyczne „Trzcinicoków”, zdobyte nagrody oraz udział w przeglądach folklorystycznych w kraju i za granicą zainspirowały Kapelę, jej środowisko lokalne oraz Gminę Jasło do zorganizowania w Trzcinicy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Karpat. W czterech edycjach konkursu o nagrodę główną, rzeźbę „Karpackiego grajka” rywalizowały zespoły i kapele ludowe z Polski, Czech, Słowacji, Rumunii i Ukrainy. W 2010 roku kapela ludowa „Trzcinicoki” otrzymała nagrodę im. Oskara Kolberga.

 

Źródło: https://www.nagrodakolberg.pl/laureaci-kapela_ludowa__trzcinicoki__z_trzcinicy

 


Miejsca

Co zobaczyć?


Produkty


Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info