Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Stropkovsky hrad

Zamek w Stropkowie początkowo nosił piękne miano Modre Pole. Dziś możemy oglądać jedynie fundamenty średniowiecznej warowni, które stały się podwalinami znacznie późniejszego dworu rodów Perenyi i Petho de Gerse.

Pierwsza znana wzmianka o zamku Stropkov znajduje się w dwóch dokumentach darowizn króla Zygmunta Luksemburczyka. 10 lipca 1408 król podarował Imrichowi Perínskiemu miasto Stropkov, dwór Thoporo ( Thoporo castellum) i wszystkie wsie, które należały do ​​tego zamku ( castrum ). 
Budynek dworski i przystające do niego fundamenty dawnego zamku Stropkov znajdują się w centrum miasta, na wschód od kościoła parafialnego, na niewielkim wzniesieniu w kierunku zachodnim. Od 1569 roku właścicielami dworu stała się rodzina Pete, o której wiadomo, że mieszkała na zamku, co zaowocowało znacznymi przeróbkami budowlanymi. Później, w XVI wieku, oprócz nowych obszarów mieszkalnych, dodano elementy obronne w związku z zagrożeniem tureckim. 
Po wielkim pożarze miasta w 1814 roku zamek uległ zniszczeniu i stopniowo zaczął niszczeć. Do XX wieku zachował się tylko jeden budynek - obecny dwór. 
 Dwór został znacznie przebudowany w XVII, XVIII i XX wieku. Fragmenty murów obwodowych piwnicy i parteru pochodzą ze średniowiecza i zostały zaadaptowane do  budynku w XVII wieku. Dwór renesansowy (dwukondygnacyjny) wraz z kościołem był otoczony fortyfikacjami. 
W 2006 roku budynek przeszedł remont i dokonano znacznych przeróbek konstrukcyjnych, aby uzyskać wygląd dworu z XVII-XVIII wieku. 
Dwór jest jednym z nielicznych zachowanych historycznych budynków w mieście. Mury zamku, odkryte w wyniku badań archeologicznych, są unikalnym świadectwem fortyfikacji miejskich. Jedyny (nadziemny) zachowany fragment zamku - obecny dwór jest również ciekawym przykładem przekształcenia średniowiecznego dworu z fortyfikacjami we wspaniałą rezydencję w stylu renesansowym i barokowym. 
Obecnie dwór w Stropkovie jest własnością miasta, które udostępniło go na cele muzealne. Znajduje się tutaj filia Muzeum Regionalnego w Preszowie - Zamek Stropkov.

Godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek 9:00 – 17:00

Adres:

ul. Zámocká 519/3, 091 01 Stropkov

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info