Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 4.17
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Święta Góra Jawor

Góra Jawor – wzniesienie w Beskidzie Niskim, w obrębie Gór Hańczowskich, na granicy ze Słowacją, w odległości około 3 km od wsi Wysowa-Zdrój. Przez Łemków uważana za Świętą Górę z powodu licznych Objawień Maryjnych jakie miały tu miejsce.

Jawor – wzniesienie w Beskidzie Niskim, w obrębie Gór Hańczowskich, na granicy ze Słowacją, w odległości około 3 km od wsi Wysowa-Zdrój, w gminie Uście Gorlickie w powiecie gorlickim,

Góra Jawor jest uważana przez wyznawców prawosławia oraz przez grekokatolików za świętą, w związku z objawieniami maryjnymi, jakie miały tam miejsce w okresie międzywojennym. Na północnym stoku wzniesienia znajduje się greckokatolickie sanktuarium – drewniana cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej, a także otoczone kultem źródełko. Planowana jest budowa cerkwi prawosławnej w sąsiedztwie greckokatolickiego sanktuarium (aktualnie nabożeństwa prawosławne celebrowane są przy ołtarzu polowym). Wielu z nas słyszało o „prawosławnej Częstochowie” czyli świętej Górze Grabarce, gdzie całe rzesze pątników prawosławnych w sierpniu w dniu Przemienienia Pańskiego niosą krzyże wotywne, które potem ustawiane są wokół cerkwi tworząc bardzo charakterystyczny obraz. Podobny , ale mniejszy charakter ma święta Góra Łemków Jawor w Wysowej - Zdroju.

Skąd wzięła się ta prawosławna tradycja i świętość Góry Jawor.

Otóż w 1925 roku trzy Łemkinie z Wysowej wracały nocą z odpustu w Gabultowie (ówczesna Czechosłowacja) i pod szczytem góry Jawor zobaczyły jasną łunę, która szybko zniknęła. W kolejnych dniach łuna znowu się pojawiała, a towarzyszyły jej senne widzenia Matki Bożej przez jedną z Łemkiń. Później w miejscu pojawiania się łuny wytrysnęło źródełko, którego woda miała uzdrawiającą moc. Na Górze Jawor rozwinął się kult Matki Bożej, a sama góra została uznana za świętą. Póżniej w miejscu objawień wybudowano cerkiew - sanktuarium, a źródełko zostało zadaszone.

W 2017 roku teren sanktuarium zwrócono grekokatolikom.

Godziny otwarcia:

W celach zwiedzania cerkwi należy kontaktować się telefonicznie pod numerem 517 221 554 lub mailowo : jakrekcz85@hotmail.com, jarekcz@hotmail.com

Adres:

Wysowa Zdrój,

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info