Propozycja odkrywania i doznawania kultury ludowej pogranicza polsko-słowackiego na terenie województw podkarpackiego i małopolskiego w Polsce oraz Prešovskiego kraju w Słowacji. Zabiera odwiedzającego w zmysłową podróż – pełną doznań wizualnych, smakowych, słuchowych, zapachowych oraz związanych z fizycznym i duchowym doznawaniem Karpat po kulturach Bojków, Dolinian, Łemków, Pogórzan i obszarach Šariš, Horný Zemplín, Zamagurie.
Poznawanie wszystkimi zmysłami kultury ludowej współistniejącej w doskonałej symbiozie z mistyczną przyrodą Karpat, mentalne otwarcie i skupienie się na rytmie życia dawnych mieszkańców pogranicza-polsko słowackiego, którzy żyli w zgodzie z rytmem pór roku, świąt religijnych i samymi sobą.
Karpackie etno oznacza flagowe przestrzenie, miejsca, obiekty, ludzi, ich twórczość oraz potrawy, w podróży przez wsie w dolinach, pasterskie zabudowania na łąkach górskich, przełęcze, drewniane kościoły i cerkwie na zboczach gór, a wreszcie miasta, gdzie rozwój przemysłu konkurował z kulturą ludową, a obecnie ją zachowuje, pielęgnuje i odkrywa przed podróżującymi przez pogranicze polsko-słowackie.
Celem jest chłonięcie kultury ludowej Karpat wszystkimi zmysłami.
Przylot samolotem na lotnisko Rzeszów-Jasionka, przejazd autokarem na nocleg do Komborni.
Hotel Dwór Kambornia to jeden z najlepiej zachowanych zespołów rezydencjonalnych w Polsce południowo-wschodniej, leżący na 10-hektarowej posiadłości z parkiem, winnicą i kompleksem rekreacyjnym.
Kolacja w hotelowej restauracji, czas wolny.
Degustacja win w Salonie Win Karpackich w Dworze Kombornia, leżącym na dawnym trakcie węgierskim, którego piwnice były pełne węgierskiego wina. Jest to jedyne takie miejsce, gdzie można odkryć karpacki winny świat.
Wczesne śniadanie w hotelu.
Przejazd w kierunku Sanoka przez Haczów.
Zwiedzanie XV-wiecznego kościoła UNESCO -wyjątkowego miejsca na obszarze Pogórzan, jednego z największych kościołów drewnianych w Europie, ok. 1 godz.
Przejazd do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku - najważniejszego miejsca na mapie etnograficznej Podkarpacia, skansenu prezentującego kulturę Bojków, Dolinian, Łemków i Pogórzan (Aleksandra Rybickiego 3, 38-500 Sanok). Zwiedzanie z przewodnikiem MBL terenu skansenu (sektory: Bojków, Dolinian, Pogórzan i Łemków) i Rynku Galicyjskiego, czas wolny, możliwość zakupu tradycyjnego chleba z czosnkiem niedźwiedzim, produktów lokalnych oraz rękodzieła i rzemiosła ludowego (ok. 3,5 godz.).
W miarę wolnego czasu przewidziano spacer po Sanoku - historycznej stolicy Ziemi Sanockiej, pomiędzy Pogórzami Karpackimi i Bieszczadami (Rynek z zabytkowymi kamienicami, Zamek, Cerkiew św. Trójcy, taras z widokiem na San, Proziakowania).
Obiad w Restauracji Chata Starych Znajomych - klimatycznym miejscu na Szlaku Architektury Drewnianej, w zabytkowej drewnianej chacie z etno-ogrodem, z daniami kuchni Dolinian, Bojków i Łemków, na trasie łączącej Sanok z Bieszczadami.
Przejazd przez Zagórz. Następnie wizyta w Galerii Bieszczadzkiej Grupy Twórców Kultury – miejsca artystów i pasjonatów sztuki. Skupia lokalnych twórców i kultywuje artystyczne tradycje regionu. Prezentacja twórczości ludowej i artystycznej Karpat (Dolinianie, Bojkowie i Łemkowie), degustacja lokalnych produktów (miodu, chleba, serów, pierogów, proziaków – KGW w Zahutyniu).
Przejazd przez Lesko do Hotelu Salamandra – bramy Bieszczad, położonego przy trasie, z oryginalnym wystrojem restauracji w leśnym stylu i galerią obrazów przedstawiających Karpaty i ich mieszkańców.
Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.
Śniadanie w hotelu Salamandra.
Przejazd do Myczkowa (po drodze fakultatywnie krótki postój w gospodarstwie pszczelarskim w Berezce) do Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków – najważniejszego miejsca na obecnej mapie Bojkowszczyzny, prowadzonego przez pasjonata, z pochodzenia Bojka. Gawęda Stanisława Drozda, fakultatywnie warsztaty pieczenia chleba, ok. 3 godz.
Zakup pamiątek oraz kawa po bojkowsku w Galerii Bojkowskiej.
Przejazd do Polańczyka nad Zalewem Solińskim.
Obiad w Oberży Zakapior, nawiązującej tradycją do zakapiorów bieszczadzkich, z daniami kuchni bojkowskiej i łemkowskiej oraz muzyką lokalnych artystów na żywo.
Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych rejs statkiem po Jeziorze Solińskim (ok. 1,5 godz.)
Przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych przyjazd do Muzeum w Myczkowie na warsztaty prowadzone przez Władysława Bronowskiego– pasjonata pszczelarstwa z Pasieki Bieszczadzkiej z Berezki koło Polańczyka, o wielopokoleniowej tradycji (38-610 Polańczyk, Berezka 26a). Opowieść o pszczelarstwie w Bieszczadach, degustacja, możliwość zakupu miodów naturalnych, ok. 1,5 godz.
Przejazd Pętlą Bieszczadzką, na trasie: Wołkowyja, Górzanka - cerkiew św. Paraskewy (zwiedzanie świątyni o długiej i trudnej bieszczadzkiej historii, odrestaurowanej i będącej obecnie kościołem rzymskokatolickim, z kilkoma elementami oryginalnego wyposażenia z XVIII wieku)
Kolejny punkt na trasie Pętli Bieszczadzkiej to kopalnia ropy naftowej w Czarnej Górnej. Z racji tego, iż jest to kopalnia czynna zwiedzanie oglądanie obiektu możliwe jest tylko z zewnątrz.
Jedną z najładniejszych panoram Bieszczadów Wysokich możemy oglądać z miejscowości Lutowiska.
Na dużej tablicy znajdziemy zdjęcie panoramiczne, na którym oznaczono widoczne szczyty i inne punkty geograficzne. W sezonie działa tu budka z pamiątkami, serami i innymi produktami lokalnymi.
Zakwaterowanie w Hotelu Stanica Chreptiowska w Lutowiskach – drewnianym obiekcie nawiązującym architekturą i wystrojem do Potopu Henryka Sienkiewicza. Kolacja złożona z dań kuchni bojkowskiej, z widokiem na Bieszczady, czas wolny, nocleg.
Śniadanie w hotelu.
Przejazd w kierunku Smolnika.
Postój w Galerii - Pracowni „Stare Kino” – całorocznym miejscu spotkań z twórcami bieszczadzkimi i ich wyrobami, prowadzonym przez pasjonatkę. Możliwość zakupu oryginalnego rękodzieła bieszczadzkiego.
Zwiedzanie cerkwi bojkowskiej UNESCO - typowej dla Bojkowszczyzny. Jest ona dzisiaj jedynym zachowanym obiektem tego typu w Bieszczadach i jedną z trzech w całym kraju (38-713 Smolnik), ok. 1 godz.
Zakup serów kozich z Gospodarstwa Bieszczadzka Koza – tradycyjnych serów bojkowskich z czosnkiem niedźwiedzim i czarnuszką (Wielka pętla bieszczadzka 25, 38-713 Smolnik).
Przejazd przez Brzegi Dolne, Wetlinę, Dołżycę. Po drodze odwiedzanie punktów widokowych. Opcjonalny postój w Bacówce w Brzegach Górnych na zakup pasterskich serów owczych.
Przejazd do Cisnej, obiad w restauracji „Siekierezada” – zwanej biesowską knajpą, nawiązującą do kultowej powieści Edwarda Stachury pod tym samym tytułem. Ma swój specyficzny klimat i wystrój łączący cechy twardych bieszczadzkich drwali jak i wrażliwych artystów. Można tutaj spróbować oryginalnej bieszczadzkiej kuchni: zupy czosnkowej, placków po bieszczadzku, pierogów bojkowskich.
Odwiedziny Pracowni Ikon w Cisnej, opowieść o ikonach i możliwość ich zakupu, ok. 1 godz.
Przejazd do Łopienki. Spacer do po dawnej wsi Bojków, do cerkwi grekokatolickiej. Zwiedzanie w uzgodnieniu z Towarzystwem Karpackim. Po drodze znajdują się piece do wypalania węgla drzewnego (spacer i zwiedzanie ok. 1 godz.).
Zakwaterowanie w Oberży pod Kudłatym Aniołem (38-607 Cisna 130), która zapewnia nocleg w sercu Bieszczadów, w spokojnej miejscowości Cisna i oferuje przytulne pokoje w pobliżu górskich szlaków turystycznych. Restauracja serwuje potrawy regionalne, a także z tzw. pogranicza, np. fuczki, czyli placki kapuściane, pierogi huculskie z bryndzą, pierogi Bojkowskie z kaszą gryczaną. Kolacja, czas wolny i nocleg.
Śniadanie w hotelu.
Przejazd przez dawne wsie łemkowskie: Żubracze, Maniów, Wolę Michową. Wizyta w Nalewkarni Bieszczadzkie Smaki – pierwszej na Podkarpaciu, wytwarzającej tradycyjną metodą nalewki na bazie bieszczadzkich owoców i ziół, o oryginalnych nazwach i niepowtarzalnym smaku (38-543 Wola Michowa 22), ok. 1 godz.
Zwiedzanie Komańczy: cerkiew prawosławna Opieki Matki Boskiej, dawniej grekokatolicka, jest rekonstrukcją cerkwi z 1802 roku, która doszczętnie spłonęła w 2006 roku. Warto wysłuchać opowieści o losach Łemków i ich cerkwiach, którą w interesujący sposób przekaże proboszcz parafii. Obok znajduje się zabytkowa dzwonnica, mieszcząca małą galerię z rękodziełem łemkowskim, ok. 1 godz.
Spacer śladami murali i deskali Arkadiusza Andrejkowa nad Barbarką, upamiętniających dawnych mieszkańców tych ziem, ok 1 godz.
Przejazd do Turzańska i zwiedzanie cerkwi greckokatolickiej pw. Św. Mikołaja (38-542 Rzepedź), ok 1 godz.
Przejazd przez Czystogarb do gospodarstwa PrzedBieszczady. Obiad w podziale na 2 grupy – część zwiedza cerkiew św. Onufrego w Wisłoku Wielkim, z zachowanym kompletnym ikonostasem i mini-muzeum sztuki cerkiewnej w wieży. Opcjonalnie degustacja i możliwość zakupu lokalnych produktów w Gospodarstwie Ekologicznym Przedbieszczady (32-543 Wisłok Wielki 40).
Przejazd do Zyndranowej, zwiedzanie Muzeum Kultury Łemkowskiej – skansenu prezentującego życie Łemków, m.in. z chyżą z 1860 roku. W sali ekspozycyjnej można oglądać stroje łemkowskie i przedmioty codziennego użytku (38-454 Zyndranowa 1), ok 1 godz.
Zakwaterowanie w Hotelu Restauracji Domenico (Tylawa 28). Kolacja regionalna w restauracji znajdującej się na Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki, czas wolny, nocleg.
Śniadanie w hotelu.
Wizyta w Rodzinnym Gospodarstwie Ekologicznym „Figa”. Tereny wypasów tego gospodarstwa to jedno z najczystszych przyrodniczo miejsc w Polsce, dzięki czemu mleko kozie i sery mają bogate właściwości odżywcze i zdrowotne. Degustacja i możliwość zakupu nabiału koziego, w tym sera łemkowskiego (38-454 Mszana 44).
Po drodze krótki postój w malowniczo położonej Pustelni św. Jana z Dukli, gdzie zakonnik miał spędzić w młodości kilka lat życia. Obok znajduje się cudowne źródełko. Czas na zdjęcia.
Wizyta w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w dawnym budynku dworca kolejowego, będącym oryginalnym połączeniem Domu Kultury, muzeum etnograficznego, pracowni artystycznej, sklepiku z wyrobami regionalnych twórców, ofertą warsztatów i koncertów (Kolejowa 29a, 38-400 Krosno). Zwiedzanie Centrum, prezentacje folklorystyczne, obiad z potraw kuchni Pogórzan (catering), degustacja produktów lokalnych, możliwość zakupu regionalnego rękodzieła łemkowskiego i pogórzańskiego - ok. 4 godz.
W miarę wolnego czasu spacer po Krośnie z przewodnikiem: Rynek, kamienica Portiusa, plac po synagodze, klasztor Franciszkanów.
Przejazd do Hotelu Szklane Lniane, kolacja (kuchnia etno na nowo), czas wolny, nocleg.
Śniadanie w hotelu.
Przejazd do Rezerwatu Skalnego Prządki (Pelczara 158, 38-420 Korczyna), ok.30 min
Zamek Kamieniec (Podzamcze B/N, 38-420 Korczyna), opisany w wybitnym dziele literatury polskiej -„Zemście" Aleksandra Fredry, który barwnie opowiada genezę konfliktu dwóch zwaśnionych rodów. Zwiedzanie ruin (ok. 1 godz.).
Przyjazd do Krosna, zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła (Blich 2, 38-400 Krosno), o. 1,5 godz. Poznanie historii przemysłu szklarskiego na Pogórzach Karpackich, oraz znaczenia rozwoju przemysłu dla kultury ludowej Pogórzan, Dolinian i Łemków. Obserwacja na żywo produkcji szkła.
Obiad w Restauracji Oberża (Feliksa Czajkowskiego 94, 38-400 Krosno): placki ziemniaczane, smak tradycyjnej kuchni wiejskiej i z nutką przemysłowej nowoczesności.
Przejazd w kierunku Jasła – podkarpackiej stolicy winiarstwa na Pogórzach Karpackich. Wizyta w Winnicy Dwie Granice – jednej z najstarszych i największych na Podkarpaciu, produkującej wina białe (m.in. Muskat) i czerwone (38-207 Przysieki 412). Prezentacja winnicy i win, degustacja, poczęstunek z lokalnych produktów i możliwość zakupu, ok. 1 godz.
Przejazd do Biecza – zabytkowego miasta, „Perły Podkarpacia”, „Małego Krakowa”. Zakwaterowanie w Hotelu Villa Historia (Węgierska 13, 38-340 Biecz).
W miarę wolnego czasu krótki spacer po mieście z przewodnikiem: kościół farny, zespół klasztorny, synagoga, ratusz z wieżą, dom Kromera, dzielnica staromiejska.
Kolacja w Restauracji i kawiarni U Becza, z kuchnią regionalną nawiązującą do tradycji krakowskich i węgierskich i własnym rzemieślniczym piwem.
Powrót do hotelu, czas wolny, nocleg.
Śniadanie w hotelu.
Wyjazd do Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy. Jest to prywatny skansen etnograficzny, prezentujący maszyny i urządzenia górnicze oraz przedmioty codziennego użytku z XIX i XX wieku (38-306 Libusza 67), zwiedzanie z przewodnikiem - ok. 1 godz.
Przejazd do Gorlic – multikulturowego miasta w dolinie Ropy, na północnej granicy Beskidu Niskiego. Spacer po mieście z przewodnikiem: Rynek, Dwór Karwacjanów, synagoga.
Zwiedzanie Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach, prezentującego stroje, wyposażenie wnętrz, rzeźby obrazy oraz makietę bitwy gorlickiej z okresu I wojny światowej (Wąska 7, 38-300 Gorlice).
Obiad w Restauracji Stara Chata (38-311 Szymbark 285).
Przejazd do Sękowej, zwiedzanie kościoła UNESCO Świętych Jakuba i Filipa z 1520 r., jednego z najcenniejszych kościołów drewnianych w Polsce (38-307 Sękowa 13), ok. 1 godz.
Przejazd przed tereny Łemkowszczyzny. Po drodze: Ropica Górna, Małastów.
Zakwaterowanie w Regietowie w Hotelu Jaśmin. Jest to część kompleksu Stadniny Koni Huculskich Gładyszów, malowniczo położonej, z panoramą na Beskid Niski (38-315 Regietów 28).
Zwiedzanie Stadniny Koni Huculskich.
Kolacja w Karczmie Regionalnej Huculanka (38-315 Regietów), złożona z dań Łemkowskich, czas wolny, nocleg.
Wczesne śniadanie w hotelu.
Przejazd szlakiem cerkwi łemkowskich (ok. 1 godz.)
Przyjazd do Krynicy-Zdroju. Wizyta na cmentarzu łemkowskim, odwiedzenie grobu Nikifora Krynickiego.
Zwiedzanie Parku Miniatur Architektury Drewnianej, prezentującego miniatury architektury drewnianej Beskidu Sądeckiego.
Zwiedzania Muzeum Nikifora w Willi Romanówka – najsłynniejszego łemkowskiego artysty, prymitywisty. W muzeum można obejrzeć wszystkie okresy jego twórczości, a także przedmioty osobiste, w tym warsztat pracy, ok. 1,5 godz.
Obiad w Karczmie łemkowskiej Kłynec, serwującej oryginalne dania łemkowskie. Stanowi integralną część obiektu artNikifor. W niezwykle klimatycznym wnętrzu, stworzonym ze 150-letnich bali, pochodzących z rozbiórki łemkowskich domów znajduje się wiele oryginalnych rekwizytów kojarzących się z tradycyjną łemkowską wsią, a także galeria rzeźb i ikon. Można zamówić wariankę z pierohami, a także zupę rydzową z łazankami. Gości obsługują kelnerzy i kelnerki w łemkowskich strojach (Profesora Henryka Świdzińskiego 20, 33-380 Krynica-Zdrój).
Przejazd w kierunku Muszyny.
Po drodze znajduje się cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku – jedna z najstarszych i najpiękniejszych cerkwi grekokatolickich (33-370 Powroźnik). Zwiedzanie i prelekcja P. Kęckiego, ok. 1 godz.
Przejazd malowniczą trasą nad Popradem przez Żegiestów do granicy polsko-słowackiej w Łomnicy, a następnie do Starej Ľubovňi (alternatywnie krótszą trasą przez przez Leluchów).
Zwiedzanie skansenu spiskiej architektury ludowej. Na terenie skansenu znajdują się obiekty budownictwa sakralnego (cerkiew greckokatolicka), domy mieszkalne, budynki gospodarcze i warsztatowe (kuźnia, młyn, warsztat stolarski), a także budynek szkolny, ok. 1 godz. (Zámocká, 064 01 Stará Ľubovňa).
Zwiedzanie Zamku w Starej Lubowli.
Przejazd na nocleg do miejscowości Červený Kláštor (Czerwony Klasztor).
Po drodze znajdują się tradycyjne wsie, z których każda zamieszkiwana jest przez inną grupę etniczną (Rusinów, Niemców, Romów) oraz Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka – jedno z najmniejszych słowackich uzdrowisk, bazujące na leczniczej wodzie, znanej od XIV wieku (147, 059 06 Červený Kláštor-Červený Kláštor – kúpele).
Zakwaterowanie w Penzion Pltník (059 06 Červený Kláštor ).
Kolacja w Goralská reštaurácia Červený Kláštor – lokalu z kuchnią spiską (bryndzové halušky, goralské pirohy) i oryginalnym wystrojem, z widokiem na Trzy Korony (Červený Kláštor 61, 059 06 Červený Kláštor).
Śniadanie w pensjonacie.
Spływ Dunajcem trasą, którą pienińscy górale spławiali drewno do Bałtyku (tratwy, rafting), ewentualnie wycieczka rowerowa wzdłuż Dunajca (Červený Kláštor 86, 059 06 Červený Kláštor, ok. 2,5 godz.).
Zwiedzanie Muzeum Klasztornego – dawnego klasztoru kartuzjańskiego, słynącego z wytwarzania ziół i pierwotnie czerwonej cegły, od której pochodzi jego nazwa. Zwiedzanie i wysłuchanie legendy o Mnichu Cyprianie (Pod lipami 20, 059 06 Červený Kláštor), ok. 1,5 godz.
Spacer nad Dunajcem, czas na zdjęcia, zakup regionalnych produktów oraz przejście kładką łączącą Polskę i Słowację.
Obiad w klasztornej Karczmie (Krčma Pod lipami, 543, 059 06 Červený Kláštor).
Przejazd malowniczą górską trasą z widokiem na szczyty Tatr, postój na punktach widokowych. Po drodze wsie: Spišská Stará Ves, Matiašovce, Spišské Hanušovce, Veľká Franková, Osturňa – rusińska wieś z drewnianą zabudową – żyjący skansen architektury ludowej, gdzie mieszkańcy mówią trudną do zrozumienia dla Słowaków gwarą, postój na punktach widokowych (przejazd ok. 2 godz.).
Przyjazd do miejscowości Ždiar. Zwiedzanie Múzeum - Ždiarsky Dom – ekspozycji etnograficznej prezentującej góralską kulturę ludową Zamaguria. Udział w inscenizacji góralskiego wesela. Możliwość zakupu oryginalnych strojów i dodatków góralskich.
Kolacja w restauracji Ždiarsky Dom , tradycyjnej słowackiej restauracji, utrzymanej w góralskim stylu, z kuchnią regionalną Zamaguria (w tym doskonałą zupą z sera owczego) i widokiem na góry.
Przejazd na nocleg do Penzión Ždiaranka (Ždiar 666, 059 55 Ždiar).
Śniadanie w pensjonacie.
Wizyta na farmie górskich produktów – rękodzieła i naturalnych kosmetyków inspirowanych naturą Tatr Bielskich.
Pasieka i farma leżą na wysokości 1000 m n.p.m.
Przejazd do miejscowości Bachledova dolina, wjazd kolejką gondolową na szczyt.
Spacer Chodnikiem "Korunami Stromov", wejście na wieżę widokową. Podziwianie panoramy gór (Tatry, Pieniny, Beskidy), ok. 2 godz.
Po drodze wzdłuż Popradu miejscowości: Spišská Belá (zamieszkana przez Romów), Bušovce (osadnicy niemieccy), Podhorany, Toperec, Podolínec, Nižné Ružbachy, Forbasy (przejazd ok. 1 godz.).
Obiad w Nestville Taberna (Hniezdne 420, 065 01 Hniezdne).
Zwiedzanie Nestville Park – odwołującej się do tradycji destylarni whisky, z ekspozycją etnograficzną, własnym browarem, pijalnią czekolady oraz sklepem z regionalnymi produktami (Hniezdne 471), ok. 2 godz., ew. degustacja czekolady, rekreacja konna dla niezainteresowanych degustacja whisky, czas wolny, możliwość zrobienia zakupów.
Przejazd do Bardejova, spacer po uzdrowisku Bardejovské Kúpele – jednym z najpiękniejszych słowackich uzdrowisk, znanym z pobytu Sisi, austriackiej cesarzowej, przebywającej tutaj na kuracji.
Zakwaterowanie w Hotelu Alexander (086 31 Bardejov-Bardejovské Kúpele).
Kolacja w hotelu lub czas wolny, nocleg.
Śniadanie w Hotelu.
Przed południem: zwiedzanie skansenu Múzeum ľudovej architektúry.
rekreacja w uzdrowisku Bardejovské Kúpele, ok. 2 godz.
Zwiedzanie jednego z najstarszych miast słowackich: Rynek, Ratusz, Dom Kata, mury miejskie, kościół św. Idziego (ok. 1 godz.). Wrażenie robi przestronny rynek, który mieści 46 kolorowych, zabytkowych kamienic bogatych w ornamenty, malowidła naścienne, okiennice.
Obiad w Stodola – dania regionalne.
Przejazd obok zamku Zamek Šariš – ruin średniowiecznego zamku, od którego wzięła się nazwa regionu, z widokiem na Prešov i okolicę. W miarę wolnego czasu, podjazd pod zamek, oglądanie panoramy (082 21 Veľký Šariš,)
Odwiedzenie sklepu firmowego browaru Šariš,
Przyjazd do Prešova. Zwiedzanie Krajskiego Muzeum – najważniejszego muzeum na trasie etnograficznej regionu, z bogatą ekspozycją przedstawiającą wiejskie życie w Karpatach (Hlavná 2985/86, 080 01 Prešov), ok. 2 godz.
Spacer z przewodnikiem po mieście łączącym w sposób wyjątkowy kulturalny konglomerat Słowaków, Polaków, Ukraińców i Łemków – stolicy regionu (Konkatedra św. Mikołaja, Synagoga).
Zakwaterowanie w Hotelu Carpe Diem w Rynku.
Kolacja w Šarišská Chiža.
Powrót do hotelu, nocleg.
Śniadanie w Hotelu
Wyjazd do Solivaru – zabytkowego kompleksu obiektów (najstarszy pochodzi z drugiej połowy XVI wieku). Zwiedzanie dawnej kopalni soli i poznanie historii górnictwa soli - Slovenské technické múzeum - Múzeum Solivar, ok. 2 godz.
Przejazd do Svidnika. Zwiedzanie Muzeum Ukraińskiej Kultury.
postój na farmie miodu Včelia farma Okrúhle – producenta certyfikowanego i nagradzanego miodu słowackiego, degustacja i możliwość zakupu miodów karpackich.
Wycieczka do Bodružala: zwiedzanie łemkowskiej, kompletnie wyposażonej cerkwi św. Mikołaja z 1658 r. na liście UNESCO, ok. 1 godz.
Obiad w Penzion - Reštaurácia Goral, położonej na wzgórzu, z widokiem na Velką Domase – najważniejszy zbiornik rekreacyjny regionu Horný Zemplin. Regionalne dania kuchni karpackiej. W miarę wolnego czasu - godzinny rejs statkiem po jeziorze przy Hotelu Zelená Lagúna.
Przyjazd do Humene, kolacja w Pivovar U medveďa – lokalny browar z wieloma rodzajami piwa nawiązującego do tradycji Karpat i kuchnią regionalną.
Przejazd do Sniny, zakwaterowanie w hotelu BYSTRÁ
Nocna wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego na Kolonickom sedle, które znajduje się na obszarze o bardzo niskim poziomie zanieczyszczenia światłem. Dzięki temu jest to niezwykle odpowiednie miejsce do obserwacji astronomicznych.
Powrót do hotelu, nocleg.
Śniadanie w hotelu.
Zwiedzanie Sniny: Kaštieľ Snina . Jest to odrestaurowany pałac z końca XVIII wieku, obecnie Biblioteka Miejska, muzeum z ekspozycją stałą, galerią. Są tam organizowane także imprezy towarzyskie
i kulturalne, uroczyste ceremonie oraz koncerty muzyki poważnej.
Przejazd w kierunku Połonin do miejscowości Topoľa i Runina. Fakultatywnie wizyta w Gospodarstwie Agroturystycznym Košiar o. z., którego właściciel jest regionalnym pasjonatem dziedzictwa kulturowego, pielęgnującym dawne tradycje ludowe i dzielącym się z nimi z odwiedzającymi region. Degustacja chleba domowego i innych produktów lokalnych z Hornego Zemplina: miodów z Połonin, wilczych syropów, sera, ok. 1 godz.
Obiad w Hotel Bystrá, nad naturalnym basenem Rybníky- Prírodné Biokúpalisko.
Przejazd do miejscowości Zemplínske Hámre – malowniczo położonej u stóp Vichorlatu, znanej z XIX-wiecznego hutnictwa żelaza. Zwiedzanie Múzeum Zemplínske Hámre, w którym znajdują się ekspozycje poświęcone przemysłowi i etnografii. Spacer ścieżką Hámorský náučný chodnik, ok. 1 godz.
Spacer ścieżką Hámorský náučný chodnik, ok. 1 godz. W miarę wolnego czasu przewidziana jest również wycieczka samochodami terenowymi i krótkie podejście do Hradu Jesenov, skąd roztacza się panorama na Humenné, połoniny i Vihorlat, ok. 1 godz.
Przejazd autokarem do Koszyc.
Wylot samolotem z Koszyc.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030
Strona powstała w ramach projektu „EtnoCarpathia” współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.