Trasa EtnoCarpathia

Trasa EtnoCarpathia projekt Łukasz Rząca

Propozycja odkrywania i doznawania kultury ludowej pogranicza polsko-słowackiego na terenie województw podkarpackiego i małopolskiego w Polsce oraz Prešovskiego kraju w Słowacji. Zabiera odwiedzającego w zmysłową podróż – pełną doznań wizualnych, smakowych, słuchowych, zapachowych oraz związanych z fizycznym i duchowym doznawaniem Karpat po kulturach Bojków, Dolinian, Łemków, Pogórzan i obszarach Šariš, Horný Zemplín, Zamagurie.

Poznawanie wszystkimi zmysłami kultury ludowej współistniejącej w doskonałej symbiozie z mistyczną przyrodą Karpat, mentalne otwarcie i skupienie się na rytmie życia dawnych mieszkańców  pogranicza-polsko słowackiego, którzy żyli w zgodzie z  rytmem pór roku, świąt religijnych i samymi sobą. 
Karpackie etno oznacza flagowe przestrzenie, miejsca, obiekty, ludzi, ich twórczość oraz potrawy, w podróży przez wsie w dolinach, pasterskie zabudowania na łąkach górskich, przełęcze, drewniane kościoły i cerkwie na zboczach gór, a wreszcie miasta, gdzie rozwój przemysłu konkurował z kulturą ludową, a obecnie ją zachowuje, pielęgnuje i odkrywa przed podróżującymi przez pogranicze polsko-słowackie.
Celem jest chłonięcie kultury ludowej Karpat wszystkimi zmysłami. 
 

Pobierz PDF

Filmy

Co zobaczyć? Co zobaczyć?
Gdzie spać? Gdzie spać?
Co zjeść? Co zjeść?
Produkty Produkty

START

Przylot samolotem na lotnisko Rzeszów-Jasionka, przejazd autokarem na nocleg do Komborni.

Dzień 1

Zakwaterowanie

Hotel Dwór Kambornia to jeden z najlepiej zachowanych zespołów rezydencjonalnych w Polsce południowo-wschodniej, leżący na 10-hektarowej posiadłości z parkiem, winnicą i kompleksem rekreacyjnym.

Dwór Kombornia Hotel & SPA
Dwór Kombornia Hotel & SPA

Kolacja

Kolacja w hotelowej restauracji, czas wolny.

Dwór Kombornia Hotel & SPA
Dwór Kombornia Hotel & SPA

Degustacja

Degustacja win w Salonie Win Karpackich w Dworze Kombornia, leżącym na dawnym trakcie węgierskim, którego piwnice były pełne węgierskiego wina. Jest to jedyne takie miejsce, gdzie można odkryć karpacki winny świat.

Dwór Kombornia Hotel & SPA
Dwór Kombornia Hotel & SPA
Dzień 2

Zwiedzanie XV- wiecznego kościoła UNESCO

Wczesne śniadanie w hotelu.

Przejazd w kierunku Sanoka przez Haczów.

Zwiedzanie XV-wiecznego kościoła UNESCO -wyjątkowego miejsca na obszarze Pogórzan, jednego z największych kościołów drewnianych w Europie, ok. 1 godz.

Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Haczowie (UNESCO)
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Haczowie (UNESCO)

Zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Przejazd do Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku - najważniejszego miejsca na mapie etnograficznej Podkarpacia, skansenu prezentującego kulturę Bojków, Dolinian, Łemków i Pogórzan (Aleksandra Rybickiego 3, 38-500 Sanok).  Zwiedzanie z przewodnikiem MBL terenu skansenu (sektory: Bojków, Dolinian, Pogórzan i Łemków) i Rynku Galicyjskiego, czas wolny, możliwość zakupu  tradycyjnego chleba z czosnkiem niedźwiedzim, produktów lokalnych oraz rękodzieła i rzemiosła ludowego (ok. 3,5 godz.). 

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Spacer po sanockim rynku

W miarę wolnego czasu przewidziano spacer po Sanoku - historycznej stolicy Ziemi Sanockiej, pomiędzy Pogórzami Karpackimi i Bieszczadami (Rynek z zabytkowymi kamienicami, Zamek, Cerkiew św. Trójcy, taras z widokiem na San, Proziakowania). 

Sanok Rynek z zabytkowymi kamienicami, Cerkiew św. Trójcy
Sanok Rynek z zabytkowymi kamienicami, Cerkiew św. Trójcy

Obiad

Obiad w Restauracji Chata Starych Znajomych - klimatycznym miejscu na Szlaku Architektury Drewnianej, w zabytkowej drewnianej chacie z etno-ogrodem, z daniami kuchni Dolinian, Bojków i Łemków, na trasie łączącej Sanok z Bieszczadami.

Chata Starych Znajomych
Chata Starych Znajomych

Wizyta w Galerii Grupy Twórców Kultury

Przejazd przez Zagórz. Następnie wizyta w Galerii Bieszczadzkiej Grupy Twórców Kultury – miejsca artystów i pasjonatów sztuki. Skupia lokalnych twórców i kultywuje artystyczne tradycje regionu. Prezentacja twórczości ludowej i artystycznej Karpat (Dolinianie, Bojkowie i Łemkowie), degustacja lokalnych produktów (miodu, chleba, serów, pierogów, proziaków – KGW w Zahutyniu).

Bieszczadzka Grupa Twórców kultury
Bieszczadzka Grupa Twórców kultury

Nocleg

Przejazd przez Lesko do Hotelu Salamandra – bramy Bieszczad, położonego przy trasie, z oryginalnym wystrojem restauracji w leśnym stylu i galerią obrazów przedstawiających Karpaty i ich mieszkańców.

Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

Hotel Salamandra
Hotel Salamandra
Dzień 3

Zwiedzanie Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków

Śniadanie w hotelu Salamandra.

Przejazd do Myczkowa (po drodze fakultatywnie krótki postój w gospodarstwie pszczelarskim w Berezce) do Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków – najważniejszego miejsca na obecnej mapie Bojkowszczyzny, prowadzonego przez pasjonata, z pochodzenia Bojka. Gawęda Stanisława Drozda, fakultatywnie warsztaty pieczenia chleba, ok. 3 godz. 

Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie.
Muzeum Kultury Duchowej i Materialnej Bojków w Myczkowie.

Wizyta w Galerii Bojkowskiej w Myczkowie

Zakup pamiątek oraz kawa po bojkowsku w Galerii Bojkowskiej.

Galeria Bojkowska Myczków
Galeria Bojkowska Myczków

Obiad w Polańczyku

Przejazd do Polańczyka nad Zalewem Solińskim.

Obiad w Oberży Zakapior, nawiązującej tradycją do zakapiorów bieszczadzkich, z daniami kuchni bojkowskiej i łemkowskiej oraz muzyką lokalnych artystów na żywo.

Oberża Zakapior w Polańczyku
Oberża Zakapior w Polańczyku

Rejs po Jeziorze Solińskim

Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych rejs statkiem po Jeziorze Solińskim (ok. 1,5 godz.)

Przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych przyjazd do Muzeum w Myczkowie na warsztaty prowadzone przez Władysława Bronowskiego– pasjonata pszczelarstwa z Pasieki Bieszczadzkiej z Berezki koło Polańczyka, o wielopokoleniowej tradycji (38-610 Polańczyk, Berezka 26a). Opowieść o pszczelarstwie w Bieszczadach, degustacja, możliwość zakupu miodów naturalnych, ok. 1,5 godz. 

Jezioro Solińskie
Jezioro Solińskie

Zwiedzanie Cerkwi św. Paraskewy

Przejazd Pętlą Bieszczadzką, na trasie: Wołkowyja, Górzanka - cerkiew św. Paraskewy (zwiedzanie świątyni o długiej i trudnej bieszczadzkiej historii, odrestaurowanej i będącej obecnie kościołem rzymskokatolickim, z kilkoma elementami oryginalnego wyposażenia z XVIII wieku)

Parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Górzance
Parafia Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Górzance

Wizyta Kopalni ropy naftowej

Kolejny punkt na trasie Pętli Bieszczadzkiej to kopalnia ropy naftowej w Czarnej Górnej. Z racji tego, iż jest to kopalnia czynna zwiedzanie oglądanie obiektu możliwe jest tylko z zewnątrz.

Kopalnia ropy naftowej w Czarnej Górnej
Kopalnia ropy naftowej w Czarnej Górnej

Punkt widokowy Lutowiska

Jedną z najładniejszych panoram Bieszczadów Wysokich możemy oglądać z miejscowości Lutowiska.

Na dużej tablicy znajdziemy zdjęcie panoramiczne, na którym oznaczono widoczne szczyty i inne punkty geograficzne. W sezonie działa tu budka z pamiątkami, serami i innymi produktami lokalnymi.


Nocleg

Zakwaterowanie w Hotelu Stanica Chreptiowska w Lutowiskach – drewnianym obiekcie nawiązującym architekturą i wystrojem do Potopu Henryka Sienkiewicza. Kolacja złożona z dań kuchni bojkowskiej, z widokiem na Bieszczady, czas wolny, nocleg.

Stanica Kresowa Chreptiów
Stanica Kresowa Chreptiów
Dzień 4

Spotkanie z bieszczadzkimi twórcami

Śniadanie w hotelu.

Przejazd w kierunku Smolnika. 

Postój w Galerii - Pracowni „Stare Kino” – całorocznym miejscu spotkań z twórcami bieszczadzkimi i ich wyrobami, prowadzonym przez pasjonatkę. Możliwość zakupu oryginalnego rękodzieła bieszczadzkiego.

Galeria - Pracownia Stare Kino
Galeria - Pracownia Stare Kino

Zwiedzanie cerkwi bojkowskiej w Smolniku

Zwiedzanie cerkwi bojkowskiej UNESCO - typowej dla Bojkowszczyzny. Jest ona dzisiaj jedynym zachowanym obiektem tego typu w Bieszczadach i jedną z trzech w całym kraju (38-713 Smolnik), ok. 1 godz. 

Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Smolniku
Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Smolniku

Zakup serów kozich

Zakup serów kozich z Gospodarstwa Bieszczadzka Koza – tradycyjnych serów bojkowskich z czosnkiem niedźwiedzim i czarnuszką (Wielka pętla bieszczadzka 25, 38-713 Smolnik).

Gospodarstwo Bieszczadzka Koza
Gospodarstwo Bieszczadzka Koza

Przejazd przez Pszczeliny

Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego
Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego

Przejazd przez Stuposiany

Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem
Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem

Odwiedzenie punktów widokowych

Przejazd przez Brzegi Dolne, Wetlinę, Dołżycę. Po drodze odwiedzanie punktów widokowych. Opcjonalny postój w Bacówce w Brzegach Górnych na zakup pasterskich serów owczych.

Bacówka -sery owcze
Bacówka -sery owcze

Obiad w Cisnej

Przejazd do Cisnej, obiad w restauracji „Siekierezada” – zwanej biesowską knajpą, nawiązującą do kultowej powieści Edwarda Stachury pod tym samym tytułem. Ma swój specyficzny klimat i wystrój łączący cechy twardych bieszczadzkich drwali jak i wrażliwych artystów. Można tutaj spróbować oryginalnej bieszczadzkiej  kuchni: zupy czosnkowej, placków po bieszczadzku, pierogów bojkowskich.

Siekierezada
Siekierezada

Odwiedziny Pracowni Ikon w Cisnej

Odwiedziny Pracowni Ikon w Cisnej, opowieść o ikonach i możliwość ich zakupu, ok. 1 godz.

Pracownia ikon w Cisnej
Pracownia ikon w Cisnej

Zwiedzanie cerkwii

Przejazd do Łopienki. Spacer do po dawnej wsi Bojków, do cerkwi grekokatolickiej. Zwiedzanie w uzgodnieniu z Towarzystwem Karpackim. Po drodze znajdują się piece do wypalania węgla drzewnego (spacer i zwiedzanie ok. 1 godz.).

Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii w Łopience.
Cerkiew św. Męczennicy Paraskewii w Łopience.

Spacer i zwiedzanie

Piece do wypalania węgla drzewnego
Piece do wypalania węgla drzewnego

Nocleg

Zakwaterowanie w Oberży pod Kudłatym Aniołem (38-607 Cisna 130), która zapewnia nocleg w sercu Bieszczadów, w spokojnej miejscowości Cisna i oferuje przytulne pokoje w pobliżu górskich szlaków turystycznych. Restauracja serwuje potrawy regionalne, a także z tzw. pogranicza, np. fuczki, czyli placki kapuściane, pierogi huculskie z bryndzą, pierogi Bojkowskie z kaszą gryczaną. Kolacja, czas wolny i nocleg.

Oberża pod kudłatym Aniołem
Oberża pod kudłatym Aniołem
Dzień 5

Wizyta w Nalewkarni

Śniadanie w hotelu. 
Przejazd przez dawne wsie łemkowskie: Żubracze, Maniów, Wolę Michową. Wizyta w Nalewkarni Bieszczadzkie Smaki – pierwszej na Podkarpaciu, wytwarzającej tradycyjną metodą nalewki na bazie bieszczadzkich owoców i ziół, o oryginalnych nazwach i niepowtarzalnym smaku (38-543 Wola Michowa 22), ok. 1 godz. 
 

Bieszczadzkie Smaki
Bieszczadzkie Smaki

Zwiedzanie Komańczy

Zwiedzanie  Komańczy: cerkiew prawosławna Opieki Matki Boskiej, dawniej grekokatolicka, jest rekonstrukcją cerkwi z 1802 roku, która doszczętnie spłonęła w 2006 roku. Warto wysłuchać opowieści o losach Łemków i ich cerkwiach, którą w interesujący sposób przekaże proboszcz parafii.  Obok znajduje się zabytkowa dzwonnica, mieszcząca małą galerię z rękodziełem łemkowskim, ok. 1 godz.

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Komańczy
Cerkiew Opieki Matki Bożej w Komańczy

Spacer śladami murali i deskali Arkadiusza Andrejkowa

Spacer śladami murali i deskali Arkadiusza Andrejkowa nad Barbarką, upamiętniających dawnych mieszkańców tych ziem, ok 1 godz. 

Murale i deskale Arkadiusza Andrejkowa Komańcza
Murale i deskale Arkadiusza Andrejkowa Komańcza

Zwiedzanie cerkwii w Turzańsku

Przejazd do Turzańska i zwiedzanie cerkwi greckokatolickiej pw. Św. Mikołaja (38-542 Rzepedź), ok 1 godz.

Cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Turzańsku.
Cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła w Turzańsku.

Obiad

Przejazd przez Czystogarb do gospodarstwa PrzedBieszczady. Obiad  w podziale na 2 grupy – część zwiedza cerkiew św. Onufrego w Wisłoku Wielkim, z zachowanym kompletnym ikonostasem i mini-muzeum sztuki cerkiewnej w wieży. Opcjonalnie degustacja i możliwość zakupu lokalnych produktów w Gospodarstwie Ekologicznym Przedbieszczady (32-543 Wisłok Wielki 40).

PrzedBieszczady Gospodarstwo Ekoagroturystyczne  Obiady  Noclegi  Sery
PrzedBieszczady Gospodarstwo Ekoagroturystyczne Obiady Noclegi Sery

Zwiedzanie cerkwii.

Cerkiew św Onufrego w Wisłoku Wielkim
Cerkiew św Onufrego w Wisłoku Wielkim

Zwiedzanie skansenu

Przejazd do Zyndranowej, zwiedzanie Muzeum Kultury Łemkowskiej – skansenu prezentującego życie Łemków, m.in. z chyżą z 1860 roku. W sali ekspozycyjnej można oglądać stroje łemkowskie i przedmioty codziennego użytku (38-454 Zyndranowa 1), ok 1 godz.

Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.
Muzeum Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej.

Nocleg

Zakwaterowanie w Hotelu Restauracji Domenico (Tylawa 28). Kolacja regionalna w restauracji znajdującej się na Szlaku Kulinarnym Podkarpackie Smaki, czas wolny, nocleg.

Restauracja Domenico
Restauracja Domenico
Dzień 6

Wizyta w Gospodarstwie Ekologicznym

Śniadanie w hotelu.

Wizyta w Rodzinnym Gospodarstwie Ekologicznym „Figa”. Tereny wypasów tego gospodarstwa to jedno z najczystszych przyrodniczo miejsc w Polsce, dzięki czemu mleko kozie i sery mają bogate właściwości odżywcze i zdrowotne. Degustacja i możliwość zakupu nabiału koziego, w tym sera łemkowskiego (38-454 Mszana 44). 

Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne Figa
Rodzinne Gospodarstwo Ekologiczne Figa

Odwiedzenie Pustelni św. Jana z Dukli

Po drodze krótki postój w malowniczo położonej Pustelni św. Jana z Dukli, gdzie zakonnik miał spędzić w młodości kilka lat życia. Obok znajduje się cudowne źródełko. Czas na zdjęcia. 

Pustelnia św. Jana z Dukli
Pustelnia św. Jana z Dukli

Wizyta i zwiedzanie w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Wizyta w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w dawnym budynku dworca kolejowego, będącym oryginalnym połączeniem Domu Kultury, muzeum etnograficznego, pracowni artystycznej, sklepiku z wyrobami regionalnych twórców, ofertą warsztatów i koncertów (Kolejowa 29a, 38-400 Krosno). Zwiedzanie Centrum, prezentacje folklorystyczne, obiad z potraw kuchni Pogórzan (catering), degustacja produktów lokalnych, możliwość zakupu regionalnego rękodzieła łemkowskiego i pogórzańskiego - ok. 4 godz.

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie
Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie

Spacer po Krośnie

W miarę wolnego czasu spacer po Krośnie z przewodnikiem: Rynek, kamienica Portiusa, plac po synagodze, klasztor Franciszkanów. 

Rynek Krosno.
Rynek Krosno.

Nocleg

Przejazd do Hotelu Szklane Lniane, kolacja (kuchnia etno na nowo), czas wolny, nocleg.

Kompleks restauracyjno-hotelowy Szklane-Lniane
Kompleks restauracyjno-hotelowy Szklane-Lniane
Dzień 7

Wizyta w Rezerwacie przyrody "Prządki"

Śniadanie w hotelu.

Przejazd do Rezerwatu Skalnego Prządki (Pelczara 158, 38-420 Korczyna), ok.30 min

Rezerwat przyrody
Rezerwat przyrody "Prządki" im. prof. Henryka Świdzińskiego"

Zwiedzanie zamku Kamieniec

Zamek Kamieniec (Podzamcze B/N, 38-420 Korczyna), opisany w wybitnym dziele literatury polskiej -„Zemście" Aleksandra Fredry, który barwnie opowiada genezę konfliktu dwóch zwaśnionych rodów.  Zwiedzanie ruin (ok. 1 godz.).

Zamek Kamieniec
Zamek Kamieniec

Zwiedzanie krośnieńskiego Centrum Dziedzictwa Szkła

Przyjazd do Krosna, zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła (Blich 2, 38-400 Krosno), o. 1,5 godz. Poznanie historii przemysłu szklarskiego na Pogórzach Karpackich, oraz znaczenia rozwoju przemysłu dla kultury ludowej Pogórzan, Dolinian i Łemków. Obserwacja na żywo produkcji szkła. 

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie
Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Obiad

Obiad w Restauracji Oberża (Feliksa Czajkowskiego 94, 38-400 Krosno): placki ziemniaczane, smak tradycyjnej kuchni wiejskiej i z nutką przemysłowej nowoczesności. 

Oberża Krosno
Oberża Krosno

Wizyta w winnicy

Przejazd w kierunku Jasła – podkarpackiej stolicy winiarstwa na Pogórzach Karpackich. Wizyta w Winnicy Dwie Granice – jednej z najstarszych i największych na Podkarpaciu, produkującej wina białe (m.in. Muskat) i czerwone (38-207 Przysieki 412). Prezentacja winnicy i win, degustacja, poczęstunek z lokalnych produktów i możliwość zakupu, ok. 1 godz. 

Winnica Dwie Granice
Winnica Dwie Granice

Nocleg

Przejazd do Biecza – zabytkowego miasta, „Perły Podkarpacia”, „Małego Krakowa”. Zakwaterowanie w Hotelu Villa Historia (Węgierska 13, 38-340 Biecz). 

Villa Historia
Villa Historia

Spacer po rynku

W miarę wolnego czasu krótki spacer po mieście z przewodnikiem: kościół farny, zespół klasztorny, synagoga, ratusz z wieżą, dom Kromera, dzielnica staromiejska. 

Rynek Główny w Bieczu
Rynek Główny w Bieczu

Kolacja

Kolacja w Restauracji i kawiarni U Becza, z kuchnią regionalną nawiązującą do tradycji krakowskich i węgierskich i własnym rzemieślniczym piwem. 
Powrót do hotelu, czas wolny, nocleg.
 

Restauracja i kawiarnia U Becza
Restauracja i kawiarnia U Becza
Dzień 8

Zwiedzanie skansenu etnograficznego

Śniadanie w hotelu.

Wyjazd do Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy. Jest to prywatny skansen etnograficzny, prezentujący maszyny i urządzenia górnicze oraz przedmioty codziennego użytku z XIX i XX wieku (38-306 Libusza 67), zwiedzanie z przewodnikiem - ok. 1 godz.

Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy
Muzeum Przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy

Zwiedzanie Gorlic

Przejazd do Gorlic – multikulturowego miasta w dolinie Ropy, na północnej granicy Beskidu Niskiego. Spacer po mieście z przewodnikiem: Rynek, Dwór Karwacjanów, synagoga.

Gorlice Rynek i Synagoga
Gorlice Rynek i Synagoga

Zwiedzanie Muzeum PTTK w Gorlicach

Zwiedzanie Muzeum Regionalnego PTTK w Gorlicach, prezentującego stroje, wyposażenie wnętrz, rzeźby obrazy oraz makietę bitwy gorlickiej z okresu I wojny światowej (Wąska 7, 38-300 Gorlice).

Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach
Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach

lub

Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku.
Skansen Wsi Pogórzańskiej im. prof. Romana Reinfussa w Szymbarku.

lub

Skansen przemysłu naftowego Magdalena
Skansen przemysłu naftowego Magdalena

lub

Zagroda maziarska
Zagroda maziarska

Obiad

Obiad w Restauracji Stara Chata (38-311 Szymbark 285).

Restauracja Stara Chata
Restauracja Stara Chata

Zwiedzanie kościoła

Przejazd do Sękowej, zwiedzanie kościoła UNESCO Świętych Jakuba i Filipa z 1520 r.,  jednego z najcenniejszych kościołów drewnianych w Polsce (38-307 Sękowa 13), ok. 1 godz.

Kościół pw. Świętych Jakuba i Filipa w Sękowej
Kościół pw. Świętych Jakuba i Filipa w Sękowej

Nocleg

Przejazd przed tereny Łemkowszczyzny. Po drodze: Ropica Górna, Małastów.
Zakwaterowanie w Regietowie w Hotelu Jaśmin. Jest to część kompleksu Stadniny Koni Huculskich Gładyszów, malowniczo położonej, z panoramą na Beskid Niski (38-315 Regietów 28).
 

Hotel Jaśmin Regietów
Hotel Jaśmin Regietów

Zwiedzanie stadniny

Zwiedzanie Stadniny Koni Huculskich.

Stadnina koni huculskich w Regietowie
Stadnina koni huculskich w Regietowie

Kolacja

Kolacja w Karczmie Regionalnej Huculanka (38-315 Regietów), złożona z dań Łemkowskich, czas wolny, nocleg.

Karczma regionalna Huculanka
Karczma regionalna Huculanka
Dzień 9

Przejazd szlakiem cerkwi łemkowskich

Wczesne śniadanie w hotelu.
Przejazd szlakiem cerkwi łemkowskich (ok. 1 godz.)

Stara cerkiew ś Michała Archanioła w Regietowie
Stara cerkiew ś Michała Archanioła w Regietowie

oraz

Cerkiew św Kosmy i Damiana w Skwirtnem
Cerkiew św Kosmy i Damiana w Skwirtnem

oraz

Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu.
Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu.

oraz

Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach.
Cerkiew św. Michała Archanioła w Brunarach.

oraz

Piorunka - cerkiew drewniana pw. św. Kosmy i Damiana
Piorunka - cerkiew drewniana pw. św. Kosmy i Damiana

Wizyta na cmentarzu łemkowskim

Przyjazd do Krynicy-Zdroju. Wizyta na cmentarzu łemkowskim, odwiedzenie grobu Nikifora Krynickiego.

Grób Nikifora
Grób Nikifora

Wizyta w Parku miniatur

Zwiedzanie Parku Miniatur Architektury Drewnianej, prezentującego miniatury architektury drewnianej Beskidu Sądeckiego.

Skansen miniatur architektury drewnianej
Skansen miniatur architektury drewnianej

oraz

Cerkiew pw. Św Równego Apostołom Księcia Włodzimierza Wielkiego
Cerkiew pw. Św Równego Apostołom Księcia Włodzimierza Wielkiego

Zwiedzanie Muzeum Nikifora

Zwiedzania Muzeum Nikifora w Willi Romanówka – najsłynniejszego łemkowskiego artysty, prymitywisty. W muzeum można obejrzeć wszystkie okresy jego twórczości, a także przedmioty osobiste, w tym warsztat pracy, ok. 1,5 godz. 

Muzeum Nikifora
Muzeum Nikifora

Obiad

Obiad w Karczmie łemkowskiej Kłynec, serwującej oryginalne dania łemkowskie. Stanowi integralną część obiektu artNikifor. W niezwykle klimatycznym wnętrzu, stworzonym ze 150-letnich bali, pochodzących z rozbiórki łemkowskich domów znajduje się wiele oryginalnych rekwizytów kojarzących się z tradycyjną łemkowską wsią, a także galeria rzeźb i ikon. Można zamówić wariankę z pierohami, a także zupę rydzową z łazankami. Gości obsługują kelnerzy i kelnerki w łemkowskich strojach (Profesora Henryka Świdzińskiego 20, 33-380 Krynica-Zdrój).

Karczma łemkowska Kłynec
Karczma łemkowska Kłynec

Zwiedzanie cerkwi

Przejazd w kierunku Muszyny.

Po drodze  znajduje się cerkiew św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku – jedna z najstarszych i najpiękniejszych  cerkwi grekokatolickich (33-370 Powroźnik). Zwiedzanie i prelekcja P. Kęckiego, ok. 1 godz. 

Cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku.
Cerkiew pw. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku.

Zwiedzanie skansenu spiskiej architektury ludowej

Przejazd malowniczą trasą nad Popradem przez Żegiestów do granicy polsko-słowackiej w Łomnicy, a następnie do Starej Ľubovňi (alternatywnie krótszą trasą przez przez Leluchów).
Zwiedzanie skansenu spiskiej architektury ludowej. Na terenie skansenu znajdują się obiekty budownictwa sakralnego (cerkiew greckokatolicka), domy mieszkalne, budynki gospodarcze i warsztatowe (kuźnia, młyn, warsztat stolarski), a także budynek szkolny, ok. 1 godz. (Zámocká, 064 01 Stará Ľubovňa).
 

Skansen Stara Lubowla
Skansen Stara Lubowla

lub

Zwiedzanie Zamku w Starej Lubowli.

Zamek w Lubowli
Zamek w Lubowli

Nocleg

Przejazd na nocleg do miejscowości Červený Kláštor (Czerwony Klasztor).

Po drodze znajdują się tradycyjne wsie, z których każda zamieszkiwana jest przez inną grupę etniczną (Rusinów, Niemców, Romów) oraz Kúpele Červený Kláštor Smerdžonka – jedno z najmniejszych  słowackich uzdrowisk, bazujące na leczniczej wodzie, znanej od XIV wieku (147, 059 06 Červený Kláštor-Červený Kláštor – kúpele).


Zakwaterowanie w Penzion Pltník (059 06 Červený Kláštor ).
 

Pensjonat Pltnik
Pensjonat Pltnik

Kolacja

Kolacja w Goralská reštaurácia Červený Kláštor – lokalu z kuchnią spiską (bryndzové halušky, goralské pirohy) i oryginalnym wystrojem, z widokiem na Trzy Korony (Červený Kláštor 61, 059 06 Červený Kláštor).

Restauracja Góralska Czerwony Klasztor
Restauracja Góralska Czerwony Klasztor
Dzień 10

Spływ Dunajcem

Śniadanie w pensjonacie.
Spływ Dunajcem  trasą, którą pienińscy górale spławiali drewno do Bałtyku (tratwy, rafting), ewentualnie wycieczka rowerowa wzdłuż Dunajca (Červený Kláštor 86, 059 06 Červený Kláštor, ok. 2,5 godz.).


lub

Zwiedzanie Muzeum Klasztornego – dawnego klasztoru kartuzjańskiego, słynącego z wytwarzania ziół i pierwotnie czerwonej cegły, od której pochodzi jego nazwa. Zwiedzanie i wysłuchanie legendy o Mnichu Cyprianie (Pod lipami 20, 059 06 Červený Kláštor), ok. 1,5 godz. 

Spacer nad Dunajcem, czas na zdjęcia, zakup regionalnych produktów oraz przejście kładką łączącą Polskę i Słowację. 

Muzeum Klasztorne
Muzeum Klasztorne

Obiad w Czerwonym Klasztorze

Obiad w klasztornej Karczmie (Krčma Pod lipami, 543, 059 06 Červený Kláštor). 

Karczma Pod Lipami - Czerwony Klasztor
Karczma Pod Lipami - Czerwony Klasztor

Zwiedzanie wsi Osturna

Przejazd malowniczą górską trasą z widokiem na szczyty Tatr, postój na punktach widokowych. Po drodze wsie: Spišská Stará Ves, Matiašovce, Spišské Hanušovce, Veľká Franková, Osturňa – rusińska wieś z drewnianą zabudową – żyjący skansen architektury ludowej, gdzie mieszkańcy mówią trudną do zrozumienia dla Słowaków gwarą, postój na punktach widokowych (przejazd ok. 2 godz.).

Osturna Rezerwat Architektury Ludowej
Osturna Rezerwat Architektury Ludowej

Zwiedzanie muzeum w Zdiarze

Przyjazd do miejscowości Ždiar. Zwiedzanie Múzeum - Ždiarsky Dom – ekspozycji etnograficznej prezentującej góralską kulturę ludową Zamaguria. Udział w inscenizacji góralskiego wesela. Możliwość zakupu oryginalnych strojów i dodatków góralskich. 

Muzeum Zdziarski Dom.
Muzeum Zdziarski Dom.

Kolacja oraz Nocleg w Zdiarze

Kolacja w restauracji Ždiarsky Dom , tradycyjnej słowackiej restauracji, utrzymanej w góralskim stylu, z kuchnią regionalną Zamaguria (w tym doskonałą zupą z sera owczego) i widokiem na góry. 
Przejazd na nocleg do Penzión Ždiaranka (Ždiar 666, 059 55 Ždiar).
 

Pensionat Zdiaranka
Pensionat Zdiaranka
Dzień 11

Krótka wizyta na farmie górskich produktów

Śniadanie w pensjonacie. 
Wizyta na farmie górskich produktów – rękodzieła i naturalnych kosmetyków inspirowanych naturą Tatr Bielskich.

Pasieka i farma leżą na wysokości 1000 m n.p.m.
 

U šťastnej včely
U šťastnej včely

Wjazd kolejką gondolową na szczyt.

Przejazd do miejscowości Bachledova dolina, wjazd kolejką gondolową na szczyt.

Bachledka Ski & Sun
Bachledka Ski & Sun

Spacer

Spacer Chodnikiem "Korunami Stromov", wejście na wieżę widokową. Podziwianie panoramy gór (Tatry, Pieniny, Beskidy), ok. 2 godz. 

Chodnik Korunami Stromov Bachledowa Dolina
Chodnik Korunami Stromov Bachledowa Dolina

Obiad w Hniezdne

Po drodze wzdłuż Popradu miejscowości: Spišská Belá (zamieszkana przez Romów), Bušovce (osadnicy niemieccy), Podhorany, Toperec, Podolínec, Nižné Ružbachy, Forbasy (przejazd ok. 1 godz.).
Obiad w Nestville Taberna (Hniezdne 420, 065 01 Hniezdne). 
 

Nestville Taberna
Nestville Taberna

Zwiedzanie Nestville Park

Zwiedzanie Nestville Park – odwołującej się do tradycji destylarni whisky, z ekspozycją etnograficzną, własnym browarem, pijalnią czekolady oraz sklepem z regionalnymi produktami (Hniezdne 471), ok. 2 godz., ew. degustacja czekolady, rekreacja konna dla niezainteresowanych degustacja whisky, czas wolny, możliwość zrobienia zakupów. 

Nestville Park
Nestville Park

Spacer po uzdrowisku

Przejazd do Bardejova, spacer po uzdrowisku Bardejovské Kúpele – jednym z najpiękniejszych słowackich uzdrowisk, znanym z pobytu Sisi, austriackiej cesarzowej, przebywającej tutaj na kuracji. 

Bardejovske Kupele - Bardejów Zdrój
Bardejovske Kupele - Bardejów Zdrój

Nocleg

Zakwaterowanie w Hotelu Alexander (086 31 Bardejov-Bardejovské Kúpele). 
Kolacja w hotelu lub czas wolny, nocleg.
 

Hotel Alexander
Hotel Alexander
Dzień 12

Zwiedzanie

Śniadanie w Hotelu. 
Przed południem: zwiedzanie skansenu Múzeum ľudovej architektúry.

Skansen i Muzeum Architektury Ludowej - Saris Museum Bardejov.
Skansen i Muzeum Architektury Ludowej - Saris Museum Bardejov.

lub

rekreacja w uzdrowisku Bardejovské Kúpele, ok. 2 godz. 

Bardejovske Kupele - Bardejów Zdrój
Bardejovske Kupele - Bardejów Zdrój

Zwiedzanie

Zwiedzanie jednego z najstarszych miast słowackich: Rynek, Ratusz, Dom Kata, mury miejskie, kościół św. Idziego (ok. 1 godz.). Wrażenie robi przestronny rynek, który mieści 46 kolorowych, zabytkowych kamienic bogatych w ornamenty, malowidła naścienne, okiennice. 

Rynek - Bardejov
Rynek - Bardejov

Obiad w Bardejovie

Obiad w  Stodola – dania regionalne.


Zwiedzanie zamku w Szaryszu

Przejazd obok zamku Zamek Šariš – ruin średniowiecznego zamku, od którego wzięła się nazwa regionu, z widokiem na Prešov i okolicę. W miarę wolnego czasu, podjazd pod zamek, oglądanie panoramy (082 21 Veľký Šariš,) 

Zamek Szarisz (Šariš)
Zamek Szarisz (Šariš)

Odwiedzenie lokalnego browaru.

Odwiedzenie sklepu firmowego browaru Šariš,

Saris Brewery
Saris Brewery

Zwiedzanie muzeum

Przyjazd do Prešova. Zwiedzanie Krajskiego Muzeum – najważniejszego muzeum na trasie etnograficznej regionu, z bogatą ekspozycją przedstawiającą wiejskie życie w Karpatach (Hlavná 2985/86, 080 01 Prešov), ok. 2 godz. 

Spacer z przewodnikiem po mieście łączącym  w sposób wyjątkowy kulturalny konglomerat Słowaków, Polaków, Ukraińców i Łemków – stolicy regionu (Konkatedra św. Mikołaja, Synagoga).

Krajske Muzeum Presov
Krajske Muzeum Presov

Nocleg

Zakwaterowanie w Hotelu Carpe Diem w Rynku. 

Hotel Carpe Diem
Hotel Carpe Diem

Kolacja w Preszowie

Kolacja w  Šarišská Chiža.
Powrót do hotelu, nocleg.
 

Šarišská Chiža
Šarišská Chiža
Dzień 13

Zwiedzanie

Śniadanie w Hotelu 
Wyjazd do  Solivaru – zabytkowego kompleksu obiektów (najstarszy pochodzi z drugiej połowy XVI wieku). Zwiedzanie dawnej kopalni soli i poznanie historii górnictwa soli - Slovenské technické múzeum - Múzeum Solivar, ok. 2 godz.  
 

Muzeum Solivar.
Muzeum Solivar.

Zwiedzanie

Przejazd do Svidnika. Zwiedzanie Muzeum Ukraińskiej Kultury.

SNM Muzeum Ukrajinskej kultury - Svidnik
SNM Muzeum Ukrajinskej kultury - Svidnik

lub

Skanzen SNM - Muzea Ukrajinskej kultury - Svidnik
Skanzen SNM - Muzea Ukrajinskej kultury - Svidnik

lub

Galeria Dezidera Millyho
Galeria Dezidera Millyho

Wizyta na farmie miodu

postój na farmie miodu Včelia farma Okrúhle – producenta certyfikowanego i nagradzanego miodu słowackiego, degustacja i możliwość zakupu miodów karpackich.

Vcelia farma Okruhle
Vcelia farma Okruhle

Zwiedzanie Bodrużala

Wycieczka do Bodružala: zwiedzanie łemkowskiej, kompletnie wyposażonej cerkwi św. Mikołaja z 1658 r. na liście UNESCO, ok. 1 godz.

Cerkiew Świętego Mikołaja w Bodružalu.
Cerkiew Świętego Mikołaja w Bodružalu.

Obiad w Nowej Kelczy

Obiad w Penzion - Reštaurácia Goral, położonej na wzgórzu, z widokiem na Velką Domase – najważniejszy zbiornik rekreacyjny regionu Horný Zemplin. Regionalne dania kuchni karpackiej. W miarę wolnego czasu - godzinny rejs statkiem po jeziorze przy Hotelu Zelená Lagúna.

Penzion - Restauracia Goral
Penzion - Restauracia Goral

Kolacja w Humenne

Przyjazd do Humene, kolacja w Pivovar U medveďa – lokalny browar z wieloma rodzajami piwa nawiązującego do tradycji Karpat i  kuchnią regionalną.

Restauracja Pivovar U Medved'a
Restauracja Pivovar U Medved'a

Nocleg w Sninie

Przejazd do Sniny, zakwaterowanie w hotelu BYSTRÁ 

Hotel Bystra
Hotel Bystra

Nocna wycieczka do obserwatorium astronomicznego

Nocna wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego na Kolonickom sedle, które znajduje się na obszarze o bardzo niskim poziomie zanieczyszczenia światłem. Dzięki temu jest to niezwykle odpowiednie miejsce do obserwacji astronomicznych.
Powrót do hotelu, nocleg.
 

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle
Astronomické observatórium na Kolonickom sedle
Dzień 14

Zwiedzanie Sniny

Śniadanie w hotelu.
Zwiedzanie Sniny: Kaštieľ Snina . Jest to odrestaurowany pałac z końca XVIII wieku, obecnie Biblioteka Miejska, muzeum z ekspozycją stałą, galerią. Są tam organizowane  także imprezy towarzyskie 
i kulturalne, uroczyste ceremonie oraz koncerty muzyki poważnej.
 

Kasztel w Sninie
Kasztel w Sninie

Wizyta w Gospodarstwie Agroturystycznym

Przejazd  w kierunku Połonin do miejscowości Topoľa i Runina. Fakultatywnie wizyta w Gospodarstwie Agroturystycznym Košiar o. z., którego właściciel jest regionalnym pasjonatem dziedzictwa kulturowego, pielęgnującym dawne tradycje ludowe i dzielącym się z nimi z odwiedzającymi region. Degustacja chleba domowego i innych produktów lokalnych z Hornego Zemplina: miodów z Połonin, wilczych syropów, sera, ok. 1 godz. 

Košiar o. z.
Košiar o. z.

Obiad w Sninie

Obiad w Hotel Bystrá, nad naturalnym basenem Rybníky- Prírodné Biokúpalisko.

Hotel Bystra
Hotel Bystra

Zwiedzanie Muzeum

Przejazd do miejscowości Zemplínske Hámre – malowniczo położonej u stóp Vichorlatu, znanej z XIX-wiecznego hutnictwa żelaza. Zwiedzanie Múzeum Zemplínske Hámre, w którym znajdują się ekspozycje poświęcone przemysłowi i etnografii. Spacer ścieżką Hámorský náučný chodnik, ok. 1 godz. 

Muzeum Zemplinske Hamre
Muzeum Zemplinske Hamre

Spacer

Spacer ścieżką Hámorský náučný chodnik, ok. 1 godz. W miarę wolnego czasu przewidziana jest również wycieczka samochodami terenowymi i krótkie podejście do Hradu Jesenov, skąd roztacza się panorama na Humenné, połoniny i Vihorlat, ok. 1 godz.
Przejazd autokarem do Koszyc. 
Wylot samolotem z Koszyc. 
 

Hámorský náučný chodnik
Hámorský náučný chodnik

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030


Strona powstała w ramach projektu „EtnoCarpathia” współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info