Etnomozaika pod dachem natury.
Wsłuchanie się w tony wiatru na patchworkowej tkaninie etnograficznej, niosącego zapach ziół, lasu bukowego i połonin, przejawy życia ludzi i zwierząt oraz echa przeszłości pozwolą zanurzyć się w kulturze, wyciszyć i poznać lepiej samego siebie.
Region jest pozszywany jak patchworkowe rękodzieło z epickiej przyrody, zatopionych w niej małych cerkwi, kościołów i ruin potężnych zamków na wzgórzach, różnorodnych miast, muzeów odmiennych tematyczne – od skansenów i mini-skansenów po popart, odmiennych potraw, produktów lokalnych, tańców i muzyki. Łączą je drogi i podróżujący nimi ludzie. Trasa prowadzi z Połonin przez świątynie, muzea, relikty dawnego wiejskiego przemysłu, ruiny zamków, restauracje, pasieki, wytwórnie serów oraz niepowtarzalne karpackie widoki.
Dominującymi zmysłami są słuch i dotyk. Podróżujący szlakiem będą wsłuchiwać się w dźwięki przyrody, muzyki cerkiewnej, kościelnej i ludowej, język, odgłosy miast, miasteczek i wsi. Będą także dotykać świadectw kultury ludowej regionu, poznawać miękkość i fakturę tkanin stroju ludowego, twardość drewna, delikatność roślin, konsystencję produktów lokalnych.
Przylot samolotem na lotnisko w Koszycach
Przejazd do Preszowa, zakwaterowanie w Hotelu Carpe Diem, kolacja, czas wolny, nocleg.
Śniadanie w hotelu.
Spacer z przewodnikiem mieście łączącym w sposób wyjątkowy kulturalny konglomerat Słowaków, Polaków, Ukraińców i Łemków – stolicy regionu (Konkatedra św. Mikołaja, Synagoga). Zwiedzanie Krajskiego Muzeum – najważniejszego muzeum na trasie etnograficznej regionu, z bogatą ekspozycją przedstawiającą wiejskie życie w Karpatach, ok. 2 godz.
Przejazd do Hotelu Zelená Lagúna nad zbiornikiem Velka Domaša, zakwaterowanie, obiad.
Czas wolny na odpoczynek nad wodą (w zależności od pogody możliwość zorganizowania rejsu statkiem wycieczkowym po jeziorze), kolacja, nocleg.
Śniadanie w hotelu.
Odpoczynek nad wodą lub zwiedzania okolic jeziora.
Obiad w Penzion - Reštaurácia Goral, położonej na wzgórzu, z widokiem na jezioro, oferującej regionalne dania kuchni karpackiej.
Przejazd przez Stopkov, krótkie zwiedzanie miasta z przewodnikiem (hrad / kaštieľ Stropkov, drewniana kaplica św. Piotra), ok. 1 godz.
Przyjazd do miasta Miedzilaborce, zwiedzanie Muzeum Andiego Warhola, którego rodzina pochodziła z tego miejsca (ok. 1,5 godz.).
Przejazd malowniczą karpacką drogą obok rezerwatu Hostovické lúky (irysy) do Sniny.
Przyjazd do Hotelu Bystrá, zakwaterowanie, kolacja.
Wycieczka do Obserwatorium Astronomicznego na Kolonickom sedle, które znajduje się na obszarze o bardzo niskim poziomie zanieczyszczenia światłem. Dzięki temu jest to niezwykle odpowiednie miejsce do obserwacji astronomicznych.
Powrót do hotelu, nocleg.
Śniadanie w hotelu.
Przejazd przez miejscowość Stakčín, wzdłuż zalewu Starina, przez Kolbasov do miejscowości Ulič. Zwiedzanie parku miniatur drewnianych kościołów, ok. 30 min.
Przejazd obok Parku Ciemnego Nieba Połoniny do miejscowości Nová Sedlica.
Obiad w Reštaurácia a Penzión Kremenec, krótki spacer po okolicy.
Odwiedziny sklepu z miodami Poloninský med, degustacja i prezentacja miodów, możliwość zakupu.
Przejazd do miejscowości Topoľa, zwiedzanie drewnianego kościoła św. Michała Archanioła. Jest to unikatowy typ cerkwi karpackich z okolic Sniny. Można w nim zobaczyć kopię bardzo interesującej ikony Sądu Ostatecznego - oryginał znajduje się w muzeum w Svidniku.
Warsztaty z pieczenia chleba lub ceramiczne w obiekcie Košiar o. z., kolacja z potraw kuchni Połonin.
Powrót do hotelu, nocleg.
Śniadanie w hotelu.
Przejazd przez Sininę do miejscowości Zemplínske Hámre – malowniczo położonej u stóp Vichorlatu, znanej z XIX-wiecznego hutnictwa żelaza. Zwiedzanie Múzeum Zemplínske Hámre, spacer ścieżką Hámorský náučný chodnik, ok. 1 godz.
Przejazd do Humenné, zwiedzanie Vihorlat Museum.
Zwiedzanie skansenu górnozemplińskiej wsi, z bogatą ekspozycją zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, grekokatolickim Kociołem św. Michała Archanioła w Novej Sedlicy, ok. 2 godz.
Obiad w regionalnej restauracji Pivovar U medveďa, degustacja rzemieślniczego piwa.
Przejazd do miejscowości Jesenov, wjazd do zamku samochodami terenowymi (ew. podeście przez bukowy las, ok. 45 min.). Prezentacja folklorystyczna na zamku z XIII wieku,, poczęstunek z produktów lokalnych (ok. 2 godz.).
Przejazd do drugiego ważnego zamku Hornego Zemplina – Brekovskego Hradu z XIII wieku, położonego na wzgórzu, z pięknym widokiem na Humenné i Strážske . Podjazd samochodami terenowymi lub podejście, ok. 30 min. Zwiedzanie ruin 30 min.
Przejazd do miejscowości Zámutov.
Zakwaterowanie w obiekcie Bilikova chata Zámutov ***, kolacja, nocleg.
Śniadanie w obiekcie.
Spacer po miejscowości znanej z zachowania tradycji ludowych regionu Horný Zemplín.
Zwiedzanie Domu Tradycji Ludowych, prezentacje i warsztaty folklorystyczne, spotkanie z lokalnymi twórcami, obiad i degustacja lokalnych produktów (w tym domowych pierogów z Čičava).
Przejazd do Vranova, spacer po mieście z przewodnikiem - Bazylika mniejsza pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.
Po drodze fakultatywnie wizyta na farmie serów Myslina, degustacja i możliwość zakupu.
Transfer na lotnisko w Koszycach, ew. wg uzgodnień pomiędzy organizatorem a uczestnikiem wycieczki.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030
Strona powstała w ramach projektu „EtnoCarpathia” współfinansowanego ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020 oraz przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.