Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Vranov nad Toplou Bazylika Mniejsza Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Późnogotycka rzymskokatolicka Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny została wzniesiona w 1580 roku. Wyniesiona do godności Bazyliki Mniejszej w 2008 roku jest jednym z najważniejszych rzymskokatolickich kościołów pielgrzymkowych na Słowacji

6 września 2008 roku uroczyście nadano paulińskiemu kościołowi pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny godność Bazyliki Mniejszej. Z tej okazji padły słowa generała zakonu ojca Izydora Matuszewskiego: „Tu, we Vranowie nad Toplou, jest słynne miejsce czci oddawanej Bogu. Od tylu już wieków prowadzi do Vranowa stary szlak pielgrzymi. To w tym kościele znajduje się darzony wielką miłością obraz Najświętszej Panny Maryi z koronami. W tym właśnie czasie mija 300 lat, jak do tego kościoła wniesiono obraz Panny Maryi, kiedy pojawiły się na nim krwawe łzy. Maryja, Matka Boża płacze…! To jest znak wielkiego wołania o miłość i pokój!”

Późnogotycka rzymskokatolicka Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny została wzniesiona w 1580 roku. Szczególnie cenne jest jego barokowe wnętrze, z sufitowymi malowidłami autorstwa wybitnego czeskiego artysty malarza Jana Łukasza Krackera, z rzeźbiarskimi i snycerskimi dziełami pochodzącymi z warsztatu Józefa Hartmana i z zestawem przedmiotów liturgicznych autorstwa lewockiego złotnika Jana Syilassy. Dawny klasztor paulinów, który został dobudowany do kościoła, ozdabia barokowy portal oraz we wnętrzu drogocenne freski.

Godziny otwarcia:

poniedziałek 09:00 - 11:00 16:00 - 17:00

Środa 09:00 - 11:00 16:00 - 17:00

piątek 09:00 - 11:00 16:00 - 17:00

Adres:

Mariánske námestie 1496/127, 093 01 Vranov nad Toplou

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info