Niewielka wioska w gminie Hlinne, niegdyś należąca do dóbr zamku Cicva.
Najstarszym pisanym dokumentem związanym z Czyczawą jest dokument króla Stefana (ur. 1239), brata św. Małgorzaty, syna króla Bela IV. a przyszły król węgierski Stefan V wymienia majątek, który podarował szlachcicowi, zarządcy gałęzi królewskich, później także zarządcy kucharzy królewskich i węgierskiego palatyna, mistrza Rajnolda (założyciela rodu Rozhanovce, czyli Rozgoň rodzina).
W dokumentach od 13.-14. wieku występuje tylko pod nazwą Chichva.
Czyczawa była wsią dworską. Istnieje wzmianka z 1363 roku, według której wokół zamku o nazwie Czyczawa znajdowały się trzy wsie: Veľká, Vyšná i Stredná. Wielka Czyczawa jest prawdopodobnie identyczna z dzisiejszą wsią Czyczawa położoną w odległości ok. 10km pieszego spaceru od ruin zamku Cicva, który był areną wielu ważnych wydarzeń historycznych.
Dzisiejsza wioska Cicava od 10 czerwca 2007r jest partnerem Nowego Żmigrodu w powiecie jasielskim. Hlubą wsi jest działalność obywatelskiego stowarzyszenia Kňahinka , które pielęgnuje lokalną tradycję i folklor.
W środku wsi znajduje się niewielka parafialna cerkiew greckokatolicka - cerkiew pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana oraz obok cmentarz. Nie mamy dokładnych relacji, kiedy powstała parafia Čičava, wiemy tylko, że kościół jest bardzo stary. Całkiem możliwe, że w czasach protestanckich zmagań z katolikami mogli tu być kalwiniści. W 1749 r. w Czyczawie mieszkało 111 grekokatolików, 9 rzymskokatolików i 35 dzieci. W 1806 r. w Czyczawie mieszkało 190 grekokatolików, 8 „Hebrajczyków” i nie było katolików rzymskokatolickich.
We wsi działa firma Martina Janočko , produkująca pyszne domowe pierogi http://www.domacepirohy.sk/.