PRZEGLĄD PIEŚNI I MUZYKI LUDOWEJ KROPA
Korczyna
Godzina: 09:00 - 20:00
11 Jul

PRZEGLĄD PIEŚNI I MUZYKI LUDOWEJ KROPA

Przegląd pieśni i muzyki ludowej ma charakter konkursowy i mogą w nim wziąć udział: kapele ludowe, soliści – instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach, soliści - śpiewacy, gawędziarze ludowi oraz zespoły śpiewacze.

Głównym celem imprezy jest ochrona i dokumentacja autentycznego śpiewu i muzyki, popularyzacja tradycji i obyczaju ludowego oraz przybliżenie młodemu pokoleniu śpiewu i muzykowania zgodnego z tradycją ludową Regionu Krośnieńskiego.

Bardzo licznie jest reprezentowana grupa etnograficzna Pogórzan (mieszkańców Pogórzy: Strzyżowskiego i Dynowskiego oraz tzw. Dołów Jasielsko-Sanockich). Jednak każda z grup posiada pewną odrębność, wyróżniającą się zarówno wspomnianymi strojami, jak i sposobami wykonania utworów oraz doborem repertuaru.

Wykonawcy rywalizują w kategoriach: zespoły śpiewacze żeńskie i męskie, kapele, instrumentaliści, śpiewaczki i śpiewacy, gawędziarze oraz Duzi i mali (kategoria, w której wystąpili młodzi adepci sztuki ludowej na zasadzie: Mistrz-Uczeń).

Podczas przeglądu najlepsi wykonawcy zostaną wytypowani na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz na Ogólnopolski Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info