Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Zamek Jesenov

Zamek Jesenov został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Zamek ten wraz z pobliskim zamkiem w Brekovie strzegł szlaku handlowego do Polski. W 1321 roku otrzymała go rodzina Drugethów.

Zamek Jesenov został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Zamek ten wraz z pobliskim zamkiem w Brekovie strzegł szlaku handlowego do Polski. W 1321 roku otrzymała go rodzina Drugethów. Początkowo zamek miał trojkątny kształt. W jednym rogu stała czworokątna wieża, w drugim okrągła, a w trzecim znajdował się budynek mieszkalny. Całość otoczona była solidnym murem.

Na przełomie XV i XVI wieku zamek został znacznie rozbudowany. Dobudowano drugi pierścień murów z dwoma basztami armatnimi po zachodniej stronie. Okrągła baszta również została przystosowana do ognia artyleryjskiego. Zewnętrzne mury zostały wyposażone w system otworów strzelniczych.

XVII wieku zamek kolejna rozbudowa skutkuje pięcioma nowoczesnymi bastionami wysuniętymi poza obręb murów. Zamek wówczas pełnił wtedy rolę skarbca rodu Drugethów. W 1644 roku wiernego Habsburgom Drugetha obległo wojsko Jerzego Rákóczyego. Zamek w Jesenovie został zdobyty i spalony. Od tego momentu rozpoczyna się jego upadek.

Dramatyczna dla zamku była połowa XVI wieku, kiedy to Gabriel Drugeth założył tam fałszerską mennicę. Po skargach z Polski i Węgier Izba Królewska nakazała zatrzymać fałszerza - winowajcę. Za czyn ten został on osądzony i stracony w Prešovie na rynku.

Obecnie po zamku pozostały jedynie ruiny.

Adres:

Jasenov, 066 01 Humenne

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info