Kompleks zamkowy miejskiego typu powstał w celu obrony miasta w 1463 roku na rozwalinach średniowiecznej osady Svätá Alžbeta.
W 1931 roku w części kompleksu zamkowego otworzono pierwsze ekspozycje muzeum regionalnego. Po generalnym remoncie zamku w latach 1962 - 1985 zbiory muzealne poszerzyły się, a aktualnie zwiedzający mogą sobie obejrzeć kilka ekspozycji, a latem także przedstawienia teatralne podczas nocnego zwiedzania grodu.
Stałe ekspozycja zamku:
Cechy i rzemiosło - W Kieżmarku istniało 36 odrębnych cechów (zamkniętych wspólnot rzemieślniczych), w ekspozycji znajdziecie używane narzędzia pracy, szyldy poszczególnych cechów i wiele innych.
Ratusz - W pokoju znajdują się części wyposażenia dawnego ratusza kieżmarskiego oraz symbole przywilejów miasta Kieżmarku.
Wystawa broni - Wystawiliśmy broń palną - kusze, haki i pistolety, ale także różnego rodzaju broń białą - miecze, sztylety, a także zbroje.
Stowarzyszenie Strzeleckie – Wystawa „braterstwa” strzeleckiego w Kieżmarku, które zostało założone w 1510 roku.
Rodzina Thokoly - Najsłynniejszym właścicielem zamku w Kieżmarku był Imrich Thokoly, w zamku znajduje się ekspozycja poświęcona jego rodzinie.
Ekspozycja apteki na zamku w KieżmarkuLekáreň - Ekspozycja poświęcona stowarzyszeniu spiskich lekarzy i farmaceutów, wyposażenie i zaopatrzenie apteki, która pochodzi z sąsiedniej wsi Lubica z XIX - XX wieku. Panorama ekspozycji
Życie i praca dr. Aleksandra - dr. Vojtech Alexander (1857 - 1916), który jako pierwszy lekarz na Słowacji zakupił aparat rentgenowski i wniósł znaczący wkład w badania nad wynalezieniem promieni „X”.
Głód, wieża widokowa – przypomina niefortunny los bogatej pani zamkowej Beaty Laskiej, którą więził jej mąż Albert Lasky. Z wieży widokowej roztacza się wspaniały widok na miasto i Tatry Wysokie.
Kieżmark w XIX i na początku XX wieku - Ekspozycja dokumentuje rozwój polityczny w latach rewolucyjnych 1848 - 1849; rozwój gospodarczy miasta - pierwsze przedsiębiorstwa przemysłowe w mieście; kultura, życie społeczne i edukacja; historia rozwoju żydowskiej części ludności miasta.
Galeria - Portrety historyczne z dzieł malarzy spiskich, ze zbiorów muzeum.
Kaplica zamkowa - barokowa kaplica zamkowa, zbudowana dla Marii Gyulaffy w latach 1657 - 1658. Zmarła w wieku 22 lat, została pochowana w grobowcu kaplicy zamkowej. Mówi się, że z grobowca do dworu na Strážkach prowadził tunel ewakuacyjny.
Kieżmark i Tatry Wysokie - Ekspozycja poświęcona jest związkom Kieżmarków z Tatrami, początkom turystyki górskiej, ale także zasiedleniu regionu podtatrzańskiego.
Lapidarium - Ekspozycja eksponuje obrobione wyroby kamienne pochodzące z budowli sakralnych i świeckich z różnych okresów od średniowiecza do współczesności.
maj - wrzesień
Poniedziałek niedziela
od 9:00 do 17:00
(ostatni wpis o 16:30)
październik - kwiecień
poniedziałek piątek
od 9:00 do 16:00
(ostatni wpis o 15:00)
soboty, niedziele i święta
Zamknięte