Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Zamek Keżmarok

Kompleks zamkowy miejskiego typu powstał w celu obrony miasta w 1463 roku na rozwalinach średniowiecznej osady Svätá Alžbeta.

W 1931 roku w części kompleksu zamkowego otworzono pierwsze ekspozycje muzeum regionalnego. Po generalnym remoncie zamku w latach  1962 - 1985 zbiory muzealne poszerzyły się, a aktualnie zwiedzający mogą sobie obejrzeć kilka ekspozycji, a latem także przedstawienia teatralne podczas nocnego zwiedzania grodu.

Stałe ekspozycja zamku:

Cechy i rzemiosło - W Kieżmarku istniało 36 odrębnych cechów (zamkniętych wspólnot rzemieślniczych), w ekspozycji znajdziecie używane narzędzia pracy, szyldy poszczególnych cechów i wiele innych.
Ratusz - W pokoju znajdują się części wyposażenia dawnego ratusza kieżmarskiego oraz symbole przywilejów miasta Kieżmarku.
Wystawa broni - Wystawiliśmy broń palną - kusze, haki i pistolety, ale także różnego rodzaju broń białą - miecze, sztylety, a także zbroje.
Stowarzyszenie Strzeleckie – Wystawa „braterstwa” strzeleckiego w Kieżmarku, które zostało założone w 1510 roku.
Rodzina Thokoly - Najsłynniejszym właścicielem zamku w Kieżmarku był Imrich Thokoly, w zamku znajduje się ekspozycja poświęcona jego rodzinie.
Ekspozycja apteki na zamku w KieżmarkuLekáreň - Ekspozycja poświęcona stowarzyszeniu spiskich lekarzy i farmaceutów, wyposażenie i zaopatrzenie apteki, która pochodzi z sąsiedniej wsi Lubica z XIX - XX wieku. Panorama ekspozycji
Życie i praca dr. Aleksandra - dr. Vojtech Alexander (1857 - 1916), który jako pierwszy lekarz na Słowacji zakupił aparat rentgenowski i wniósł znaczący wkład w badania nad wynalezieniem promieni „X”.
Głód, wieża widokowa – przypomina niefortunny los bogatej pani zamkowej Beaty Laskiej, którą więził jej mąż Albert Lasky. Z wieży widokowej roztacza się wspaniały widok na miasto i Tatry Wysokie.
Kieżmark w XIX i na początku XX wieku - Ekspozycja dokumentuje rozwój polityczny w latach rewolucyjnych 1848 - 1849; rozwój gospodarczy miasta - pierwsze przedsiębiorstwa przemysłowe w mieście; kultura, życie społeczne i edukacja; historia rozwoju żydowskiej części ludności miasta.
Galeria - Portrety historyczne z dzieł malarzy spiskich, ze zbiorów muzeum.
Kaplica zamkowa - barokowa kaplica zamkowa, zbudowana dla Marii Gyulaffy w latach 1657 - 1658. Zmarła w wieku 22 lat, została pochowana w grobowcu kaplicy zamkowej. Mówi się, że z grobowca do dworu na Strážkach prowadził tunel ewakuacyjny.
Kieżmark i Tatry Wysokie - Ekspozycja poświęcona jest związkom Kieżmarków z Tatrami, początkom turystyki górskiej, ale także zasiedleniu regionu podtatrzańskiego.
Lapidarium - Ekspozycja eksponuje obrobione wyroby kamienne pochodzące z budowli sakralnych i świeckich z różnych okresów od średniowiecza do współczesności.

Godziny otwarcia:

maj - wrzesień
Poniedziałek niedziela
od 9:00 do 17:00
(ostatni wpis o 16:30)

październik - kwiecień
poniedziałek piątek
od 9:00 do 16:00
(ostatni wpis o 15:00)
soboty, niedziele i święta
Zamknięte

Adres:

Hradné námestie 42, 060 01 Kežmarok

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info