Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Zamek Szarisz (Šariš)

Zamek Szarysz to ruiny jednego z największych na Słowacji zamku obejmującego około 4,5 ha terenu. Do zamku niegdyś wchodziło się przez barbakan z podwójną bramą korzystając z mostu zwodzonego nad jeszcze widoczną fosą.

Ruiny znajdują się na wierzchołku Sarisskego Vrchu mającego 570 m n.p.m., wznoszącego się nad miasteczkiem Wielki Szarysz, 8 km na północny zachód od miasta Preszów we wschodniej Słowacji. W okresie średniowiecza zamek ten miał strategiczne znaczenie jako, że  można było z niego kontrolować szlaki wiodące z południa Węgier do Polski i z zachodu przez Spisz i Szarysz na Ruś. w 1262 roku po raz pierwszy wspomina się zamek jako castrum Sarus, należał on wtedy do domeny królewskiej. Od ostatniego z węgierskiego rodu królewskiego Arpadów zamek otrzymał palotyn Amadej Aba i prawdopodobnie stał się on jego główną siedzibą. Po licznych perypetiach zamek przeszedł w roku 1436 w ręce możnego rodu węgierskiego Perenyich. W roku 1461 po kolejnych zawieruchach król Maciej Korwin zwrócił zamek w ich władanie. W wyniku konfliktu w 1537 roku zamek będący we władaniu Piotra Perényiego został zdobyty przez wojska Ferdynanda Habsburga, który nowym jego właścicielem ustanowił swojego doradcę i dyplomatę Jerzego Wernhera. W tym czasie zamek uzyskał formę wieloczłonowej fortecy z licznymi basztami i bastionem w miejscu XIV-wiecznej bramy. Nowy pierścień murów postawiono na wałach dawnego słowiańskiego grodziska. W roku 1642 zamek został przejęty przez ród Rakoczych. W 1660 roku zamek został mocno uszkodzony po wybuchu prochowni. W 1687 roku warownię ostatecznie opuszczono, wcześniej częściowo wysadzając i podpalając.

Godziny otwarcia:

od maja do września codziennie od 10:00 do 17:00 (oprócz poniedziałków)

Adres:

Hrad Saris, 082-21 Velky Saris

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info