Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Zamek w Lubowli

Kiedy zbliżamy się do Starej Lubowli od południa (od Kieżmarku) lub od wschodu (od Bardejowa) już z daleka widać wyniosłą wieżę zamkową, przykrytą stożkowym dachem. O niezwykłej historycznej roli, jaką to miejsce odegrało dowiemy się od przewodników spacerując po kolejnych zamkowych dziedzińcach i zrekonstruowanych pomieszczeniach dawnej warowni.

Zamek Lubowelski (słow. Hrad Ľubovňa lub Ľubovniansky hrad) – zamek we wschodniej Słowacji, obecnie w mieście Lubowla w kraju preszowskim, w historycznym regionie Spisz, wybudowany pod koniec XIII w. (pierwsza wzmianka z 1311 r.).

Obecnie częściowo jest trwałą ruiną, częściowo odbudowany. Na zamku jest udostępniona kopia aktu zastawu spiskiego. W zachowanych pomieszczeniach mieści się muzeum. W kaplicy zamkowej jest stała wystawa kopii polskich klejnotów koronacyjnych. Poniżej zamku znajduje się Muzeum Architektury Ludowej regionu spiskiego (skansen).

Historia zamku

Budowę zamku na skalnym wzgórzu zlecił król Węgier Andrzej III. W tym czasie powstał trzypiętrowy pałac (parter – magazyny, 1p – sala reprezentacyjna, 2p – komnaty mieszkalne) i stołp o ośmiu piętrach po stronie zachodniej. Nieco później po stronie wschodniej powstała kuchnia.

Pomiędzy 1323 a 1342 r. zamek stał się własnością rodziny Drugethów.

8 listopada 1412 r. Zygmunt Luksemburski zastawił część ziemi spiskiej w tym zamek Lubowelski za pożyczkę u króla Polski Władysława Jagiełły w kwocie 37 tys. kop groszy praskich. Na zamku podpisano akt zastawu. Zamek stał się siedzibą zarządców zastawionego terytorium.

W 1476 r. starostwo spiskie obejmuje z przerwą na lata 1506-1522 polski ród szlachecki Kmitów. Do końca średniowiecza została wydrążona studnia w południowo-wschodniej części wzgórza zamkowego.

Do 1528 r. w związku z rosnącym zagrożeniem tureckim rozbudowano mury obronne zamku, a mieszkańcy Starej Lubowli zbudowali w ich wschodniej części okrągłą basztę nazywaną rondlem o trzech charakterystycznych strzelnicach armatnich.

W 1591r Sebastian Lubomirski dokonał rozległej przebudowy fortecy rozbudowując bastiony i umacniając mury obronne. W siedemdziesiąt lat później budynki zamkowe otrzymują barokowe ozdoby. W 1655r na zamek trafiają polskie insygnia koronacyjne – zostają tam zdeponowane w obawie przed zalewającymi Rzeczpospolitą wojskami szwedzkimi. Wracając spod Wiednia na zamku zatrzymuje się zwycięski polski król Jan III Sobieski. W 1768r osadzono na zamku najsłynniejszego więźnia tamtych czasów – Maurycego Beniowskiego. W 1772r w wyniku rozbioru Rzeczpospolitej cesarzowa Austrowęgier Maria Teresa znosi zastaw spiski z 1412r, Polska nigdy już nie odzyska 37 kup praskich groszy pożyczonych w ramach tego zastawu Austrowęgrom. W kolejnych wiekach właścicielami zamku zostaje ród Raschów, a pod koniec XIXw kupuje go Andrzej Zamoyski. W rękach rodu Zamoyskich zamek był aż do II Wojny Światowej, choć kolejni spadkobiercy przenieśli swoją siedzibę do Wyżnych Rużbachów (ok. 10km), gdzie utworzyli kurort zdrojowy.

Z parkingu przy bramie skansenu trzeba iść do zamku asfaltową drogą ok. 5min, a następnie wspiąć się stromą ścieżką kolejne 5-10 min do głównej bramy zamczyska, za którą dopiero znajduje się kasa biletowa.

W sezonie letnim w weekendy w zamku często organizowane są spektakle amatorskiego teatru ze Starej Lubowli o tematyce związanej z historią zamku. Spotkać też wtedy można sokolników, łuczników i rekonstruktorów historii.

Godziny otwarcia:

V - IX 9.00 - 19.00

X wt - nd 9.00 - 16.00

XI - II śr -nd 10.00 - 15.00

III śr - nd 10.00 - 15.00

IV wt - nd 10.00 - 18.00

Adres:

ul. Zamocka 769, 064 01 Stara Lubovna

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info