Zbiórka - Izba Pamięci w Komańczy.

Zbiórka - Izba Pamięci w Komańczy.

W miejscowości Komańcza znajduje się prywatny zbiór pamiątek łemkowskich Darii i Stefana Boiwków. Po śmierci założycielki pamiątki znalazły się w posiadaniu krewnych i zostały wystawione na sprzedaż. Przyczyń się do ratowania łemkowskiego dziedzictwa kulturowego Komańczy!! Zbiórkę na ten cel znajdziesz pod linkiem: https://zrzutka.pl/xdc8s5 - zbiórka jest aktywna do 15 października 2021 r..

Mieszkanka gminy Komańcza, pani Daria Boiwka przez całe swoje długie życie wraz z mężem Stefanem zbierała haftowane stroje i biżuterię koralikową charakterystyczną dla kultury łemkowskiej. Kolekcja liczy ponad 50 elementów autentycznych, ręcznie robionych, zdobionych haftem strojów z różnych wsi w gminie oraz dziesiątki haftów współczesnych.

Historia nie była łaskawa dla kultury materialnej Podkarpacia. Dwie światowe wojny a później masowe wysiedlenia spowodowały, że z wielu osad i wsi nie zostało nic. Niektóre są tylko nazwą na mapie. Razem z mieszkańcami odeszła w niepamięć ich kultura materialna, ocalało tylko trochę zdjęć i gdzieniegdzie stroje i ozdoby. Stroje, podobnie jak w całych Karpatach były bogato zdobione barwnym, pracochłonnym haftem krzyżykowym. Tworzono też niezwykłą biżuterię ze szklanych koralików. Pani Daria nie tylko zebrała wspaniałą kolekcję autentycznych strojów, ale była także twórczynią haftów i biżuterii, ozdabiała nie tylko stroje, haftowała także ikony i obrazy. Stworzyła prywatną Izbę Pamięci, dzięki czemu mogła odwiedzającym ją gościom prezentować swoje zbiory i popularyzować zapomnianą łemkowską kulturę materialną. W piękny, barwny sposób opowiadała o historii swojego życia splecionej z historią regionu i wypełnionej sztuką. Odwiedzanie Izby Pamięci było jedną z atrakcji turystycznych przez długie lata. Niestety pani Daria odeszła a spadkobiercy nie są zainteresowani dalszym prowadzeniem Izby.

Bardzo obawiamy się, że ta unikatowa kolekcja zostanie rozproszona. Jeśli te przedmioty trafią gdzieś indziej i nawet będą udostępnione dla zwiedzających to będą tylko obiektami artystycznymi, barwnymi strojami. W miejscu gdzie żyli ich twórcy, gdzie wiele lat temu służyły w życiu codziennym mieszkańcom nieistniejących dziś wsi są czymś więcej. Są świadectwem historii. Jeśli w jakimś odległym muzeum pojawi się np. „bluzka z 1859 roku z Duszatyna” z kolekcji pani Darii Boiwki to będzie tylko jednym z wielu eksponatów. Tymczasem jest to jedyny przedmiot, który pozostał ze wsi Duszatyn. Podobnie jest z innymi elementami kolekcji. Są splecione z lokalną historią i dla mieszkańców i turystów odwiedzających naszą gminę ma to całkiem inny wymiar.

Aby wykupić kolekcję i zorganizować nową Izbę Pamięci potrzeba zdobyć 70 tys. złotych. Prosimy o pomoc.

Zbiórkę zorganizowało Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy. Wsparcie można przekazać tutaj: Ocalmy okruchy historii, zorganizujmy Izbę Pamiątek Etnograficznych. Zbiórka jest aktywna do 15 października 2021 r.

Więcej info o Izbie Pamięci w Komańczy znajdziesz na naszej stronie.

 

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info