Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Caraffova väznica

Budynek Caraffowej Vaznicy to jeden z nielicznych zachowanych zabytków gotyckich w obrębie miasta Preszowa, który został zbudowany w latach 1504 - 1509.

Pierwotnie budynek ten służył jako winiarnia i jako magazyn beczek oraz innych akcesoriów do produkcji i sprzedaży wina, prawdopodobnie do końca XVII wieku. W dokumentach archiwalnych z 1530 jest również wymieniany jako jedno z więzień w Preszowie, ze względu na bliskość ratusza. Został nazwany na pamiątkę krwawej rzezi w Preszowie w 1687 r, kiedy to na podstawie niesprawiedliwego sądu cesarskiego generała Antonio Caraffa z Neapolu zginęło 24 węgierskich chłopów i mieszczan. W drugiej połowie XIX w. mieściło się w nim więzienie miejskie. Od początku XX wieku. budynek zaczęto wykorzystywać do archiwizacji dokumentów miejskich. Obecnie pełni funkcję galerii miejskiej.

Od czasu rekonstrukcji, jaką przeszło więzienie Carrafa, zwiedzający mogą cieszyć się ze stałej ekspozycji opali i soliwarskich koronek - unikalnych fenomenów regionu szariskiego, którego historycznym centrum było miasto Preszów. W galerii urządzane są również ekspozycje czasowe.

Adres:

2, Floriánova 12023, 080 01 Prešov

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info