Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Muzeum Kultury Rusinów w Preszowie.

Muzeum Kultury Ruskiej jest najmłodszym muzeum na Słowacji, założonym 1 stycznia 2007 roku, o zasięgu ogólnokrajowym. Ta dokumentalna, naukowo-badawcza i metodologiczna pracownia skupia się na historii i kulturze ruskiej grupy etnicznej na Słowacji.

NM - Muzeum Kultury Ruskiej w Preszowie na podstawie badań i badań naukowych gromadzi, chroni, profesjonalnie przetwarza, udostępnia opinii publicznej i ocenia dowody materialnego i duchowego bytu i działalności ludności ruskiej. Koncentruje się na dokumentacji muzealnej rozwoju nauki, kultury, sztuki i techniki na Słowacji, a także na faktach dotyczących ludności ruskiej mieszkającej za granicą (emigracja w przeszłości i obecnie), co oznacza, że ​​powstaje jako jedna z konsultacji międzynarodowych skupione na zwartym obszarze zamieszkałym przez Rusinów.

Muzeum opracowało koncepcję działalności wydawniczej mającej na celu udokumentowanie świadectw i pamięci wciąż żywych zabytków z różnych dziedzin życia mniejszości ruskiej na Słowacji. Sporadycznie, w miarę możliwości finansowych, będzie przygotowywać i publikować zbiór prac autorów zajmujących się problematyką narodowości ruskiej i stosunkami wielokulturowymi, a także realiami społeczno-kulturowymi typowymi dla Słowacji, która wraz z innymi krajami jest częścią globalizującego się społeczeństwa ludzkiego, czy to w Europie, czy na świecie.

Wysiłek pracowników muzeum polega na stopniowym przygotowaniu wielojęzycznego katalogu pozyskiwanych eksponatów, zwróceniu należytej uwagi na materiały promocyjne, próbie pozyskania środków dla muzeum z różnych źródeł (w tym międzynarodowych) oraz przygotowaniu innych działań dla muzeum.

Na parterze muzeum znajdują się ekspozycje czasowe - głównie wystawy młodych artystów pochodzenia rusińskiego. Na piętrze natomiast urządzono tematyczne pomieszczenia, pokazujące m.in. wnętrze typowej chaty rusińskiej, wnętrze rusińskiej cerkiewki, zbiór przedmiotów liturgicznych zarówno grekokatolickich, jak i prawosławnych, miniatury cerkwii rusińskich.

Godziny otwarcia:

poniedziałek    09:00–15:00
wtorek    09:00–15:00
środa    09:00–15:00
czwartek    09:00–15:00
piątek    09:00–15:00
sobota    Zamknięte
niedziela    Zamknięte

Adres:

Masarykova č. 20, 080 01 Prešov

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info