Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Suburbium Synagogue Bardejov

Suburbium (łac. przedmieście) żydowskie to unikatowy zespół budynków gminy żydowskiej z XVIII w.: synagoga, szkoła, łaźnia, rzeźnia, budynek władz gminy i cmentarz.

Suburbium żydowskie to unikatowy zespół budynków gminy żydowskiej z XVIII w.: synagoga, szkoła, łaźnia, rzeźnia, budynek władz gminy i cmentarz.

Najstarszym budynkiem w dzielnicy żydowskiej (suburbium) jest Stara synagoga. Zbudowano ją w 1836 roku. Jej centrum stanowi sala modlitwy dla mężczyzn. Przykryta jest dziewięciopolowym sklepieniem wspartym na czterech filarach z bimą pośrodku. Wewnątrz synagogi obecne są piękne polichromie w stylu mauretańskim. Nad wejściem znajduje się neoklasycystyczny portyk ze schodami. Specyficzne są głębokie na około 40 cm nisze umieszczone na ścianie wschodniej, które służyły do przechowywania modlitewników. Ciekawym artefaktem jest hebrajska inskrypcja dedykacyjna odnosząca się do budowy bożnicy, która znajduje się nad wejściem do głównej sali na jej zachodniej ścianie. Posadzka synagogi znajduje się zdecydowanie poniżej poziomu terenu. Pogłębianie posadzki tradycyjnie symbolizuje pokorę wiernych, a realnie spowodowane jest tym, że w owym czasie żydowskie budynki nie mogły być wyższe niż chrześcijańskie kościoły, dlatego wpuszczano je w ziemię. Budynek ma 12 okien, co symbolizuje liczbę plemion Izraela.

Godziny otwarcia:

możliwe zwiedzanie po rezerwacji telefonicznej lub mailowej

Adres:

Bardejov Mlynska 2777/2, 085 01 Bardejov

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info