Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Zamek - Kapušany.

Jedną z ciekawszych atrakcji miejscowości Kapusany są usytuowane na skalnym grzbiecie góry zwanej Zámčisko ruiny średniowiecznego zamku obronnego. Pierwsza murowana warownia wzniesiona została tu już w XIII wieku.

Główną atrakcją miejscowości Kapusany są usytuowane na skalnym grzbiecie góry zwanej Zámčisko ruiny średniowiecznego zamku obronnego.

Pierwsza murowana warownia wzniesiona została tu już w XIII wieku. Twierdza ta powstała w miejscu dawnego drewnianego słowiańskiego grodu obronnego. Głównym zadaniem nowego zamku miała być kontrola ważnego szlaku handlowego wiodącego do pobliskiego Preszowa. Pod koniec XIII wieku warownia przeszła pod panowanie słynnego węgierskiego szlachcica i buntownika Mateusza Czaka Trenczyńskiego. W XVI wieku zamek został rozbudowany i dodatkowo ufortyfikowany. Twierdza ta funkcjonowała do XVIII wieku, kiedy to została opanowana przez wojska Franciszka II Rakoczyego. Wycofujące się oddziały splądrowały i podpaliły zamek, który w 1715 decyzją zgromadzenia został rozebrany. Od tego czasu zniszczona i opuszczona twierdza zaczął popadać w coraz to większą ruinę. Do dziś z tej niegdyś imponującej warowni zachowały się jedynie pozostałości murów obronnych. Podejście do ruin znajduje się od północnej strony wzgórza. Z murów zamku rozpościera się przepiękna panorama okolicy. Obecnie na zamku prowadzone są prace konserwatorskie mające na celu przywrócenie warowni jej dawnego wyglądu. W roku 2021 udało się odtworzyć zamkową główną bramę. W toku są również prace historyczne i archeologiczne, ponieważ nie zachowały się żadne przedwojenne dokumenty, pokazujące kształt zamku.

Również i tu apelujemy do wszystkich, którzy mają wiedzę i dokumentację na temat przeszłości tej potężnej warowni i chcą pomóc w odtworzeniu jej historycznego kształtu, aby kontaktowali się z samorządem gminy Kapusany lub z kustoszem zamku (tel +421 905 688 434).

Godziny otwarcia:

Bieżące informacje o godzinach otwarcia na serwisach internetowych zamku oraz przy bramie wejściowej.

Adres:

Hrad Kapusany, 082 12 Kapusany

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info