Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Drevený chrám sv. Archanjela Michala

W środku wsi Ruski Potok w 1740 r. wybudowano pierwotnie greckokatolicką drewnianą cerkiew. Jest ona pod wezwaniem św. Archanioła Michała. Od 2000 r. przekształcona w cerkiew prawosławną.

W środku wsi Ruski Potok w 1740 r. wybudowano pierwotnie greckokatolicką drewnianą cerkiew. Jest ona pod wezwaniem św. Archanioła Michała. Od 2000 r. przekształcona w cerkiew prawosławną.

Jest to trzyczęściowy, trzynawowy, kościół z dwoma krzyżami. Zbudowany jest na kamiennej podmurówce. Konstrukcja świątyni to klasyczny dom z bali z wieżą i przedsionkiem. Korpus świątynnej wieży wyłożony jest deskami, a na jej dachu znajduje się specjalnie ukształtowana cebula- latarnia z daszkiem, dwie cebule jedna na drugiej i trójramienny krzyż. Nad prezbiterium znajduje się prosta wieżyczka z cebulą i trójramiennym krzyżem.

Ikonostas w kościele ma czteropoziomową budowę z ikonami rozmieszczonymi na czterech kondygnacjach. Uważa się, że pochodzi z XVIII wieku. Pierwsza główna seria to ikony św. Biskupa Mikołaja, Matki Bożej Hodigitrie, Chrystusa i św. Michała Archanioła. Carskie dwuskrzydłowe drzwi wyposażone są w sześć medalionów (czterech ewangelistów i dwa medaliony Zwiastowania). Na ścianach znajdują się ikony św. Bazylego Wielkiego i św. Gregora Naziánskiego. Miejsce na umieszczenie ikonostasu jest węższe niż sam ikonostas, dlatego pierwsza i ostatnia para ikon są pochylone. Drugi rząd świąt przedzielony jest ikoną Ostatniej Wieczerzy. Trzeci: sobór apostolski składa się z ikon apostołów, gdzie pośrodku soboru znajduje się centralna ikona Chrystusa.

Drewniana dzwonnica przy kościele nie jest oryginalna, została zbudowana w 1956 roku. Jest to konstrukcja słupowa. Znajdują się w niej trzy dzwony.

źródło drevenechramy.sk

Adres:

Rusky Potok 76, 067 66 Rusky Potok

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info