Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Gréckokatolícky drevený chrám sv. archanjela Michala Topol'a

Drewniana cerkiew greckokatolicka w Topoli została zbudowana około 1700 roku pod wezwaniem św. Archanioła Michała. Drewniana świątynia obecnie jest nieczynna. Konstrukcja kościoła jest trójdzielna, trzynawowa, jednowieżowa. Masywny dach tworzy jednolity optycznie obiekt.

Drewniana cerkiew greckokatolicka w Topoli została zbudowana około 1700 roku pod wezwaniem św. Archanioła Michała. Drewniana świątynia obecnie jest nieczynna. Konstrukcja kościoła jest trójdzielna, trzynawowa, jednowieżowa. Masywny dach tworzy jednolity optycznie obiekt. Konstrukcja zrębowa, posadowiona na niskiej kamiennej podmurówce. Wieża posiada dach w kształcie ściętego ostrosłupa, który pokryty jest gontem. Na ostrosłupowym dachu znajduje się stożek z trójramiennym krzyżem. Nad prezbiterium znajduje się trójramienny krzyż. W wieży pierwotnie wisiały trzy dzwony. Zostały one później przeniesione do osobnej dzwonnicy przy świątyni. Ostatecznie trafiły do nowej, murowanej świątyni.

Ikonostas ma czteropoziomową budowę z ikonami rozmieszczonymi na czterech piętrach. Pochodzi z połowy XVIII wieku. Drzwi diakona nie są wyposażone w skrzydła. Carskie Drzwi są dwuskrzydłowe z sześcioma medalionami Ewangelistów i Zwiastowania. W pierwszym głównym rzędzie znajdują się ikony św. Biskupa Mikołaja, Matki Bożej Hodigitrie, Chrystusa Nauczyciela i ikona św. Archanioła Michała. Drugi rząd ma pośrodku ikonę Ostatniej Wieczerzy. Trzeci rząd apostołów zawiera pośrodku ikonę Chrystusa Arcykapłana z Dziewicą i św. Jana Chrzciciela. Czwarty rząd to tzw seria proroków. Pośrodku znajduje się Chrystus na trójramiennym czerwonym krzyżu, z Matką Boską i św. ewangelistą Janem po bokach.

źródło drevenechramy.sk

Adres:

Topol'a 19, 067 65 Topol'a

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info