Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Wooden church Of St. George in Jalova

Na zboczu nad wsią Jalova w 1792 r. zbudowano małą cerkiew greckokatolicką. Została ona poświęcona św. wielkiemu męczennikowi Jurajowi. Kościół należał do tzw. „świątyń w futrze”, bo został otynkowany i pobielony.

Na zboczu nad wsią Jalova w 1792 r. zbudowano małą cerkiew greckokatolicką. Została ona poświęcona św. wielkiemu męczennikowi Jurajowi. Kościół należał do tzw. „świątyń w futrze”, bo został otynkowany i pobielony.

Jest to świątynia o prostej konstrukcji zrębowej, zbudowana na kamiennej podmurówce. Jest to klasyczny trzynawowy, trzyczęściowy, dwuwieżowy kościół z dwoma metalowymi krzyżami. Wieża główna ma konstrukcję filarową i jest zakończona cebulą, na której osadzony jest trójramienny krzyż. Mała wieża nad prezbiterium również kończy się trójramiennym krzyżem. Zarówno wieże, jak i dach pokryte są gontem. Wejście jest tylko od strony zachodniej. W wieży głównej znajdują się dwa dzwony.

Ikonostas z ikonami umieszczonymi na pięciu kondygnacjach pochodzi z XVII wieku. W pierwszym rzędzie znajdują się cztery główne ikony: św. Biskup Mikołaj, Matka Boża Hodigitria, Chrystus i św. Wielki Męczennik Juraj. Ciekawostką tego ikonostasu jest to, że ikony świętych w głównym rzędzie są ze względów przestrzennych ustawione prostopadle do ikonostasu. Poniżej głównego rzędu na przegrodach znajdują się ikony św. Piotra i Pawła, Opieki Najświętszej Maryi Panny, św. Mikołaja i Chrystusa Najwyższego Kapłana . Drzwi carskie są dwuskrzydłowe z sześcioma medalionami. Drugi poziom to seria świąt, a trzecia to seria apostołów. W środku trzeciego rzędu znajduje się ikona Chrystusa Najwyższego Kapłana. W czwartym rzędzie znajdują się cztery medaliony z parami postaci proroków, które jednak z braku miejsca są rozłożone na suficie. Ikonostas wieńczy krzyż oraz figury Matki Boskiej i św. Jana Ewangelisty.

Godziny otwarcia:

24h

Adres:

Jalova, 067 61 Jalova

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info