Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Zamek Brekov

Ruiny zamku Brekov znajdują się w Humenskich vrhach, około 5 km od miasta Humenne, powyżej miejscowości Berkov. Zamek powstał na wzgórzu w XIII wieku. Jego funkcją była obrona szlaku handlowego wiodącego do Galicji.

Ruiny zamku Brekov znajdują się w Humenskich vrhach, około 5 km od miasta Humenne, powyżej miejscowości Berkov. Zamek powstał na wzgórzu w XIII wieku. Jego funkcją była obrona szlaku handlowego wiodącego do Galicji. Zamek odegrał ważną rolę w walkach politycznych w 1466 r., Kiedy to bezpośrednio pod zamkiem rozegrała się bitwa między wojskami Macieja Korwína z polskim królem Kazimierzem IV. W latach 1484 - 1488 zamek należał do rodziny Zápoľskich, która opiekowała się zamkiem, a także rozbudowywała jego obwarowania. W połowie XVI wiek armia królewska zdobyła i zburzyła zamek. Następnie zamek był wyremontowany przez kolejnego właściciela Mikołaja Drugeta. W czasie powstania Rakoczego zamek został spustoszony i zniszczony przez oddziały powstańcze. Jego częściowa naprawa nie dała rady uratowała zamku, a w ostatniej fazie powstania Thököly został on znacznie uszkodzony w 1684 roku i stopniowo zaczął ulegać degradacji. W rokun1963 został uznany za zabytek kultury, a od 2009 roku zamek przechodzi renowację. Obecnie z zamku zachowały się ruiny murów, przejście na zamek górny, piwnica oraz kuchnia z kominem. Dojazd do zamku możliwy jest ze wsi Brekov żółtym szlakiem turystycznym.

Godziny otwarcia:

poniedziałek - piątek 7.00 - 14.30

sobota - niedziela  11.00 - 18.00

Adres:

Hrad Brekov, 066 01 Brekov

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info