Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Zamek Spiski - Spišský Hrad

Zamek Spiski to jeden z najcenniejszych i najważniejszych zabytków Słowacji. Ponadto został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a wzgórze zamkowe jest częścią narodowego rezerwatu przyrody - Spišský hradný vrch. Co więcej ta potężna twierdza, rozpościerająca się na ponad 4 hektarach Spiskiego Podgrodzia, uznawana jest za jeden z największych kompleksów zamkowych w Europie Środkowej. 

Na wschodnim horyzoncie Spisza, przy trasie z Preszowa do Lewoczy, na wzgórzu znajduje się rozłożysta sylwetka Zamku Spiskiego , którego powierzchnia ruin wynosi ponad 4 ha. Jest to jedna z największych zamkowych ruin w Europie Środkowej. W 1993 roku Zamek oraz zabytki kulturalne bliskiej okolicy (Spiska Kapituła, Starówka w Levoczy, kościół W miejscowości Zehra, prace Mistrza Pawła z Levoczy) zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ruiny tego zamku są jednym z obiektów Muzeum Spiskiego w Lewoczy. Najstarsza wzmianka pisemna o zamku pochodzi z 1120 roku. Na początku pełnił on funkcję twierdzy granicznej na północnej granicy państwa węgierskiego. Następnie przez kilka wieków był siedzibą żupana spiskiego i stanowił centralny punkt władzy świeckiej na Spiszu.     

W drugiej połowie XV wieku jego nowy właściciel Štefan Zápolya w kompleksie zamkowym wybudował pałac, salę rycerską i kaplicę świętej Elżbiety. W jednej z komnat zamku urodził się jego syn Jan, który stał się później królem Węgier. W 1780 roku kompleks zamkowy zniszczył pożar, a Zamek Spiski zamienił się z czasem w ruiny. W 1970 roku rozpoczęto wymagającą pod względem technicznym konserwację fortyfikacji i pałaców zagrożonych niestabilnością podłoża skalnego. W kompleksie zamkowym aktualnie są umieszczone ekspozycje muzealne Muzeum Spiskiego poświęcone historii zamku, broni średniowiecznej i prawu feudalnemu. Dojazd samochodem jest możliwy na parking przed zamkiem, a stąd pieszo około 10 min lub pieszo z gminy Spišské Podhradie około 1 godz.

Godziny otwarcia:

pn - nd 9.00 - 19.00 maj - wrzesień

Adres:

Zehra, 054 01 Levoca

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info