Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Galeria Koronki Klockowej

Galeria Koronki Klockowej – stała wystawa historyczna poświęcona koronce klockowej mieszcząca się w sali Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa, które zlokalizowane jest w Bobowej, w województwie małopolskim.

Bobowa jest głównym polskim ośrodkiem wytwarzania koronki klockowej. Metodyka jej wyplatania została zaimportowana do Polski z Włoch i Belgii: Genui, Mediolanu i Brugii. W Bobowej sztuka ta rozwijała się począwszy od XVI wieku. W 1899 założono w mieście Krajową Szkołę Koronkarską. Jej uczennice zdobyły w 1902 brązowy medal na wystawie w Saint Louis i w 1905 złoty medal w San Francisco. Od 1949 rozwojem sztuki koronkarskiej i sprzedażą jej wytworów zajmowała się Spółdzielnia Pracy Koronka-Bobowa (obecnie jej siedziba mieści się w Jankowej). W 1995 powstało w mieście Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej zajmujące się ochroną przed zanikiem unikalnej sztuki koronkarskiej. Od 2000 w Bobowej jest organizowany Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej.

Izba gromadzi przede wszystkim dzieła koronkarek bobowskich, w tym serwety, obrusy, czy elementy ubioru, jak również eksponaty związane z tworzeniem koronek klockowych poza granicami Polski. Piękne, unikatowe dzieła bobowskich koronczarek m.in. serwety, obrusy, a nawet elementy ubioru obejrzeć można w Galerii Koronki Klockowej na stałej wystawie historycznej. Każdy kto odwiedzi wystawę koronek klockowych, na pewno nie uzna czasu tam spędzonego za stracony. 

Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek 9:00 - 15:00

 

Adres:

ul. Grunwaldzka 18, 38-350 Bobowa

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info