person/16/Jerzy_Czajkowski.jpg

Jerzy Czajkowski


Etnograf, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, profesor Instytutu Archeologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie.

Polski etnograf o specjalności historia kultury i sztuki, muzeolog, doktor habilitowany, profesor Instytutu Archeologii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, profesor Instytutu Turystyki i Rekreacji PWSZ w Jarosławiu.

Jerzy Czajkowski urodził się w Kołomyi, jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorem habilitowanym, od 1985 roku docentem, przez kilka lat od 1999 roku zatrudnionym jako profesor na Uniwersytecie Rzeszowskim. Całe życie zawodowe związał z muzealnictwem: w latach 1953-1972 jako pracownik Muzeum Etnograficznego w Krakowie, zaś w latach 1973-1998 jako dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Był inicjatorem szerokich badań terenowych w kraju i zagranicą dotyczących wszystkich aspektów kultury ludowej, oraz praktyki i teorii skansenologii. Dzięki jego aktywności naukowej, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku stało się tym miejscem, gdzie współtworzyła się współczesna polska skansenologia.


Co zobaczyć?


Produkty


Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info