Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Gorlice Rynek i Synagoga

Gorlice – miasto w województwie małopolskim, siedziba gminy wiejskiej Gorlice i powiatu gorlickiego. Gorlice leżą w dolinie Ropy i jej dopływu Sękówki, na północnej granicy Beskidu Niskiego. Przyległą zachodnią część Beskidu Niskiego powszechnie nazywa się Beskidem Gorlickim. Najwyższy szczyt Gorlic stanowi wzgórze nazywane Łysą Górą (441 m n.p.m).Według danych GUS z 31 grudnia 2019 r. miasto liczyło 27 357 mieszkańców

Data powstania miasta jest niepewna. Marcin Kromer podaje, że było to w roku 1355. Prawdopodobnie miasto początkowo zostało osadzone na prawie polskim, a od 1417 r. na prawie niemieckim. W XIX w. region gorlicki stał się kolebką przemysłu naftowego. W latach 1853–1858 pracownię miał tutaj Ignacy Łukasiewicz, konstruktor lampy naftowej uznany za ojca przemysłu naftowego. W czasie I wojny światowej w okolicach Gorlic toczyła się jedna z większych bitew zwana później Bitwą Gorlicką , po której pozostały liczne, rozsiane po okolicznych miejscowościach i lasach cmentarze wojenne.

Gorlice mogą poszczycić się układem urbanistycznym zachowanym z czasów lokacji miasta w XIV wieku. Rozległy tarasowaty rynek w kształcie czworoboku ma wymiary 90 m x 95 m i posiada wybiegające z narożników ulice. Zachodnią pierzeję rynku tworzą stare zabytkowe kamieniczki mieszczańskie. Przy ul. Piekarskiej 5 znajdziemy kamieniczkę pochodzącą z końca XVIII wieku z umiejscowioną nad oknem płaskorzeźbą lwów trzymających tarczę herbową.

Mieszcząca się przy ulicy Piekarskiej 3 synagoga została zbudowana w XVIII wieku. W pierwszej połowie XIX wieku ze względu na gwałtowny wzrost liczby członków lokalnej gminy żydowskiej, do synagogi dostawiono płytką przybudówkę, mieszczącą na parterze babiniec, do którego prowadzi klatka schodowa umieszczona w skrajnym, jeszcze płytszym paśmie. W czasie II wojny światowej budynek synagogi został zbezczeszczony przez hitlerowców, którzy urządzili w niej stajnię. W 1967 roku budynek zaadaptowano na działająca do dzisiaj piekarnię mechaniczną. Na ścianie synagogi znajduje się tablica pamiątkowa upamiętniająca około 2500 Żydów zamordowanych podczas okupacji przez Niemców.

Godziny otwarcia:

całodobowo

 

Adres:

Rynek, 38-300 Gorlice

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info