Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Rynek Główny w Bieczu

Rynek w Bieczu – zabytkowy rynek z centralnie położonym historycznym ratuszem. Miejsce to ma wyjątkowe znaczenie historyczne, kulturowe i społeczne.

Rynek w Bieczu – zabytkowy rynek z centralnie położonym historycznym ratuszem. Miejsce to ma wyjątkowe znaczenie historyczne, kulturowe i społeczne.

Cały układ przestrzenno-urbanistyczny miasta pochodzi z okresu średniowiecza. Ma kształt wydłużonej elipsy, wynikający z naturalnego ukształtowania terenu. W środku miasta, zgodnie z zasadami prawa magdeburskiego, na którym Biecz był lokowany, wytyczono regularny prostokątny rynek, z którego wychodzą prostopadle cztery ulice.

W samym centrum rynku usytuowany jest gotycki ratusz z wyniosłą wieżą ratuszową o wysokości 53 metrów, ozdobioną w technice sgraffito. W przyziemiu ratusza d strony południowej znajduje się Informacja Turystyczna, zaś od strony wschodniej – można zwiedzić relikt dawnej miejskiej turmy (więzienia), gdzie czasem udaje się spotkać ponurego kata (!!!). Klucze od turmy w Informacji Turystycznej. Na rynku, w północno-wschodnim jego rogu, znajduje się również kapliczka św. Floriana, którego zadaniem jest ochrona miasta przed pożarami.

Dookoła placu znajduje się wiele kamienic. Domy te miały niegdyś podcienia, które jednak do dzisiejszych czasów się nie przetrwały. Z reguły są one dwupiętrowe, na parterze znajdują się sklepy, a na piętrze prywatne mieszkania. Większość kamienic ma wczesnośredniowieczny rodowód oraz czytelną dawną strukturę z bramą od strony rynku, i długą sienią, w której mogły zatrzymywać się wozy kupców odwiedzających miasto.

W kamienicy nr 20 na południu rynku, w której kiedyś znajdowała się synagoga, dziś mieści się biblioteka. W kamienicy nr 2 mieszczącej się w południowo-zachodniej części rynku jest zlokalizowany legendarny Dom zbója Becza – dziś restauracja i kawiarnia pod nazwą „U Becza”.

Na odrestaurowanej płycie rynku doszukać się można ułożonych z cegieł zarysów dawnych ścian budynków, niegdyś przylegających do ratusza. Imponująca jest wielkość tego placu, który stanowił 1/8 powierzchni całego średniowiecznego miasta.

Godziny otwarcia:

24h

Adres:

Rynek, 38-340 Biecz

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info