Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj
Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec Zamek Kamieniec

Zamek Kamieniec

Inspiracją do napisania komedii „Zemsta” Aleksandra Fredry (właściciela zamku) były sądowe akta XVII wiecznego sporu między rodami Firlejów i Skotnickich, pomiędzy które wówczas podzielony był zamek. Sporny mur do dziś oddziela zamek górny i dolny. Mur dzieli również zamek pomiędzy gminy Wojaszówka i Korczyna. W 2002r Andrzej Wajda wykorzystał zamek Kamieniec jako naturalną scenografię do ekranizacji najsłynniejszej polskiej komedii.

Gotycka budowla zbudowana została na skale, na wysokości 452 m n. p. m. Jej nieregularna forma była wynikiem ukształtowania terenu, na którym została wzniesiona. Za czasów panowania Kazimierza Wielkiego był to graniczny zamek obronny. Obecnie część ta , z której pozostał ostrołukowy portal i wschodnia ściana z wnęką, nosi nazwę „wysoki” („wyższy”) lub „odrzykoński”.

Jego celem była obrona traktu handlowego z Polski na Węgry przez Przełęcz Dukielską. Zamek niższy („korczyński”) to efekt rozbudowy w kierunku wschodnim z 1448 roku. W tym samym czasie kończono budowę prostokątnej baszty i fosy okalającej całe zamczysko. Pomieszczenia w wieży przeznaczono na zbrojownię i więzienie.


Powstały dziedziniec nazywany przedzamczem korczyńskim oddzielony był od zamku wysokiego murem granicznym. Wspólną dla obu części była kaplica i studnia. Rozbudowa zamku wzbogaciła go o zabudowania w stylu renesansowym.

Obecnie lepiej zachowana jest część wschodnia i tam znajduje się wejście na teren dawnego zamczyska. Widoczne są pozostałości budynków mieszkalnych i kaplicy. W tej części zabytku mieści się małe muzeum urządzone przez pasjonata zamku i kolekcjonera Andrzeja Kołdera. Wśród eksponatów są militaria z dawnego arsenału zamkowego i pamiątki po kolejnych właścicielach, a także XIV-wieczny herb z drzwi zamkowych.

8 listopada 1828 roku, po jedenastu latach starań, Aleksander hrabia Fredro poślubił w kościele w Korczynie właścicielkę zamku w Odrzykoniu, Zofię de domo hrabiankę Jabłonowską, primo voto hrabinę Skarbkową i w ten sposób stał się właścicielem zamku. Pomysł jego najsłynniejszej komedii „Zemsta” narodził się, kiedy Fredro przeglądał archiwalne dokumenty i natrafił na sądowe akta wieloletniego sporu, jaki wiedli ze sobą Piotr Firlej i Jan Skotnicki w XVII stuleciu, a który to został zażegnany dopiero zaślubinami kasztelanki Zofii Skotnickiej z wojewodzicem Mikołajem Firlejem.

Zamek można zwiedzać codziennie:  w okresie od 16 kwietnia do 31 października  w godz. 10:00 – 17:00. Poza sezonem turystycznym obiekt jest niedostępny do zwiedzania dla turystów indywidualnych. Poza sezonem zamek jest dostępny tylko dla grup zorganizowanych po uprzednim umówieniu telefonicznym.

Godziny otwarcia:

Zapraszamy codziennie:  w okresie od 16 kwietnia do 30 września  w godz. 9:30 – 18:30. Poza sezonem turystycznym obiekt jest niedostępny do zwiedzania dla turystów indywidualnych z uwagi na trudne warunki terenowe, oraz prowadzone prace konserwatorskie w okresie jesienno – zimowym.

Adres:

Podzamcze, 38-420 Korczyna

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info