Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Zabytkowa Chata Muzeum Kultury Łemkowskiej w Olchowcu.

Muzeum Kultury Łemkowskiej w Olchowcu czyli Zabytkowa Chyża to swoiste muzeum etnograficzne gromadzące przedmioty kultury lokalnej społeczności i artefakty z czasów bojów I i II Wojny Światowej.

Muzeum Kultury Łemkowskiej - inaczej Zabytkowa Chyża - jest odwzorowana na przykładzie jednej z chałup zbudowanej w stylu tzw. łemków zachodnich, z inicjatywy Tadeusza Kiełbasińskiego.

W roku 1939 w ramach scalania gruntów we wsi przeniesiono ją na aktualne miejsce, jednocześnie wymieniając niektóre zniszczone elementy.

Utworzono w niej ekspozycją poświęconą kulturze łemkowskiej.

Całości ekspozycji nadano nazwę Zabytkowa Chyża łemkowska w Olchowcu. Składają się na nią: budynek mieszkalny i gospodarczy, wyposażenie mieszkalne, kolekcję miniaturowych cerkiewek z drewna, ekspozycję strojów łemkowskich oraz ekspozycję sprzętów rolniczych. Dodatkową atrakcją tego miejsca są oryginalne militaria pozostałe na tych terenach po walkach podczas II Wojny Światowej.

Zabytkowa stara Chyża odegrała istotną rolę w powrocie tradycji organizowania tradycyjnych łemkowskich kermeszy w Olchowcu. Kermesze związane były z odpustami w miejscowej cerkwi i były swego rodzaju świętem lokalnej łemkowskiej społeczności, którzy z tej okazji zakładali swoje barwne stroje i cieszyli się że mogą spotykać się i handlować z innymi ludźmi.

Godziny otwarcia:

Zwiedzać można w okresie od kwietnia do listopada o każdej porze dnia. Wstęp wolny. Większe grupy proszone są o wcześniejsze zgłaszanie terminu zwiedzania, najlepiej listownie.

Adres:

Olchowiec 23, 38-450 Tylawa

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info