Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Cerkiew św. Michała Archanioła w Polanach

Cerkiew św. Michała Archanioła w Polanach – dawna cerkiew greckokatolicka, wzniesiona w 1820 w Polanach. Obecnie jest kościołem filialnym parafii rzymskokatolickiej MB Nieustającej Pomocy w Bereście.

Obecna cerkiew zbudowana została w 1820 na miejscu poprzedniej z 1667. Po 1947 roku przejęta i użytkowana przez rzymskokatolicką Parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bereście. Świątynia odnawiana była między innymi w 1862, 1900, 1960 i w latach 1983-1985. W 2000 przeprowadzono renowację ikonostasu. Jest to budowla trójdzielna o pomieszczeniach na rzucie kwadratu. Do węższego od nawy kwadratowego prezbiterium przylega od północy zakrystia. Wieża o pochyłych ścianach, z pozorną odeskowaną izbicą zwieńczona kopulastym hełmem z pozorną latarnią. Podobne zwieńczenia wieżyczek nad nawą i prezbiterium, wszystkie zakończone krzyżami każdy w innym kształcie. W przyziemiu wieży przedsionek otoczony zahatą. Przyczółkowe dachy dwuspadowe o różnej wysokości kalenicy kryte blachą. Ściany pokryte gontem.

Wnętrze nakrywają stropy płaskie z fasetą. Chór muzyczny nadwieszany z malowidłami na parapecie. Polichromia architektoniczno – figuralna z okresu budowy. Na wyposażenie składa się kompletny ikonostas z XIX wieku z malowanym baldachimem, w prezbiterium ołtarz główny późnobarokowy z obrazem Piet z XVIII wieku, dwa ołtarze boczne w nawie północny z obrazem Pokrow i południowy z elementów starszego ikonostasu oraz barokowa ambona z 1700 i polichromowana ława diakońska.

Cerkiew otacza wysokie murowane ogrodzenie z kamienia polnego z kapliczką i daszkiem gontowym.

Godziny otwarcia:

msze św. :

dni powszednie 19.00

dni świąteczne 9.30

Adres:

DK75 Tylicz, 33-380 Krynica Zdrój

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info