Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Cerkiew św Onufrego w Wisłoku Wielkim

Jest to dawna cerkiew greckokatolicka znajdująca się w miejscowości Wisłok Wielki, wybudowana w latach 1850 – 1853, a poświęcona w 1854 roku.

 Jest to dawna cerkiew greckokatolicka znajdująca się w miejscowości Wisłok Wielki, wybudowana w latach 1850 – 1853, a poświęcona w 1854 roku.

Świątynia ma konstrukcję drewnianą, zrębową, na kamiennej podmurówce, pozornie dwudzielną, orientowaną. Do mniejszego, od nawy zamkniętego trójbocznie prezbiterium, przylegają dwie zakrystie. Babiniec jest równy szerokości nawy, z nadbudowana czworoboczną wieżą, konstrukcji słupowo–ramowej, o prostych ścianach. Dach jednokalenicowy dwuspadowy z drugą i trzecią wieżą nad nawą i sanktuarium. Wieże zwieńczone baniastymi hełmami i pozornymi latarniami. Ściany zewnętrzne oszalowane pionowo deskami.

W 1948 roku cerkiew została przejęta przez Kościół rzymskokatolicki. Na początku pełniła ona funkcję kościoła filialnego parafii w Komańczy, a w 1989 roku zaczęła pełnić kościoła parafialnego parafii św. Onufrego w Wisłoku Wielkim.

W 1902 roku świątynia była remontowana, dach kryty gontem zastąpiła blacha.

Odnowiona i wyremontowana została w 1969 roku i w latach 80. XX w., gdy przemalowano polichromię ścian oraz strop nawy i babińca.

W kolejnym remoncie w latach 2002–2003 odtworzono gontowe pokrycie dachu i trzech wieżyczek, naprawiono też instalację elektryczną, a także wymieniono posadzkę. Od 2002 w wieży i na strychu świątyni znajduje się minimuzeum sztuki cerkiewnej.

W otoczeniu cerkwi znajduje się wolnostojąca murowana dzwonnica–brama, która pełni równocześnie funkcję bramy wjazdowej na teren świątyni. Zbudowana na planie kwadratu, dwukondygnacyjna z dachem namiotowym i kopułą podobną w formie do tych, wieńczących budynek cerkwi.

Świątynia została włączona do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej.

Godziny otwarcia:

W tygodniu
18:00 (W okresie zimowym msza odprawiana o godz. 16.00)

W niedzielę i święta
12:00

Adres:

Wisłok Wielki 66, 38-544 Wisłok Wielki

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info