Trasa przeznaczona dla:
Ocena miejsca:
ocena: 0
Dodaj to miejsce do Twojej trasy: dodaj

Ogrody sensoryczne w Muszynie

Ogród zmysłów (sensoryczny) jest tak zaprojektowany, aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na zmysły pozawzrokowe w większym stopniu niż zwykle. Poza funkcją spacerowo-rekreacyjną spełnia także funkcje terapeutyczne oraz edukacyjne dla osób niepełnosprawnych i dzieci. Ogród podzielony jest na strefy: zdrowia, zapachową, wzrokową, słuchową, dotykową i smakową, a także strefę Afrodyty oraz strefę baśni i legend o Muszynie.

Kompleks parkowy „Zapopradzie” malowniczo rozpościera się na niewielkim wzniesieniu. Park to kompleks alejek spacerowych, ścieżek rowerowych oraz urządzeń do ćwiczeń na wolnym powietrzu. Do tego strumień z kaskadami, sztuczne stawy, altanki, ławeczki, stylowe latarnie, a także wiata grillowa dla turystów i kuracjuszy. Z parku, a szczególnie ze specjalnej 11,5 metrowej platformy widokowej, roztacza się widok na rzekę i panoramę miasteczka z Beskidem Sądeckim w tle.

Ogród zmysłów w Muszynie podzielony jest na kilka stref. Przed wejściem do każdego z ogrodów umieszczona jest tablica informacyjna, prezentująca opis ogrodu i roślin które w nim się znajdują (informacje napisane są pismem Braille’a oraz w języku polskim, słowackim i angielskim).

Ogród zdrowia rozpoczyna się przy ulicy Mściwujskiego tak zwaną różaną alejką. Znajdują się tutaj różnorodne urządzenia do ćwiczeń, wymagające niewielkiego nakładu siłowego. Mogą z nich korzystać osoby starsze, a także niepełnosprawne. Ćwicząc można podziwiać panoramę i kwiatowe kompozycje utworzone m. in. z róż, tawuł, żywotników, klonów, świerków i grabów.

Kolejnym etapem wędrówki jest ogród zapachu. Na tym obszarze rośliny dobrane są w taki sposób, aby natężenie zapachów było intensywniejsze. Dla osób niewidomych ta część ogrodu będzie skondensowanym zielnikiem – w celach poznawczych i dydaktycznych będą mogły dotknąć każdą roślinę, rozetrzeć w palcach liście bądź płatki dla uzyskania zapachu olejków eterycznych. Wśród hiacyntów, lilii, świerków, jodeł odnajdziemy tutaj „kuchenne przyprawy” – wonny tymianek, miętę, szałwię, czosnek. Rozpoznawanie i poznawanie zapachów będzie świetną zabawą edukacyjną dla każdego. Wystarczy zamknąć oczy i zgadywać, jaki zapach wydzielają poszczególne rośliny.

Wędrując dalej alejkami docieramy do części zwanej ogrodem dźwięku. Warto się w nim zatrzymać i wsłuchać w delikatny szum drzew, szmer wody płynącej w strumieniu, świergot ptaków, chrzęst żwiru pod nogami. Wszystkie materiały zostały dobrane w taki sposób, aby uintensywniać tworzące się wokół nas dźwięki.

Strefa zapachowo-dotykowa - tu, jak w poprzednich częściach ogrodu oddzielnie, wykorzystujemy równocześnie zmysł dotyku i węchu. Rośliny dobierane są w taki sposób, aby wydzielały intensywny zapach oraz posiadały różnorodne faktury i kształty liści i kwiatów.

Ogród smaku - rosną tu krzewy i drzewa owocowe, dzięki czemu najpełniej możemy zaobserwować roczną wegetację roślin. Oprócz ich podziwiania i obserwowania w czasie owocobrania, będziemy mogli rozkoszować się smakami owoców – czereśni, malin, owoców aronii, jabłek czy, jeśli dopisze nam szczęście, orzechów leszczyny.

Strefa Afrodyty - jest to strefa, w której pary nowożeńców (zarówno polskich jak i zagranicznych ) sadzą jabłonie - drzewka miłości, jako symbol dobrobytu, szczęścia i rozkwitającej miłości młodych. Z każdym rokiem przybywa drzewek, które zapewne za jakiś czas dadzą cień i schronienie przed upałem dla kolejnych pokoleń.

Strefa baśni i legend o Muszynie - ta część ogrodów nawiązuje do czasów i wierzeń mieszkańców dawnego Państwa Muszyńskiego. Obejrzeć tu można drewniane chatki czarownicy, zielarki, młynarza i mieszczki. Znajdują się tam również tablice informacyjne, z których możemy wyczytać historię bicia monet na muszyńskim zamku, opowieści o ukrytym skarbie czy legendy o studnicach i diable Borucie.

Magiczny ogród - jest to najnowsza część ogrodów muszyńskich, można do niej wejść od strony pijalni Antoni. Magiczny ogród dzięki licznym figurom z piaskowca do złudzenia przypomina ogrody greckie lub rzymskie. Spacerując urokliwymi alejkami ogrodu można spotkać między innymi posąg: Adonisa, Hebe, Talii, Antiope a także Kaneforę. Będąc w ogrodach warto odwiedzić również dwa magiczne miejsca. Pierwsze z nich to staw złotej rybki, gdzie można wypowiedzieć swoje marzenie, a drugie to miejsce, w którym zgromadzono egzotyczne i barwne ptaki. Do Muszyny z różnych zakątków świata sprowadzono między innymi długowiecznego żurawia mandżurskiego, pawia indyjskiego, kaczkę mandarynkę i wiele innych ciekawych gatunków ptaków. Ogród składa się z przestrzeni otwartych, dzięki czemu w ciągu dnia turyści mogą zażywać kąpieli słonecznych.

Specjalnie dla niepełnosprawnych - ogrody zmysłów są parkiem przystosowanym nie tylko do odpoczynku na łonie natury, ale przede wszystkim do celów terapeutycznych, socjalizujących i edukacyjnych dla osób niewidomych, jak i osób z zaburzeniami psychofizycznymi czy z upośledzeniem umysłowym. Zaprojektowane są tak, aby w sposób celowy i zintensyfikowany oddziaływać na zmysły pozawzrokowe. Oprócz funkcji poznawczej pełnią one podobną rolę, co ogrody przeznaczone do hortiterapii (ogrodoterapii) - poprzez zabawy edukacyjne pomagają w budowaniu więzi interpersonalnych. Ogrody w pełni dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz rodziców wiozących swoje pociechy w wózkach. Dostosowane do tego są parkowe ścieżki. Specjalny podest umożliwia wjazd osobom niepełnosprawnym na wózkach inwalidzkich.

Godziny otwarcia:

Czynne całą dobę.

 

Adres:

Park zdrojowy "Zapopradzie", Al. Zdrojowa, 33-370 Muszyna

Społeczność

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info