Šariš

Mity i opowiadania.

W prozie ludowej koncentrowała się epicka tradycja społeczności. Przeważająca część terytorium Słowacji, w tym region Szarysza, była w rozwoju historycznym częścią większej jednostki państwowej i znajdowała się poza głównymi ośrodkami gospodarczymi i kulturalnymi. Jest to jeden z powodów, dla których  przez długi czas został zachowany wiejski charakter kraju, a to stwarzało idealne warunki do przekazywania ustnych tradycji międzypokoleniowych i wewnątrz społeczności.
Wśród rozwiniętych gatunków prozatorskich w środowisku ludowym znalazły się bajki, opowiadania, legendy, baśnie czy podania, a także krótkie formy werbalne, takie jak porzekadła, przysłowia. Narratorskie okazje pojawiały się podczas spotkań podczas przy pracy czy spotkaniach towarzyskich, wydarzeń rodzinnych oraz spotkań w czasie odpoczynku .

Bajki szaryskie można znaleźć w różnych zbiorach. Najobszerniejszy materiał narracyjny zebrano na Słowacji w latach 1928-1944 w okresie tzw. wollmanovskej zberateľskej akcie  (wollmanowskiej zbiórki).  Materiał z Szarysza, zebrany podczas tego wydarzenia, został opublikowany w 3. tomie publikacji Slovenské ľudové rozprávky: Východné Slovensko  (Słowackie bajki ludowe: Wschodnia Słowacja). Kilka historii zarejestrowanych w Szaryszu można znaleźć również w publikacji Pavela Dobšinskiego Prostonárodné slovenské povesti  (Proste Słowackie Narodowe Opowieści).

Cennym źródłem do studium literatury ludowej i folkloru były zábavníky („zabawniki”), które powstawały w połowie XIX wieku. Były to odręczne zbiory uczniów i studentów zawierające zapisy legend, pieśni, porzekadeł, zagadek, zwyczajów i obyczajów ze środowiska wiejskiego. Z terenów Szarysza znany jest Prešovský zábavník   (Preszowski „Zabawnik”).

Ważnym kolekcjonerem tradycyjnych słowackich przejawów folkloru słownego w Szaryszu był Ján Lazorík. Bajki, przesądy i legendy zebrane w miejscowościach Górnego Potorysia w latach 70. były opublikowane w jego publikacji Rosprafki a pripovitkirosprafkara Juraja Krankoti z Remeňín i iňšichrospravjačoch, pripovitkaroch  (Opowieścii i przypowieści narratora Juraja Krankoti z Remenin i innych narratorów i gawędziarzy), wszystkie w gwarze szaryskiej. Pięć wybranych opowieści z tej publikacji zostało opublikowanych w ilustrowanej książce dla dzieci Dzebulo tam bulo  (Gdzie było, tam było). Książka została również wydana w wersji audio, w której bajki w gwarze szaryskiej zostały nagrane przez aktorów z Teatru Aleksandra Duchnoviča w Preszowie . Inny lokalny zbiór opowieści nazywa się Zazračnidzvonček   (Cudowny dzwoneczek). Materiał ten został zebrany w latach 50. XX wieku we wsi Fintice. Jozef Kolarčík-Fintický - wybitna osobowość, miejscowy nauczyciel, kantor i etnograf. Z ustnej literatury środowiska rusko-ukraińskiego warto wspomnieć o 7-tomowym dziele UkrajinskinarodnikazkiSchidnojiSlovaččiny . Różne gatunki narracyjne kultury rusińsko-ukraińskiej są również odnotowane w publikacji Vyprávění a písně Rusínů z východního Slovenska  (Opowieści i pieśni Rusinów ze Wschodniej Słowacji) z dołączoną płytą CD . Wydano w formie słuchowiska 10 płyt CD z rusińskimi bajkami, które ustnym podaniem przekazywano sobie na terenie Szarysza (nagrane w języku rusińskim).

Wśród legend historycznych na terenie Szarysza były odnotowane na przykład legendy o Turkach, legendy o husytach i braciach czeskich (miejscowości w północnej części terytorium), legendy o królu Macieju i cesarzu Józefie II. (zwłaszcza miejscowości północne), a także podania o kurucach. Najważniejszym tematem legendarnej tradycji na Słowacji jest motyw zbójnika. Na całej Słowacji były rozprzestrzenione legendy o Juraju Janosiku, w tym na Szaryszu, rzadziej  o Rinaldzie  Rinaldinim. We wsi Cigeľka odnotowana była legenda o ukraińskim zbójniku Oleksie Dovbušu . Między gatunki prozy ludowej, które przekazywane są w ramach lokalnej historii, należą legendy miejskie. Znane są legendy o największych miastach  Szarysza, a wiele legend związanych jest z zamkami w Szaryszu .

Do szeroko rozpowszechnionych gatunków narracyjnych należały opowieści demonicznej (przesądowej) natury, w których kluczowym było występowanie sił nadprzyrodzonych. Wiele z nich wywodzi się ze strachu przed duchami zmarłych i innymi tajemniczymi siłami i wielokrotnie miały one przedchrześcijańskie pochodzenie.

Częstym tematem były żywioły natury, takie jak ogień i woda, które należały do żywiołów świętych i którym przypisywano magiczno-ochronną funkcję. Czczono także źródła, studzienki i rzeki . W ludowych wyobrażeniach regionu Szarysza często istniały też nadprzyrodzone istoty z czarodziejskimi lub magicznymi mocami – strachy - strašky, zwidy, czarty, czarownice itp.

Mity i opowiadania (zestawienie):

  • opowieści demoniczne (strachy - strašky, zwidy, czarty, czarownice itp.),
  • legendy o Turkach,
  • legendy o husytach i braciach czeskich (miejscowości w północnej części terytorium),
  • legendy o królu Macieju i cesarzu Józefie II,
  • legendy o Juraju Janosiku,
  • legenda o ukraińskim zbójniku Oleksie Dovbušu,
  • legenda o rycerzu Raslaviu, Raslavkameň (Kamień Raslawa), kultowe miejsce koło wsi Abramovce (kamień promieniował tajemniczą energią, a tryskająca woda deszczowa służyła do leczenia),
  • legenda o śpiącym mnichu, (Spiaci mnich) - formacja skalna w pobliżu wsi Kamenica, kształtem przypominająca postać leżącego mnicha benedyktyna oraz brama raju - jaskinia z wejściem skierowanym w stronę słońca, przez którą podczas równonocnego przesilenia wpadała magiczna moc słońca.

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Šariš, "Ludzie Wielu Kultur"

Šariš - nie tylko piwo – sól, opale i skarby UNESCO

Dowiedz się więcej
Šariš,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info