Pogórzanie
Rzeźby Kazimierza Uliasza z Rogów, Zagroda Etnograficzna w Rogach, 2020, fot. M. Fołta

Na terenie Pogórza są aktywni twórcy ludowi.

  • W gminie Haczów do dziś są aktywne hafciarki i koronczarki. Niezliczone grono hafciarek w Gminie Haczów tworzą min.: Stefania Ziemiańska, Urszula Madej, Jadwiga Kondracka z Haczowa, Maria Wojtuń, Halina Ziemiańska, Maria Prugar, Helena Ziemiańska, Anna Ziemiańska i Maria Ziemiańska z Trześniowa, Bożena Furgał ze Wzdowa, Helena Wójcik z Bukowa oraz wiele innych mieszkanek Gminy Haczów. Więcej informacji na stronie internetowej.
  • Rzeźbiarze:

Jan Jucha z Rogów- ostatni kołodziej w okolicy, wykonuje drewniane rzeźby i płaskorzeźby, haftuje.

Kazimierz Uliasz z Rogów – jego drewniane rzeźby przedstawiają tradycyjne zajęcia gospodarskie: oranie, sianie, żniwa, młócenie zboża oraz dawne zawody. Jego rzeźby można zobaczyć w Zagrodzie Etnograficznej w Rogach.

Marek Więch z Miejsca Piastowego – wykonuje drewniane rzeźby i płaskorzeźby, które polichromuje farbami olejnymi i akrylowymi o bardzo żywych kolorach. Rzeźby Marka Więcha znajdują się w Muzeum Regionalnym w Jaśle, Muzeum im. Adama Fastnachta w Brzozowie, Zagrodzie Etnograficznej w Rogach i Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Marek Więch jest zdobywcą kilku wyróżnień w konkursach amatorskich twórców ludowych, m.in. w Przeglądzie Artystów Ludowych Wojewódzkiego Domu Kultury w Krośnie.

Tadeusz  Śnieżek  z  Jasienicy  Rosielnej  –  zaczął  rzeźbić  ok.  65  roku  życia.  Rzeźbi  w kamieniu – twardym piaskowcu. Rzeźbi duże figury (do 2 m wysokości), głównie są to postacie świętych. Jest autorem kamiennych stacji Drogi Krzyżowej składających się z 43 obiektów, które znajduję się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku na pograniczu sektora łemkowskiego i bojkowskiego. Na górze Połom stoi św. Piotr, zaś w Połomi - figura św. Mikołaja, w Zboiskach k. Dukli kapliczka z Frasobliwym, w Iwli – św. Jan z Dukli.

W Brzozowie działa Stowarzyszenie Ludzi Twórczych, którego celem jest rozwijanie i pomnażanie dorobku polskiej kultury narodowej, realizowanie, wspieranie i rozbudzanie, inicjatyw obywatelskich na rzecz rozwoju społecznego i kulturalnego. Specjalności to w m.in.: ozdoby ze słomy, obrusy i serwety koronkowe robione na drutach, projektowanie odzieży /krawiectwo/, gorsety regionalne, ikony, malarstwo, gobeliny /tkactwo/, ozdoby z filcu, batik, makrama, biżuteria z sutaszu, ozdoby szydełkowe, haft gobelinowy, wyroby na drutach, lira korbowa, koronka klockowa, pieczywo obrzędowe, zabawki drewniane, paradne hełmy strażackie, haft krzyżykowy, haft haczowski /regionalny/, wyroby z łyka /kosze. opałki/, snycerstwo, pisanki regionalne, ceramika, rzeżba w drewnie.

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Śladami Pogórzan, "U Karpackich Bram"

Etnoprzemysł, czyli ludowi twórcy, budowniczowie miast i herosi przemysłu.

Dowiedz się więcej
Śladami Pogórzan,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info