Pogórzanie
Janina Gołąbek, Zagroda Etnograficzna w Rogach, 2020, fot. M. Fołta.
  • Bartosz Gałązka  (urodzony w 1975 roku, mieszka w Krośnie) – folklorysta, pedagog, popularyzator kultury ludowej wśród młodzieży i dorosłych, znawca śpiewu tradycyjnego południowo-wschodniej Polski, dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureat Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury (2019). Od 1997 realizuje autorski program badawczy, którego celem jest nagranie, katalogowanie, transkrypcja (muzyczna i językowa) oraz opracowanie (komentarze, paralele, zestawienia wariantów, mapy zasięgów) tysięcy tradycyjnych śpiewów i melodii, zachowanych w żywej i ginącej tradycji regionu. Do najważniejszych publikacji Bartosza Gałązki należy seria Kolędy Podkarpacia, w której przedstawia on religijny i świecki repertuar związany z szeroko rozumianym kolędowaniem. Dotychczas w ramach serii ukazały się: tom I (Podgórze I), tom II (Podgórze II), tom III (Pogranicze polsko-ruskie I). Bartosz Gałązka współpracuje z działającymi na Podkarpaciu zespołami artystycznymi, które skutecznie przywracają żywej tradycji odnalezione przez niego utwory. Jest jednym z pomysłodawców Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej i współautorem programu tej placówki. Więcej informacji na stronie internetowej.
  • Andrzej Sowa (ur. w 1946 roku, mieszka w Dynowie) – pochodzi ze znanej muzycznej rodziny Sowów z Piątkowej. Ród ten osiedlił się w Piątkowej na przełomie XVIII i XIX wieku. Założyciel muzycznej dynastii Sowów miał prawdopodobnie pochodzenie madziarskie lub słowackie. Rodzina muzykantów od wielu pokoleń grywała w Piątkowej i okolicznych miejscowościach przy okazji wesel, potańcówek itp. Kapela Sowów grała najwięcej wolnych polek i walczyków oraz ludowych tramelek. Andrzej Sowa jest instruktorem młodzieżowych kapel ludowych „Młoda Harta” (działającej przy Zespole Szkół nr 2 w Harcie od 2004 roku) oraz „Pogórzanie” (działającej od 2014 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Dynowie). Kapele te kontynuują tradycje muzyczne słynnej Kapeli Sowów. Andrzej Sowa pracując ze swoimi kapelami krzewi dziedzictwo kulturowe Pogórza i uczy młodzież prawidłowego posługiwania się gwarą, śpiewu, gry na instrumentach oraz miłości do tradycji. W 2016 roku Miejski Ośrodek Kultury w Dynowie realizował projekt „Andrzej Sowa – mistrz tradycji z rodziny Sowów z Piątkowej”. Celem projektu było ocalenie od zapomnienia muzyki Pogórza Dynowskiego, a w szczególności repertuaru słynnej Kapeli Sowów z Piątkowej, z którego wiele utworów pochwalić się może ponad 150-letnim rodowodem. 
  • Janina Gołąbek (ur. w 1958 roku, pochodzi i mieszka w Rogach) – animatorka życia kulturalnego, specjalistka od lokalnej kultury ludowej, emerytowana kustosz Zagrody Etnograficznej w Rogach (filia Gminnego Ośrodka Kultury w Miejscu Piastowym), prezes Stowarzyszenia Miłośników Wsi Rogi (którego była założycielką) oraz Lokalnej Grupy Działania „Kraina nafty”. Była jedną z inicjatorek powstania Zagrody Etnograficznej w Rogach. Z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Wsi Rogi odnowiono ponad 40 rzeźb ludowych pochodzących z kapliczek oraz ze zbiorów prywatnych (większość była autorstwa Rogowskiego rzeźbiarza ludowego Jędrusia Skowronka) – obecnie można je podziwiać w kapliczkach przydrożnych oraz przydomowych w Rogach. Wydano także książkę poświęconą gwarze rogowskiej Rogowskie pogaduchy, czyli słownik polsko-rogowski. Stowarzyszenie wydaje dwumiesięcznik „Motyl Rogowski”, w którym wiele artykułów jest autorstwa Janiny Gołąbek. Jest także autorką książki Dobra gospodyni cuda w domu czyni. Rzecz o rogowskiej tradycji i kuchni.
  • Aneta Pepaś-Skowron (ur. 1977, pochodzi z Lublina, mieszka w Dynowie) – od 2011 roku jest dyrektorką Miejskiego Ośrodka Kultury w Dynowie. Wcześniej pracowała jako nauczyciel akademicki UMCS. Animator i menadżer kultury. Autorka wielu projektów dotyczących lokalnej kultury realizowanych przez MOK w Dynowie, m.in. etnoperformensu „Pogórzańskie wesele”. W swojej pracy stosuje metodę etnografii performatywnej.

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Śladami Pogórzan, "U Karpackich Bram"

Etnoprzemysł, czyli ludowi twórcy, budowniczowie miast i herosi przemysłu.

Dowiedz się więcej
Śladami Pogórzan,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info