Pogórzanie
Przepis na proziaki, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, 2020, fot. M. Fołta.

Wybrane przepisy:

Zakwas do żuru (KGW Wola Komborska)

Składniki:

1 szk. mąki żytniej

1 łyżka otrąb żytnich lub owsianych

Skórka z kromki razowego chleba

Mały listek laurowy

Po 3 ziarna ziela angielskiego i pieprzu

2 ząbki czosnku

Szczypta soli

Łyżeczka majeranku

Wykonanie: Zagotować 3 szklanki wody i ostawić do ostygnięcia. Do glinianego garnka lub szklanego naczynia wsypać mąkę, otręby, dodać przyprawy, zamieszać. Czosnek obrać, wrzucić do mąki i przypraw, wlać ciepłą, ale nie gorącą wodę, zamieszać. Dołożyć skórkę razowego chleba, przykryć, najlepiej obwiązać gazą, odstawić w ciepłe miejsce. Raz dziennie należy zakwas przemieszać. Po trzech dniach zakwas jest gotowy do użycia.

 

Uszka wigilijne z bobem (KGW Kombornia)

Składniki:

Ciasto:

1 szkl. mąki pszennej

1 jajko

½ szkl. ciepłej wody

Sól

Farsz:

½ kg bobu zielonego

1 cebula

1 łyżka masła

Sól, pieprz

Wykonanie: Bób gotować i odcedzić, następnie zmielić przez maszynkę. Drobno pokrojoną cebulę zeszklić na maśle, dodać zmielony bób i doprawić solą i pieprzem. Z podanych produktów zarobić luźne (jak na pierogi) ciast, cienko rozwałkować i pokroić na małe kwadraty. Nakładać farsz, składać po przekątnej i dokładnie zlepiać. Gotować w osolonej, wrzącej wodzie.

 

Kwasówka po rogowsku:

Składniki:

2 kości, jarzyny (jak do rosołu), 2 żółtka, ½ szkl. śmietany, 2 łyżki mąki, 2 łyżki suszonych grzybów, przyprawy (ziele angielskie, liść laurowy, kminek, czosnek, cukier, sól), kwas z kapusty

Przygotowanie:

Kości obgotować z jarzynami, jak na rosół. Dosypać na końcu ¼ łyzki cukru. Ugotować oddzielnie wywar z grzybów (2 łyżki namoczonych wcześniej grzybów), pod koniec gotowania osolić i połączyć z przecedzonym wywarem z kości. Dodać ziele angielskie, liść laurowy, kminek, czosnek. Wszystko gotować jeszcze 15 minut. Następnie dolewać kwas z kapusty, próbując według smaku. Przygotować podbitkę. Do garnuszka z wodą dodać 2 łyżki mąki, ½ szklanki śmietany, 2 żółtka. Rozwiercić mątewką i podbić zupę. Nie wolno dopuścić do zagotowania, by się nie zważyło. Podawać z chlebem lub ziemniakami.
 

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Śladami Pogórzan, "U Karpackich Bram"

Etnoprzemysł, czyli ludowi twórcy, budowniczowie miast i herosi przemysłu.

Dowiedz się więcej
Śladami Pogórzan,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info