Pogórzanie
fot. Brandbook 2BA

Podstawą pożywienia mieszkańców Pogórza były różnego rodzaje produkty mączne, kasze, ziemniaki, kapusta, fasola, bób i mleko. Na śniadanie zazwyczaj jadano zacierkę, czyli kluski z mąki pszenicznej z mlekiem albo tzw. Paciarę, czyli żytnią lub jęczmienną mąkę wsypaną na gorącą wodę i rozbitą mątewką zalewaną słodkim mlekiem. Na obiad jadano przeważnie kapustę z chlebem, ziemniaki z grochem, bobem lub fasolą. Bogatsi jadali kaszę jęczmienną ugotowaną na serwatce lub słodkim mleku. Wieczerza składała się z barszczu z bobem lub piechtą (grochem). Mięso jadano rzadko, czasem w niedzielę i na święta. W jasielskim jadano także pęcaki z mlekiem lub ze suszkami, czyli gotowanymi suszonymi owocami. Za przysmaki uważane były: jajecznica, kiełbasa, słonina, barszcz z dudami, kasza z flakami oraz pierogi. Jadano także to, co zebrano w lesie - owoce i grzyby.

Na wieczerzę wigilijną jadano (przykład z miejscowości Rogi): barszcz z uszkami, kapustę z grochem, kwasówkę z grzybami, kluski, groch, pierogi (najczęściej z kapustą, zieminkami, śliwkami), kaszę jaglaną, pęcaki z suszonymi owocami, grzyby gotowane i podbijane, kaszę gryczaną. Potrawy maszczono olejem lnianym, pito kompot z suszek. Tradycyjny wielkanocnymi potrawami rogowskimi był barszcz żytni oraz serwatczanka z chrzanem.

Tradycyjne potrawy pogórzańskie można znaleźć na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:

Stowarzyszenie Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania wydało w 2014 roku książkę z przepisami kulinarnymi Czarnorzecko-Strzyżowska kraina smaków. Tradycyjne przepisy kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich z terenu działania Stowarzyszenia Czarnorzecko-Strzyżowska Lokalna Grupa Działania. Znajdują się tam przepisy od Kół Gospodyń Wiejskich z pogórzańskich miejscowości, m.in. z Korczyny, Komborni, Iskrzyni, Krościenka Wyżnego.(...)

Często pogórzańską potrawą zimową była kwasówka.(...)

W Trzcinicy koło Jasła odbywa się cykliczna plenerowa impreza „Pogórzańskie Smaki. Lato z Kulturą Powiatu Jasielskiego”. Uczestnicy mogą poznać „pogórzańskie smaki” w tradycji i zwyczajach ludowych. Prezentacji dorobku kulturalnego ziemi jasielskiej towarzyszy wystawa rzemiosła i rękodzieła artystycznego oraz publikacji promujących region, a także degustacja potraw regionalnych przygotowanych przez lokalne koła gospodyń wiejskich.

W Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej prowadzone są warsztaty, podczas których uczestnicy poznają tradycyjną regionalną kuchnię. Prowadzono między innymi warsztaty „Grzyby w kuchni pogórzańskiej” czy warsztaty pieczenia chleba "Rośnij bochnie, rośnij".

 

Publikacje dotyczące kuchni pogórzańskiej:

 

 

Tekst pochodzi z opracowania „INWENTARYZACJA ZASOBÓW KULTUROWYCH POGRANICZA – PROJEKT ETNOCARPATHIA” zrealizowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej na rzecz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Autor: Pani Magdalena Fołta.

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Śladami Pogórzan, "U Karpackich Bram"

Etnoprzemysł, czyli ludowi twórcy, budowniczowie miast i herosi przemysłu.

Dowiedz się więcej
Śladami Pogórzan,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info