Pogórzanie
Warsztat tkacki, Muzeum Ziemi Korczyńskiej, Korczyna, 2020, fot. M. Fołta.

Na Pogórzu rozwiniętym rzemiosłem było tkactwo. Najwięcej tkaczy było w okolicach Krosna – w Korczynie, Komborni, Odrzykoniu, Krościenku Wyżnym i Niżnym, Iwoniczu. Głównym ośrodkiem tkackim była Korczyna. W jasielskim ośrodkiem tkackim był Dębowiec. Tradycyjnym surowcem tkackim był len i konopie a podstawowym narzędziem pracy warsztat tkacki.

W dolinie Wisłoki (Brzostek, Czermna, Kłodawa, Kołaczyce) rozwinięte było garncarstwo.

Na Pogórzu działały także ośrodki kamieniarskie, gdzie wyrabiano osełki, kamienie młyńskie, ale także kamienne rzeźby – przydrożne kapliczki oraz nagrobki. Materiałem kamieniarskim były powszechnie występujące różnej twardości piaskowce. Ośrodkami kamieniarskimi na Pogórzu była m.in. Połomia i Klimkówka. Kamieniarstwem zajmowali się także Zamieszańcy.

Na Pogórzu działało także wielu rzeźbiarzy ludowych. Do najbardziej znanych należy Władysław Chajec z Kamienicy Górnej. Rzeźbą zajmowały się także kobiety. Do znanych rzeźbiarek ludowych zalicza się Aniela Orłowska (1917-2005) z Przysietnicy. Rzeźbiła drewniane figurki do szopek bożonarodzeniowych, rzeźby Chrystusa Frasobliwego, figurki o charakterze pamiętnikarskim. Jej trwałym osiągnięciem rzeźbiarskim jest postać Chrystusa Frasobliwego, która bezwzględnie kojarzy się z osobą Anieli Orłowskiej. Cechami wyróżniającymi są w tej rzeźbie: silnie przewężony w połowie korpus, rozbudowana partia perizonium oraz barków i głowy, co w sumie rozbija bryłę na dwa stożkowate elementy zwrócone wierzchołkami – niska i płaska podpórka, skracająca postać w partii nóg. W swych rzeźbach ukazywała umiejętność malarskiego opracowania bryły, wydobywającej światłocień w licznych załamaniach i nierównościach powierzchni, ciętej po prostu nożem. Efekty takie wydają się być środkiem niezbędnym przy rezygnacji z koloru.

Rzeźby Anieli Orłowskiej znajdują się w zbiorach Muzeum Regionalnego w Brzozowie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku oraz w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.

 

Wykaz literatury:

Sarna W., Opis powiatu krośnieńskiego pod względem geograficzno-historycznym, Przemyśl: Nakładem autora i prenumeratorów. Z Drukarni Józefa Stafyiego 1898.

Sarna W., Opis powiatu jasielskiego, Jasło: Nakładem autora. Czcionkami drukarni Stanisława Kuźniarskiego 1908.

Szetela-Zauchowa T., Ludowa rzeźba kamienna okolic Rymanowa, w: J. Burszta (red.) Prace i materiały z badań terenowych. Tom poświęcony Doc. Franciszkowi Kotuli badaczowi kultury ludowej w Rzeszowskiem, Rzeszów: Krajowa Agencja Wydawnicza 1979, s. 267–326.

Szetela-Zauchowa T., Podbrzozowska rzeźba w drzewie i kamieniu, w: J. F. Adamski (red.),

Brzozów. Zarys monograficzny, Brzozów: Muzeum Regionalne PTTK im. A. Fastnachta 1990, s. 277–316.
 

Tekst pochodzi z opracowania „INWENTARYZACJA ZASOBÓW KULTUROWYCH POGRANICZA – PROJEKT ETNOCARPATHIA” zrealizowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej na rzecz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Autor: Pani Magdalena Fołta.

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Śladami Pogórzan, "U Karpackich Bram"

Etnoprzemysł, czyli ludowi twórcy, budowniczowie miast i herosi przemysłu.

Dowiedz się więcej
Śladami Pogórzan,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info