Pogórzanie
Animacja krośnieńskich legend, Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej, 2020, fot. M. Fołta

Pogórze osnute jest wieloma legendami i opowieściami. Dotyczą one postaci historycznych (legenda o miłość Stanisława i Anny Oświęcimskich), świętych (legenda o św. Janie z Dukli), przyrody (skały Prządki), niezwykłych wydarzeń. Wierzono w działanie nadprzyrodzonych mocy, w różnego rodzaju biesy, psotniki, błędy, w cudowną moc wody (cudowne źródełka), kamieni, drzew. Na Pogórzu znajdowały się liczne miejsca pielgrzymkowe i odpustowe (Stara Wieś, kult św. Rozalii – patronki od zarazy we Wrocance, miejsca związane ze św. Janem z Dukli).

 

Publikacje zawierające zbiory legend i opowiadań z Pogórza:

Kolberg O., Dzieła wszystkie, t. 51: Sanockie-Krośnieńskie, Wrocław-Poznań: Polskie Towarzystwo Ludoznawcze 1973.

Kotula F., Po Rzeszowskim Podgórzu błądząc. Reportaż historyczny, Kraków: Wydawnictwo Literackie 1974.

Potocki A., Legendy łemkowskiego Beskidu, Rzeszów: Wydawnictwo Libra 2007.

Tulik J., Legendy. Krosno i okolice, Rzeszów: Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu 2009.

 

Teksty internetowe:

Brzozów w legendach

Legendy krośnieńskie


Legenda o kazirodczej miłości Anny i Stanisława Oświęcimskich była inspiracją dla wielu artystów. W 1888 roku Stanisław Bergman, uczeń Jana Matejki, namalował obraz pt. „Stanisław Oświęcimski przy zwłokach Anny Oświęcimówny”. Z kolei obraz ten był inspiracją dla Mieczysława Karłowicza do skomponowania czwartego poematu symfonicznego „Stanisław i Anna Oświecimowie op. 12” w 1907 roku.

Owiany legendami zamek Kamieniec na pograniczu Korczyny i Odrzykonia jest miejscem, gdzie rozgrywa się akcja „Zemsty” Aleksandra Fredry.

W Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej znajduje się „sala legend”, gdzie w interaktywny sposób można zapoznać się z krośnieńskimi legendami. W „sali gier” można znaleźć zarówno nowoczesne gry w technologii kinect, jak i tradycyjne gry planszowe inspirowane lokalnymi opowieściami i legendami. W Etnocentrum odbywają się całoroczne warsztaty dla dzieci i młodzieży z wykorzystaniem autentycznych rekwizytów oraz tekstów kultury tradycyjnej (legendy, pieśni) – przykładem są zajęcia „Świat legend krośnieńskich”.
 

Miejsca związane z legendami:

-    Zamek Kamieniec;

-    Rezerwat przyrody „Prządki”;

-    Sanktuarium w Starej Wsi;

-    Góra Michałek we wsi Blizne – na szczycie góry (423 m) w otoczeniu drzew znajduje się kaplica świętego Michała Archanioła. Z miejscem tym wiąże się legenda o napadzie Tatarów i cudownym ocaleniu ludzi za sprawą św. Michała Archanioła, którzy tu szukali schronienia.

-    Góra Połom w Woli Jasienickiej – góra wysokości 445 m. Na jej szczycie znajduje się kamienna figura z roku 1819 oraz współczesna kamienna figura św. Piotra autorstwa kamieniarza z Jasienicy Rosielnej Tadeusza Śnieżka. Z górą Połom związana jest legenda o znajdującej się na szczycie góry cerkwi (kościele) pod wezwaniem św. Piotra. Raz do roku w pierwszy dzień Wielkanocy na górze Połom odbywa się nabożeństwo za zmarłych.

Przysłowia związane były z rokiem rolniczym oraz kościelnym:

Kiedy kwitnie bób i głóg,

To największy głód,

A kiedy mak,

To przednówku znak.

Szczęśliwy, kto na św. Annę, upatrzy sobie pannę.

 

 

Tekst pochodzi z opracowania „INWENTARYZACJA ZASOBÓW KULTUROWYCH POGRANICZA – PROJEKT ETNOCARPATHIA” zrealizowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej na rzecz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Autor: Pani Magdalena Fołta.

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Śladami Pogórzan, "U Karpackich Bram"

Etnoprzemysł, czyli ludowi twórcy, budowniczowie miast i herosi przemysłu.

Dowiedz się więcej
Śladami Pogórzan,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info