Pogórzanie
Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej, kościół w Domaradzu, 2020, fot. M. Fołta

W pogórzańskiej kulturze tradycyjnej roczny cykl obrzędowy był ściśle związany z cyklem rolniczym, zajęciami gospodarskimi oraz świętami kościelnymi. Do najważniejszych dorocznych obrzędów należały te związane ze świętami Bożego Narodzenia (zwyczaje wigilijne, kolędowanie) oraz Wielkanocnymi, obrzędy świętojańskie oraz dożynki.

Kolędowanie.

Ważną rolę w obrzędowości zimowej pełnili kolędnicy. Obrzędy kolędnicze były bogato rozbudowane, miały charakter widowisk. Najpopularniejsze były „Herody”. Kolędowano także z gwiazdą. Na św. Szczepana chodziły z szczodrakami dzieci. 

Współcześnie obrzędy kolędnicze zanikają.

W krośnieńskim zwyczajami dotyczącymi kolędowania zajmuje się Bartosz Gałązka – folklorysta, popularyzator kultury ludowej wśród młodzieży i dorosłych, znawca śpiewu tradycyjnego południowo-wschodniej Polski, pomysłodawca Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Jest autorem publikacji o kolędowaniu na Pogórzu. Celem jego działalności jest przywracanie żywej tradycji pogórzańskiej.

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie podjęło szereg działań mających za zadanie przywrócenie tradycji kolędniczych:
 

Na zakończenie (...) okresu kolędowego (2020 rok) Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej przygotowało wraz z przyjaciółmi (m.in. ze Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu) minifestiwal kolędniczy. Bogaty program wydarzenia obejmował: premierę filmu o zwyczajach i obrzędach cyklu zimowego, prezentację XIX- i XX-wiecznych kantyczek z prywatnych zbiorów, naukę kolęd w wariantach z Krosna i okolic, tańce do kolędowych melodii z regionu, sporządzanie rekwizytów i kompletowanie strojów kolędniczych, naukę ról do widowiska kolędniczego oraz obchodzenie domów z tym widowiskiem.

Szczegółowa relacja z tego wydarzenia jest dostępna na stronie internatowej: Kolędowanie po dawnemu w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej.

Na tej stronie również można posłuchać kolęd, których od dawna już nie słyszy się w domach ani w kościołach.

Sanktuarium Matki Bożej Starowiejskiej

Jednym z najważniejszych miejsc odpustowych i pielgrzymkowych na Pogórzu jest Sanktuarium Matki Bożej Starowiejskiej w Starej Wsi koło Brzozowa. Cudowny obraz namalowany w XVI wieku przedstawiał (obraz spłonął w 1968 roku) dwie sceny: Zaśnięcie oraz Wniebowzięcie NMP. Tradycja podaje, że obraz ten przybył do Polski z Węgier. Miał pochodzić ze słowackiego miasteczka Humenné.

W lasach, gdzie dziś Stara Wieś, działy się dziwne rzeczy. Pokazywały się ogromne łuny, biły jakieś dzwony, skrzypiały zamykane ogromne żelazne drzwi. Pokazywały się straszne postacie z płonącymi oczyma, rogami i ogonami. Ludzie tłumaczyli to tym, że Lucyfer przygotowuje sobie ziemski tron. Prosili tedy Matki Boskiej, aby zniszczyła owe diabelskie moce. I oto stał się cud. Pewnego razu na dębie ukazał się prześliczny obraz. Pierwsi spostrzegli go pastusi, którzy wieść o tym zjawisku roznieśli dookoła. Wkrótce u stóp dębu zebrało się mnóstwo ludzi, by popatrzeć w jaśniejące oblicze Marii. Lud podziwiał, ale się i bał. W tym czasie w słowackim miasteczku Humenné stała się niesłychana rzecz: znikł z kościoła cudowny obraz. Ludność rozbiegła się na poszukiwanie. I oto dowiedzieli się, że obraz jest w Starej Wsi. W uroczystej procesji przewieziono go z powrotem na Słowację.

Lecz wkrótce znowu straszna wieść się poniosła w Humennem: obraz ponownie zniknął. Znalazł się na tym samym dębie w Starej Wsi, gdzie dziś znajduje się statua Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W Starej Wsi zapanowała radość, w Humennem smutek. Słowacy znowu przyjechali i znowu obraz zabrali do siebie. Ale teraz przy obrazie postawiono już straż. Mimo tego obraz jeszcze raz znalazł się w Starej Wsi. Słowacy ponownie przyjechali, obraz zabrali. Lecz kiedy procesja znalazła się na granicy między Starą Wsią a Brzozowem, obraz może za sprawą dwunastu anielskich chórów, jakie się ukazały, zatrzymał się i żadna siła nie mogła go ruszyć z miejsca. Teraz obraz już na stałe wrócił do Starej Wsi, dokąd od niepamiętnych czasów Słowacy przychodzą do swojej pani, przynosząc dary i po swojemu śpiewając.

Od początku obraz Matki Bożej Starowiejskiej cieszył się kultem wiernych. W 1877 roku ukoronowano dolną, a w 1899 roku górną część obrazu. Obie koronacje przyczyniły się do wzrostu ruchu pątniczego – do Starej Wsi przybywały dziesiątki tysięcy pielgrzymów. Dalszy rozwój kultu cudownego obrazu Matki Bożej Starowiejskiej i ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium przypadł na okres międzywojenny. Cudowny obraz spłonął w pożarze świątyni w 1968 roku. Obecnie wystawiony obraz to kopia.

Fenomenem ruchu pielgrzymkowe w Starej Wsi były słowackie pielgrzymki, zwłaszcza z Humennego, związane z przytoczoną legendą cudownego przeniesienia obrazu Matki Bożej. Pielgrzymki słowackie przybywały do Starej Wsi jeszcze w okresie międzywojennym.

Co roku 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia NMP (w tradycji ludowej zwanego świętem Matki Bożej Zielnej) w Starej Wsi odbywają się uroczystości odpustowe, na które przybywają tysiące pielgrzymów nie tylko z Pogórza, ale z całego kraju.
 

 

Tekst pochodzi z opracowania „INWENTARYZACJA ZASOBÓW KULTUROWYCH POGRANICZA – PROJEKT ETNOCARPATHIA” zrealizowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej na rzecz Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Autor: Pani Magdalena Fołta.

Co zobaczyć?


Produkty


Społeczność

skorzystaj z naszej trasy Śladami Pogórzan, "U Karpackich Bram"

Etnoprzemysł, czyli ludowi twórcy, budowniczowie miast i herosi przemysłu.

Dowiedz się więcej
Śladami Pogórzan,

Nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. „ciasteczek”. Są to niewielkie pliki tekstowe wysyłane do Państwa urządzenia (komputera, smartfona itp.). Stosujemy je wyłącznie dla Państwa wygody w celu lepszego dostosowania naszej witryny internetowej do Państwa indywidualnych potrzeb oraz w celach statystycznych. Nie zawierają one żadnych danych osobowych.

Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Info